BANSKÁ BYSTRICA . Končiaca sa chrípková sezóna 2012/2013 bola v Banskobystrickom kraji závažnejšia než minulá. A to nielen vyššou chorobnosťou, ale najmä vyšším počtom ťažších foriem ochorení, označovaných skratkou SARI, a následných úmrtí. Informovala o tom na dnešnej tlačovej besede v Banskej Bystrici vedúca odboru epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici Mária Avdičová.
Ako vysvetlila, SARI je taká forma chrípkového ochorenia, ktorá je hneď od začiatku okrem vysokých teplôt sprevádzaná aj problémami s dýchaním. Pacient je často odkázaný na okamžitú hospitalizáciu a podporu dýchania. Od začiatku aktuálnej sezóny, ktorá sa oficiálne skončí o dva týždne, bolo dosiaľ na Slovensku nahlásených 244 prípadov SARI, kým za minulý sezónu to bolo 41 prípadov.
„Podrobne sme zatiaľ analyzovali situáciu v Banskobystrickom kraji, kde za končiacu sa chrípkovú sezónu bolo hlásených celkom 39 prípadov SARI, z ktorých deväť sa skončilo úmrtím. Sedemkrát priamo na chrípku, dvakrát na jej následky. Na ochoreniach sa podieľali všetky typy vírusov chrípky,“ uviedla Avdičová s tým, že v minulej sezóne zaznamenali v Banskobystrickom kraji tri prípady SARI, z ktorých sa úmrtím skončilo jedno.
Celkovo v tejto sezóne lekári v Banskobystrickom kraji zaznamenali 185 981 prípadov akútnych respiračných ochorení a z toho 23 080 prípadov chrípky alebo chrípke podobných ochorení, čo je o 12,3 percenta viac ako v minulej sezóne. V prvej fáze sezóny bol príčinou chrípkových ochorení častejšie pandemický vírus A H1N1, v druhej fáze to bol vírus chrípky typu B.
„V podstate všetky ťažšie ochorenia sme zaznamenali len vo februári, marci a apríli, teda vo vrcholnej fáze tohoročnej chrípkovej sezóny. A to je typické pre klasický sezónny výskyt,“ uviedla Avdičová s tým, že po pandemickom období 2009/2010, kedy bola chorobnosť významne vysoká, sa intenzita chrípky stlmila a v minulých dvoch sezónach došlo nielen k poklesu počtu ochorení, ale mali aj menej agresívny priebeh.
Podľa Avdičovej je alarmujúce, že Slováci sa proti chrípke čoraz menej očkujú. Zaočkovanosť populácie prudko klesá od roku 2010, kedy dosiahla 12,8 percenta. V končiacej sa sezóne nedosiahla ani štyri percentá. Podľa Avdičovej môže byť jedným z dôvodov mierny priebeh minulej sezóny. „Svetová zdravotnícka organizácia pritom odporúča celkovú zaočkovanosť populácie vyššiu ako 30 percent. Očkovanie výrazne znižuje množstvo závažných prípadov i cirkuláciu vírusu v populácii,“ zdôraznila Avdičová.