BREZNO. Pri príležitosti nedávneho Svetového dňa vody Regionálny úrad verejného zdravotníctva každoročne ponúka poradenstvo, týkajúce sa kvality pitnej vody. Počas dvoch dní poskytuje odborné konzultácie, ako aj rozdáva letáky na témy ohľadom tejto vzácnej tekutiny.
O bezplatné vyšetrenie vody bol záujem
Podľa vedúcej odboru hygieny, životného prostredia a zdravia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici Kvetoslavy Koppovej, občania počas Svetového dňa vody majú najväčší záujem o jej vyšetrenie z individuálnych zdrojov. V tento deň robia rozbor bezplatne, ale len na dva ukazovatele z 84, a to chemický na zistenie dusičňanov a dusitanov.
„V iných termínoch nie je možné vodu na rozbor doniesť, pretože odber vzorky musí byť akreditovaný pracovníkmi RÚVZ a vzorka sa odoberá a vyšetruje na základe písomnej objednávky od občanov, resp. firiem ako platená služba. Cena za odber a rozbor vody v základných fyzikálno-chemických, mikrobiologických a biologických ukazovateľoch je asi 135 eur.“
Kvalita vody v Brezne je dobrá
V okrese Brezno je pitnou vodou z verejných vodovodov zásobovaných viac ako 98 percent obyvateľov. Na hromadné využívanie slúžia hlavne podzemné zdroje, z povrchových (potokov) sú zásobovaní obyvatelia z Čierneho Balogu a z Pohronskej Polhory.
Ako tvrdí Kvetoslava Koppová, kvalitu vody vo verejných vodovodoch v Brezne možno hodnotiť ako dobrú. Vlani ani v prechádzajúcich rokoch v Breznianskom okrese nezaznamenali výskyt infekčných ochorení či iných poškodení zdravia v súvislosti s používaním vody určenej na ľudskú spotrebu z verejných vodovodov.
Vodný zdroj ovlyvňuje mnoho faktorov
Kvalitu pitnej vody môže ovplyvňovať viac faktorov – nevyhovujúci stav rozvodného vodovodného potrubia v danej lokalite (tvorba inkrustov), poruchovosť potrubia, stagnácia vody vo vodovodnom potrubí pri jej nepravidelnom odbere, nárazové zvýšené odbery v určitých časoch, agresivita vody atď.
„Do značnej miery môže byť ovplyvnená aj stavom rozvodného vodovodného potrubia vo vnútri jednotlivých objektov a jej dlhou stagnáciou v tomto potrubí,“ povedal Miroslav Schwarz z odboru hygieny životného prostredia a zdravia.
Nevyhovujúci stav riešia cisternami
V prípade, že Regionálny úrad verejného zdravotníctva by zistil nevyhovujúcu kvalitu vody, upozornil by na to prevádzkovateľov vodovodov, aby mohli ihneď prijať opatrenia na zlepšenie. „Ak by problémy trvali dlhšie, vydáme zákaz používať vodu na pitné účely a prevádzkovatelia musia zabezpečiť náhradné zásobovanie dovozom v cisternách,“ dodal Miroslav Schwarz.
Problém s vodou majú v Heľpe
Predovšetkým v jarnom období a po prívalových dažďoch obyvateľom tečie z vodovodu kalná voda. Tento problém sa opakuje už niekoľko rokov. Ako uviedla hovorkyňa Stredoslovenskej vodárenskej prevádzkovej spoločnosti v Banskej Bystrici Slavomíra Vogelová, obec Heľpa je zásobovaná pitnou vodou zo zdroja Teplica, pričom ide o výver vody z jaskyne. V dôsledku rýchleho oteplenia sa výdatnosť vodného zdroja niekoľkonásobne zvýšila v porovnaní s bežným priemerom až tak, že prietok vody je nemerateľný. Voda strháva so sebou všetky usadeniny a následkom tohto stavu je zvýšený zákal vody.
Iný prívod zatiaľ nie je možný
Mária Kemková z Obecného úradu v Heľpe tvrdí, že momentálne problém nevedia odstrániť. „Pre Heľpu v súčasnosti nie je možný prívod pitnej vody z iného vodného zdroja, preto v obci zabezpečujeme rozvoz pitnej vody cisternou odo dňa vzniku nevyhovujúceho stavu," uviedla Stavomíra Vogelová.
O nepriaznivej situácii sa občania dozvedia z miestneho rozhlasu, pričom obecný úrad informuje aj o rozvoze pitnej vody cisternami. V pondelok až piatok doobeda (podľa záujmu a potreby), od 14.00 do 19.00 a cez víkend od 7.00 do 14.00.
Vzácny zdroj sa nachádza aj v Laznej
Voda z verejného vodovodu má zabezpečenú starostlivosť o zdravotnú bezpečnosť. Istotne všetkým padne na úžitok, ak pri prechádzke prírodou sa môžu občerstviť vodou, ktorá zatiaľ stále tečie. Zdroj výnimočnej a nenahraditeľnej tekutiny sa nachádza aj v lokalitách na náučnom chodníku a kyslíkovej dráhe v Laznej. Po chemickej stránke je voda dobrá, po mikrobiologickej sa odporúča piť až po prevarení.
Studničkár ujo Libič
Už desaťročia vyhľadáva, zachytáva pramene a buduje studničky v Brezne a okolí ochranca prírody, strážca nášho zdravia 81-ročný Štefan Libič. „Je to náročné, poriadna drina, kým v káričke navozím skaly na múrik. Potom ho vymúram, založím rúrku alebo drevený žliabok a až tak môže fungovať. Je to celý proces. Ale nesťažujem si, teší ma, keď si ľudia môžu nabrať čerstvej vodičky."
Ako ujo Libič hovorí, smutné je, že vodu si nevážime. Príde však doba, že o vodu bude bieda.