BREZNO. Neporiadok v mestských častiach sa opakuje po roztopení snehu. Mesto sa týmto problémom zaoberá už dlhšie a v spolupráci s terénnymi sociálnymi pracovníkmi od roku 2010 organizuje jednorazové upratovanie v lokalitách osídlených marginalizovanými rómskymi komunitami.
Zákon o odpadoch nerešpektujú
V mestských častiach Brezna od Halán až po Bujakovo bývajú hlavne neprispôsobiví občania, ktorí podľa riaditeľa Technických služieb v Brezne Tomáša Gaboňa nerešpektujú zákon o odpadoch, ale ani všeobecne-závazné nariadenie o odpadoch či verejnom poriadku. Ako tvrdí, v drvivej väčšine neplatia za odvoz odpadu, nemajú naň ani nádoby.
Mesto Brezno napriek tejto skutočnosti vyčleňuje zo svojho rozpočtu finančné prostriedky na dovoz – odvoz veľkoobjemových kontajnerov. „S neplatičmi dane za komunálny odpad sme začali uzatvárať splátkové kalendáre, príp. prichádzajú splátky platiť priamo do pokladne mestského úradu. Je to však dlhodobá záležitosť, keďže dlh je vyšší – niekoľkoročný a ich príjem nízky," povedala prednostka mestského úradu Ivana Kružliaková.
Mesto robí, čo môže
Mesto od roku 2010 začalo prostredníctvom terénnych sociálnych pracovníkov organizovať jednorazové upratovanie v lokalitách prevažne osídlených marginalizovanou rómskou komunitou, od roku 2011 už pravidelne. Ako uviedla Ivana Kružliaková, mestská polícia každý mesiac robí tzv. rozpis služieb v lokalitách Predné a Zadné Halny, Bujakovo, Hlavina, na uliciach Stromová a Vrbová, ktoré sú do domácností rodín distribuované. To znamená, že každý týždeň konkrétna rodina dbá o poriadok. Nad dodržiavaním bdejú mestskí policajti ako aj terénni sociálni pracovníci. Podľa potrieb pomáhajú aj špecialisti pre marginalizované rómske komunity z radov obvodného oddelenia Policajného zboru.
Jarné upratovanie začína
V prípade, že by mesto neposkytlo veľkoobjemový kontajner, ako aj nerobilo služby, stav by sa zhoršil. „Snažíme sa týmto predchádzať určitým možným ohniskám epidémií," dodala Ivana Kružliaková.
Jarné upratovanie je už predo dvermi, a to v dňoch 22. a 23. 4. na Stromovej ulici, 24. 4. v Predných Halnoch, 25. 4. na Vrbovej ulici. Máj bude vyhradený pre Bujakovo, Zadné Halny, Hlavinu a Mládežnícku ulicu. „V predchádzajúcich rokoch skutočne upratovali takmer všetci, veľkí i malí, pričom pri upratovaní sú vedení aj k separácii, o čom existuje fotodokumentácia. Ja len dúfam, že aj tento rok to tak bude. Pri práci so všetkými obyvateľmi a teda aj s touto komunitou sa snažíme o ich priamu participáciu, čo sa ukazuje ako vhodné, dobré a správne. Bez toho, aby nepriložili ruku k dielu, nie je možné pokračovať v intenzívnej práci a mnohí z nich to už aj vedia a uvedomujú si to," uviedla Ivana Kružliaková.
Najťažšou úlohou je občanov presvedčiť
Presvedčiť obyvateľov, aby odpad uložili do kontajnerov, je v moci terénnych sociálnych pracovníkov a technické služby ho vyvezú na skládku. „To všetko na náklady mesta. Keď pracovníci technických služieb, resp. mestská polícia od spolobčanov žiadajú udržiavanie poriadku, oni žiadajú ďalšie pristavovanie kontajnerov, ale zadarmo," tvrdí Tomáš Gaboň.
V prípade, že sa odpad nachádza na súkromnom pozemku, mestská polícia vyzve majiteľa, aby ho odstránil na vlastné náklady. Na verejnom priestranstve zasa nepovolenú skládku zadokumentuje ako priestupok na úseku ochrany životného prostredia. „Ak je páchateľ známy, nepovolenú skládku odstráni na svoje náklady, v opačnom prípade ju odstraňuje mesto, čo spravidla riešia technické služby," dodal náčelník Mestskej polície v Brezne Peter Pančík. Úspešnosť zistenia páchateľov nepovolených skládok je 25 až 30 percent.
Dôležité je poriadok udržať
Podľa slov Tomáša Gaboňa, ak aj naši spoluobčania urobia poriadok, ten trvá len niekoľko dní a znova je všade odpad. Obáva sa, že pokiaľ bude trvať ich „priestupková imunita", k zlepšeniu situácie nedôjde.
„Ono sa na prvý pohľad možno zdá, že stále je neporiadok, ale tí, ktorí sa týmto problémom zaoberáme dlhšie, môžeme povedať, že situácia sa zlepšuje. No chcieť niečo z roka na rok, aby sa zmenilo diametrálne, tak to samozrejme nie je možné, a to nielen u marginalizovaných rómskych komunít," dodala Ivana Kružliaková.
Ako uviedla prednostka, neporiadok nie je len tam, kde žijú marginalizované rómske komunity. „A aj kde žijú, mnohí z nich majú poriadok a starajú sa o svoje okolie, preto by som ich nerada hádzala do jedného vreca. Podľa našich odhadov, mapingu asi z 2000 žijúcich v meste Brezne je približne 600, ktorí si vyžadujú intenzívnu prácu s nimi."