BANSKÁ BYSTRICA. Po dlhých rokoch stagnácie a ničenia zo strany vandalov by sa mal lesopark na Urpíne konečne dočkať revitalizácie.
Prvé práce by sa mali rozbehnúť v čo najkratšom čase, čo nám potvrdila tlačová tajomníčka kancelárie primátora Barbora Winterová.
„Mesto Banská Bystrica prostredníctvom Útvaru hlavného architekta vypracovalo architektonickú štúdiu Urpín/Serpentíny. V súčasnosti mesto pripravuje projektovú dokumentáciu, ktorá je momentálne v štádiu vypracúvania a dopĺňania. Odhad vynaložených finančných prostriedkov v tejto súvislosti sa vzhľadom na túto skutočnosť nedá presne stanoviť,“ dodala.
Prvé príde na rad čistenie
Mesto má zatiaľ istotu, že na časť projektu bude môcť využiť prostriedky, ktoré získalo ako náhradu ujmy za obmedzenie hospodárenia v chránených lesoch. Okresný súd v Banskej Bystrici totiž uznal oprávnenosť tohto nároku zo strany mesta. Ide o sumu 110 tisíc eur, ktoré budú určené práve na projekt revitalizácie lesoparku.
„Vzhľadom na priaznivé počasie môžu práce na projekte začať už v najbližšom období, kedy sa vykoná výrub drevín, ktoré prekážajú na trasách a rovnako aj v atraktívnom výhľade. V tom istom období plánujeme komplexné čistenie lesoparku prostredníctvom odstraňovania haluzí, kríkov a krovín, pričom do týchto aktivít uvažujeme zapojiť aj širokú verejnosť,“ doplnila Winterová.
Vrch, ktorý je jednou z dominánt mesta, prešiel v posledných rokoch neľahkými skúškami.
Serpentínny chodník na vrchol sa postupne rozpadal a v dolnej časti sa dokonca objavili výstražné tabuľky, ktoré upozorňovali na nebezpečenstvo padajúcich skál.
Chodník vybudovali v 30. rokoch 20. storočia a generálna oprava na ňom sa doteraz nerobila. Naposledy prešiel menšou obnovou v rokoch 2000 – 2001.
Do budúcnosti sa počíta s obnovením serpentín a vybudovaním náučného chodníka. Dôležitá bude bezpečnostná stránka, keďže trasa vedie pomerne náročným terénom.
Kaplnku chcú riešiť samostatne
V dolnej časti lesoparku, pri malej železničnej stanici sa nachádza aj chátrajúca baroková kaplnka svätého Jána Nepomuckého, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou.
Hoci jej obnova nebude priamo súčasťou projektu, mesto vyvinulo iniciatívu smerom k rímskokatolíckej cirkvi, ako vlastníkovi tejto kultúrnej pamiatky, aby sa hľadali možnosti jej záchrany.
„Primátor mesta inicioval rokovania s rímskokatolíckou cirkvou a na túto tému plánuje s jej predstaviteľmi intenzívne komunikovať,“ doplnila Barbora Winterová.
Hovorkyňa biskupského úradu Zuzana Juhaniaková informovala, že kaplnka je od roku 2005 vo vlastníctve Farnosti Banská Bystrica - Katedrála sv. Františka Xaverského.
Farnosti sa naposledy na jeseň 2012 podarilo z vlastných finančných prostriedkov prikryť poškodenú strechu Kaplnky tak, aby do nej nezatekalo.
„Celková oprava Kaplnky bola pred niekoľkými rokmi predmetom II. etapy úpravy Kalvárskej hory – Urpín, ktorá však bola petíciou občanov mesta Banská Bystrica zrušená," dodala.
Kaplnku postavili v 18. storočí a jej hlavným problémom sa stala nielen blízkosť železničnej stanice a výčiny vandalov, no za zlý stav môže aj fakt, že sa nachádza pod úrovňou nástupišťa. Jej steny tak rýchlejšie zatekajú a vlhnú.
V minulosti dokonca pamiatkári zvažovali aj možnosť preniesť kaplnku na druhú stranu železnice, bližšie k Hronu. Technologicky by to však bolo veľmi náročné.
Urpín ako symbol
Urpín považujú obyvatelia mesta už roky za jeden zo svojich symbolov. V minulosti sa na jeho vrchole rozkladala osada s rovnakým menom, ktorú založili uhliari a pastieri.
V 16. storočí postavili na Urpíne vartovku ako symbol protitureckého odboja, neskôr ju prebudovali na hvezdáreň.
Na upätí Urpína sa nachádza aj významná baroková kalvária, cenné ekosystémy sú zachované v neďalekej prírodnej rezervácii Urpínska lesostep.