BANSKÁ BYSTRICA. Vlastný obrad stavania májov sa začínal oveľa skôr, než sa pristúpilo k ich stavaniu. Len čo sa hora trocha zazelenala, prichádzajú mládenci, aby si vyhliadli ten svoj máj. Po večeroch starší chlapi v krčme dobiedzali do mládencov, aby prezradili, ktorej dievke máj postavia. A nikdy im nezabudli pripomenúť, ako to bývalo za čias ich mladosti. Máje sa totiž voľakedy stavali ako dôkaz sľubu, preto mládenec staval s partiou máj svojej vyvolenej.
Keď sa dedina ponorila do tmy, začínajú mládenci stavať máje. Bývalo kedysi zvykom, že naraz stavalo máje po dedine aj viacero partií. Bývalo pritom nielen veľa zábavy, no sem – tam sa strhla aj bitka. Neraz sa stalo, že jedna partia máj postavila a tá druhá ho vybrala a zasadila svoj.
Najskôr bolo treba pod oblôčkom jamu vykopať a potom sa postavil pred dom pekne vyzdobený máj. Keď máj zasadili, zaspievali si: „Zasadil som máj, zelenú briezku, pre tú svoju veľkú lásku. „
V izbietke, v ktorej bola doteraz tma, sa rozsvecuje svetlo, otvárajú sa dvere a dievčina pozýva mládencov na malé pohostenie.
No nemohli sa dlho zdržiavať, veď májov mali na voze ešte veľa.
Stavali aj máje hanby
Ako to už bývalo, chlapci nezabudli ani na pyšné dievky, či také, ktoré im robili naprotiveň. Postavili im máj hanby – suchý smrečok, ktorý ozdobili deravými krpcami a starými handrami. Ráno bol dom na posmech celej dedine.
Na druhý deň bývalo zvykom, že mládenci v partiách chodili spolu s harmonikárom vyberať za máje. Kam vkročili, odtiaľ zvyčajne nevyšli naprázdno. Potom celú rodinu pozvali na večernú zábavu. Niekde zas býval zvyk rúcať máje, bývalo to neobyčajné divadlo pre celú dedinu.
Sústo pre dedinské klebetnice
A aké máje sa zvykli stavať? Niekde jedna, či dve pekné briezky, niekde vysoká jedľa, ktorá mala vrcholec vyzdobený farebnými stuhami. Na Kysuciach to bývala vysoká sosna.
No medzi goralmi som zaznamenal aj taký zvyk, že skôr ako mládenci máj postavili, muselo si ho dievča samé vyzdobiť. Máje boli zvyčajne aj vodou na mlyn pre dedinské klebetnice. Tieto ohovárali a zosmiešňovali mladých. Ak pod oblokom bol vysoký máj, vravievali:“ Veľkému drevu veľký máj. „
Ak bol malý, zas tvrdili: „Aký máj, taká dievka.“
Klebetnice podľa májov dokonca predpovedali šťastie, či nešťastie dievke. Slabo očistený máj – nešikovný mládenec. Nahnutý máj vraj znamenal stratu ženícha, či nevesty. Ak z vrcholca mája vietor postrhával stužky, znamenalo to, že mladý muž bude čoskoro vdovcom a ožení sa aj po druhý krát.