Najstaršia písomná podoba je zachytená v Korabinského lexikóne z roku 1786. Aj vďaka tomu sa slogan dostane medzi pamätihodnosti mesta.
BANSKÁ BYSTRICA. Slogan Za živa v Bystrici, po smrti v nebi je podľa najnovších výskumov oveľa starší, ako sa pôvodne predpokladalo. Aj vďaka tomu sa dostane medzi pamätihodnosti mesta. Rozhodla o tom na svojom poslednom zasadnutí komisia pre pamätihodnosti mesta. Jej predseda Vladimír Pirošík konštatoval, že donedávna sa táto známa veta tradovala ako slogan z čias banskobystrického mešťanostu Cesnaka, teda z konca 19. storočia. „Tento prvok na zápis medzi pamätihodnosti mesta nominoval historik Stredoslovenského múzea Marián Bovan a v historickom poznaní je to určite posun vpred,“ dodal.
Marián Bovan potvrdil , že v súvislosti so vznikom sloganu sa objavovali rôzne teórie, ktoré však neboli nijako odborne podložené. „Stretol som sa dokonca s názorom, že tento slogan mohol vzniknúť v čase Slovenského štátu ako súčasť koncepcie „usmievavého Slovenska.“ Samozrejme, nemalo to žiaden racionálny základ,“ doplnil.
Pátranie po pôvode sloganu prinieslo zaujímavé fakty.
“ Doteraz najstaršiu známu písomnú podobu máme podchytenú v Korabinského Lexikóne z roku 1786. Jeho vznik odhadujeme od prvej polovice 16. do začiatku 18. storočia, kedy vrcholila medená sláva mesta, “ povedal.
Slogan uvádza aj Adolf Peter Zaturecký vo svojej zbierke Slovenské príslovia, porekadlá a úslovia, ktorá vyšla prvý krát roku 1896 v Prahe. Spomína ho tiež Ján Kollár vo svojich Pamätiach z mladších rokov života - v súvislosti so svojím gymnáziálnym štúdiom v Banskej Bystrici.
Pamätihodností pribúda
Do konca vlaňajšieho roka bolo na zozname zapísaných 88 pamätihodností mesta, po poslednej komisii pribudne jedenásť ďalších. Medzi návrhmi bol napríklad most v Zalámanej doline pri Harmanci, reťaz na Bogdanovskom dome, bystrické hrable na rieke Hron, či pivovarnícka dynastia Herritzovcov. Podľa Vladimíra Pirošíka komisia neschválila všetky nominácie, niektoré z nich vrátila na dopracovanie. Opätovne budú predmetom rokovania na nasledujúcej komisii v októbri. Podnety na zápis ďalších nehnuteľností do zoznamu však môžu obyvatelia podávať naďalej.
Evidencia pamätihodností mesta sa tvorí v súlade so zákonom o ochrane pamiatkového fondu a schvaľuje ju komisia pre pamätihodnosti mesta.
Z Korabinského lexikónu. Čierne na bielom - hoci zrozumiteľné iba odborníkom.
FOTO - archív