BANSKÁ BYSTRICA. V tréningovom centre pre hendikepovaných pri občianskom združení Prístav nádeje, ktoré v Banskej Bystrici prevádzkuje chránenú kaviareň s knižnicou, včera rozvoniavali sladkosti a čokoláda. Medzi tunajších dobrovoľníkov a zamestnancov zavítali aj modelky z banskobystrickej modelingovej agentúry. Všetci spoločne zdobili pripravené muffiny, ktoré potom odovzdali do charitného zariadenia Marta vo Zvolene.
Takýmto netradičným spôsobom si chceli v Prístave nádeje pripomenúť nielen včerajší Svetový deň bez diét, no zároveň mu chceli dať ďalší rozmer. Predsedníčka združenia Marcela Václavková Konrádová vysvetľuje: „Chceli sme v prvom rade poukázať na rozmanitosť ponímania tohto dňa a fakt, že nie každý musí držať diétu len kvôli životnému štýlu, či snahe vyzerať dobre. Cez náš projekt sme chceli poukázať na závažný problém. Na ľudí, ktorí držia diétu nedobrovoľne, keďže im často nezostávajú peniaze ani na nákup základných potravín.“
Aj to bol dôvod, prečo ozdobené sladkosti zaniesli do zvolenského charitného domu, kde si na ich pochutili tunajší klienti. Kúpiť si obyčajnú sladkosť je pre mnohých z nich veľkou zriedkavosťou. „Zďaleka pritom nemusí ísť iba o ľudí bez domova, ale aj opustené matky s deťmi, či ľudí v hmotnej núdzi. Väčšina z nich si diétu nevybrala sama, ale pasuje sa s ňou každý deň,“ poukazuje na závažný spoločenský problém predsedníčka.
Ďalší rozmer – zdravie
Významom samotného Svetového dňa bez diét je upozorniť, že mnohé drastické diéty a kult štíhlosti môžu viesť k vážnemu poškodeniu zdravia. Stále častejšie sú prípady porúch prijímania stravy, zažívacích ťažkostí, oslabenej imunity, psychických problémov a podobne. Medzi dobrovoľníkmi z Prístavu túto teóriu vyvracali modelky z banskobystrickej modelingovej agentúry Barbora Horváthová a Andrea Ďurošová. Vďaka štíhlym postavám si mohli sladkosti bez problémov dovoliť, v otázke diét však majú jasno: „Nikdy som žiadnu nedržala, lebo nemienim riskovať kvôli línii fyzické ani psychické zdravie, povedala Barbora Horváthová. Na otázku, či vo svete modelingu nie sú takéto praktiky bežné, odpovedala: “Osobne som sa s tým našťastie nestretla, no určite sú aj takéto prípady. Môže to už byť na hranici psychického vydierania a je na dievčati samotnom, či chce zájsť tak ďaleko, aby riskovalo poškodenie vlastného zdravia,“ dodala.
Andrea Ďurošová zas konštatovala, že podobné akcie, aké zažili v Prístave nádeje, majú pre ne veľký význam. “Je to výborná myšlienka a nepriamo môže ovplyvniť mnoho ľudí. Som rada, že som sa jej mohla zúčastniť a pomôcť aj tykýmto spôsobom,“ dodala.
FOTO - archív OZ Prístav nádeje