Podľa zainteresovaných strán ide o kompromisné riešenie.
BANSKÁ BYSTRICA. Chránený areál Malachovské skalky v tesnej blízkosti Banskej Bystrice má byť v budúcnosti výrazne menší. Z terajšej rozlohy 11,6 hektára sa zmenší na 4,5 hektára.
Zainteresované strany sa zhodli, že ide o kompromisné riešenie, keďže vlastníci pozemkov na Pršianskej terase požiadali pred dvoma rokmi o jeho úplné zrušenie.
Podľa nich totiž predmet ochrany zanikol. Tento návrh sa stretol so zamietavým stanoviskom ochranárskych združení a označili ho za tlak developerov na predmetné územie.
Riaditeľka správy Chránenej krajinnej oblasti Poľana Vladimíra Fabriciusová tvrdí, že predmet ochrany stále trvá a s využitím dobrých manažmentových opatrení možno tento hodnotný prírodný celok zachovať v dobrom stave aj pre budúce generácie. Potvrdilo to mapovanie bitopov, ktoré správa robila v uplynulých dvoch rokoch.
Vedúci odboru ochrany prírody Obvodného úradu životného prostredia Tibor Čierny informoval, že úrad už zverejnil oznámenie o zámere zmeniť hranice chráneného areálu. Vlastníci pozemkov a ďalšie dotknuté osoby majú tridsať dní na to, aby sa k zámeru vyjadrili.
Dotyk s mestom spôsoboval problémy
Malachovské skalky vyhlásili za chránené územie iba v roku 1990, od roku 2002 je lokalita chránená na súčasnej výmere.
„Územie je chránené kvôli výskytu hodnotných teplomilných rastlín a živočíchov a zachovaniu krajinnej dominanty v bezprostrednej blízkosti urbanizovaného prostredia,“ hovorí riaditeľka CHKO Poľana.
Práve tesný dotyk s mestom spôsoboval v lokalite nemálo problémov už v čase, keď ešte neboli skalky chráneným areálom.
„Aj kvôli dotyku s intravilánom mesta tu človek v minulosti narazil na skládky pneumatík, prostredie narúšali bezdomovci a terénni motorkári,“ dodala riaditeľka.
V spolupráci s mestom a mestskou políciou sa podľa nej podarilo s týmto problémom vysporiadať.
Nebol to však jediný problém Malachovských skaliek. Pôvodne sa totiž lúky spásali, takže sa tu vyskytovali typické pasienkové spoločenstvá, ktoré sú dnes pozmenené aj výsadbou nepôvodnej borovice čiernej.
V čase vyhlasovania chráneného areálu prišlo aj k chybným rozhodnutiam , vďaka ktorým sa povolilo umiestnenie domov a záhrad v chránenom území.
Problémom pre správu CHKO bolo tiež to, že niektorí vlastníci pozemkov nesúhlasili s manažmentovými opatreniami zo strany CHKO Poľana.
„Neobhospodarovanie pozemkov sa prejavilo aj na biotopoch, ktoré sa tu v minulosti vyskytovali,“ doplnila.
Menšie územie bude výhodou aj kvôli jeho obhospodarovaniu
Prednosta Obvodného úradu životného prostredia Jozef Gajdoš hovorí, že na menšom území chráneného areálu bude jednoduchšie vykonávať kvalitný manažment tak, aby sa podarilo zachovať cenné druhy flóry a fauny, ktoré sa tu vyskytujú.
„Absolvovali sme niekoľko neľahkých rokovaní so všetkými zainteresovanými stranami a súčasné riešenie preto považujem za kompromis,“ povedal.
Za kompromisné považuje riešenie aj krajinný ekológ Vladimír Druga zo združenia Malachovská dolina. To do budúcnosti zvažuje vybudovať v chránenom areáli náučný chodník. S touto alternatívou počíta aj CHKO Poľana.
„Ľudia niekedy vnímajú chránený areál ako priestor, kde sa nedajú vykonávať žiadne aktivity. Práve na tomto mieste by sme chceli ukázať, že tieto dve veci sa skĺbiť dajú. Projekt ochrany preto rieši nielen obhospodarovanie územia, no aj jeho využitie na turistické a rekreačné aktivity,“ dodala Fabriciusová.
Zachovať hodnoty
Z geologického hľadiska sú pre Malachovské skalky typické výstupy vápencových hornín vo forme malých skalných brál. V areáli žijú chránené druhy drobných živočíchov a flóra je pozoruhodná niektorými druhmi teplomilných rastlín.
Zo skaliek sú navyše neopakovateľné panoramatické výhľady na Banskú Bystricu a okolité pohoria.
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK