BANSKÁ BYSTRICA . Príslušníkov Pomocných technických práporov (PTP), v ktorých v 50. rokoch minulého storočia slúžili vtedajšej komunistickej moci nepohodlné osoby namiesto vojenskej služby, si uctia na banskobystrickom sídlisku Fončorda, na ktorého výstavbe sa podieľali, pamätnou tabuľou. Na tamojšom Farskom kostole sv. Michala archanjela ju v stredu pri príležitosti 59. výročia zrušenia PTP (1. mája 1954) a 5. výročia úmrtia banskobystrického pomocného biskupa, politického väzňa a príslušníka PTP Petra Dubovského (10. apríla 2008) odhalia a požehnajú predstavitelia Konfederácie politických väzňov Slovenska a rímskokatolíckej cirkvi.
Ako uviedla hovorkyňa Banskobystrickej diecézy Zuzana Juhaniaková, program slávnosti otvorí dve hodiny pred poludním svätá omša, ktorú bude celebrovať generálny vikár Banskobystrickej diecézy Marián Bublinec. Po odhalení a požehnaní tabule si zúčastnení vypočujú svedectvá bývalých príslušníkov PTP, ktorí stavali sídlisko Fončorda. Dve hodiny po poludní bude tiež ďakovná eucharistická adorácia vo Farskom kostole sv. Mikuláša v Sliači-Hájnikoch, kde príslušníci PTP stavali vojenské letisko a v miestnom kostole celebrovali sväté omše.
Niektorí tragicky zahynuli
Do Pomocných technických práporov posielal v rokoch 1950 - 1954 komunistický režim takzvaných politicky nespoľahlivých občanov, najmä kňazov a bohoslovcov, ktorí namiesto vojenskej služby so zbraňou vykonávali nútené práce na stavbách, v baniach, v lesoch či v priemyselných podnikoch. Ako uviedol Peter Sandtner z Konfederácie politických väzňov Slovenska, v Banskobystrickej diecéze pracovali príslušníci PTP vo Zvolene, Sliači a Banskej Bystrici. V Banskej Bystrici boli ubytovaní v drevenom baraku pri kasárňach v mestskej časti Radvaň a pracovali na stavbe dôstojníckych bytoviek na sídlisku Fončorda.
Počas služby v PTP tam tragicky zahynuli kapucín Saturnin Karel Hanák (1951) a dominikán Leo Antorín Janovský (1953). „Kňazi z PTP celebrovali svätú omšu u sestier vincentiek v banskobystrickej nemocnici. Bohoslovci tajne študovali teológiu u profesorov v PTP a počas dovolenky boli tajne vysvätení za kňazov. Tajné bohoslužby, modlitby a obety príslušníkov PTP priniesli pre takzvané socialistické sídlisko Fončorda duchovné ovocie. Od roku 1990 sa tam slúži pravidelne svätá omša, od roku 1996 je zriadená farnosť, od roku 2002 tam stojí kostol a z miestnej farnosti vzišlo veľa duchovných povolaní,“ uviedol Sandtner. Ako dodal, medzi príslušníkmi PTP, ktorí vykonávali nútené práce na území Banskobystrickej diecézy, boli aj neskorší biskupi Dominik Kaľata, Antonín Liška a Josef Koukl.