POLOMKA. Nevyužívaná vodárenská veža pri železničnej stanici v Polomke sa stala miestom pre unikátny projekt. V sobotu tu slávnostne otvorili umelú lezeckú stenu.
Na počiatku bola skala
Všetko má na svedomí pätica miestnych mladíkov, ktorým učarovali hory a skalolezectvo.
Odmietli sa totiž zmieriť s tým, že ich obľúbený šport im kvôli počasiu či vzdialenosti lezeckých lokalít nie je vždy dostupný tak, ako by chceli.
Keďže umelé steny v blízkom okolí do veľkej miery absentujú a dochádzať za nimi do Popradu, Banskej Bystrice či Zvolena takisto nepredstavuje najideálnejšie riešenie, mladíci sa rozhodli, že si postavia vlastnú.
Stará vodárenská veža bola na tento účel takmer ideálnym priestorom.
„Rozmýšľali sme aj nad telocvičňou základnej školy. Tam by bola možno trochu väčšia plocha, ale nie výška, a táto budova nám prišla dosť vhodná,“ povedal Aleš Hereta, vedúci projektu s veľavravným názvom Krok za krokom – na samý vrchol.
Jednoducho využili šancu
Nájsť prostriedky na výstavbu lezeckej steny nebolo ľahké. Počiatočný neúspech projektu chalanov neodradil a skúsili šťastie v programe Šanca pre váš región od Nadácie Orange. Tá podporuje aktívnych občanov pri vytváraní príležitostí pre zmysluplné trávenie voľného času a toto kritérium ich iniciatíva jednoznačne spĺňala.
Vízia unikátneho športoviska na Horehroní oslovila hodnotiacu komisiu natoľko, že sa rozhodla polomský projekt spomedzi 503 žiadostí podporiť. „Žiadali sme maximálnu možnú čiastku 3000 eur a podporili nás sumou 2050, tak sme si povedali, že do toho ideme. Na začiatok to bol celkom pekný úspech,“ vyjadril sa Aleš Hereta, člen občianskeho združenia TREND, ktoré v oblasti športu, ekológie, turistiky a cestovného ruchu pôsobí už štrnásť rokov a ktoré celý projekt zastrešuje.
Z chátrajúcej budovy moderné športovisko
Interiér 16 metrov vysokej veže v tvare valca, ktorá je majetkom Železníc Slovenskej republiky, bol po rokoch nečinnosti v dezolátnom stave. „Okná porozbíjané, všade plno neporiadku po našich spoluobčanoch.“
Po generálnom čistení a dôkladnom zabezpečení budovy však dobrovoľníkov v aktivite pribrzdila ďalšia nepredvídaná skutočnosť. Silná a dlhotrvajúca zima. „Technológia výstavby nám neumožnila pokračovať so stavebnými prácami. Do steny sme potrebovali ukotviť hranoly pomocou chemických kotiev a keďže tie majú predpísanú určitú teplotu, pri ktorej je aplikácia vhodná, čakali sme, kým sa oteplí,“ vysvetľuje šéf projektu.
Niekoľkomesačná snaha dobrovoľníkov, ktorých počet sa časom strojnásobil, napokon priniesla svoje ovocie. Desaťmetrová lezecká stena s celkovou plochou takmer 70 metrov štvorcových je po prvej májovej sobote k dispozícii verejnosti.
Areál otvoril starosta
Na slávnostnom otvorení lezeckej steny Veža nechýbali predstavitelia miestnej samosprávy, podporovatelia projektu, domáci, ale ani cezpoľní nadšenci lezeckého športu. Starosta Polomky Ján Lihan pri tejto príležitosti poďakoval aktivistom, ktorí sa na výstavbe tohto na Horehroní jedinečného projektu podieľali.
„Žijeme v dobe, kedy sa mladí utiekajú k internetu a alkoholu a nemyslia na šport. Som veľmi rád, že u nás v Polomke sa našla takáto skupina mladých ľudí, ktorá položila základný kameň lezeckej steny. Verím, že bude mať veľa záujemcov a bude užívaná k spokojnosti nás všetkých.“
Návštevníci si novootvorené športovisko mohli hneď aj vyskúšať, alebo sa v rámci sprievodného programu vyblázniť na airsoftovom ihrisku a strelnici. Pripravená bola aj projekcia filmov s lezeckou tematikou.
Možno pribudne airsoft aj kurzy prežitia
Suma, ktorú mladí Polomčania získali z nadácie, bola síce na začiatok výbornou finančnou injekciou, ale na kompletnú dostavbu steny nestačila. Súčasnú podobu dostala aj vďaka vlastným zdrojom a sponzorským darom, ktorých samozrejme nikdy nie je dosť. V rámci svojich možností ich iniciatívu podporila aj obec, keď im pomohla s vybudovaním prístupovej cesty.
„Spravili sme internetovú stránku a aj cez ňu sa nám začali ozývať ďalší ľudia, medzi nimi aj partia nadšencov z Pohronskej Polhory, ktorí uvažovali o podobnom projekte.“
Rozhodli sa však vzájomne si nekonkurovať a radšej spojiť svoje sily. Spoločne plánujú rozšíriť portfólio aktivít, s ktorými by mohli osloviť širokú verejnosť. Ako prezradil Aleš Hereta, časom by chceli ponúknuť domácim, ale aj návštevníkom obce populárny airsoft, bouldering a napríklad aj kurzy prežitia v prírode. Bližšie informácie nájdete na ich stránke veza.polomcania.sk.
FOTO - AUTORKA a ALEŠ HERETA