BANSKÁ BYSTRICA. Ani po niekoľkých týždňoch nejasností a zmien koncepcií okolo racionalizácie základných škôl v Banskej Bystrici nie je jasné, akým spôsobom bude mesto nepriaznivú ekonomickú bilanciu v školstve riešiť.
Zamestnanci ZŠ Bakossova, ktorej sa pôvodne malo popri ZŠ Hronská v Šalkovej dotknúť rušenie, sa obrátili na poslancov a primátora Petra Gogolu s novým otvoreným listom, kde ich žiadajú, aby situáciu vyhodnotili objektívne. Primátor na otvorený list reagovať predbežne nechcel. Hovorkyňa primátora Martina Kanisová informovala, že problematika racionalizácie škôl sa bude riešiť na najbližšom zasadnutí mestského zastupiteľstva a vzhľadom na túto skutočnosť bude mesto informovať o situácii až po jeho skončení. Podľa aktuálnych informácií by však nemalo byť v hre rušenie týchto dvoch škôl, ale skôr vnútorná racionalizácia u všetkých dvanástich mestských škôl. Mesto pôvodne zvažovalo aj túto možnosť, neskôr však od nej upustilo s tým, že výraznejším spôsobom by to nepriaznivú ekonomickú situáciu nevyriešilo.
Zmeny ako na bežiacom páse
Okolo racionalizácie škôl je horúco od začiatku roka. Ešte v januári vydal primátor Peter Gogola stanovisko, že s ďalším rušením škôl mesto do konca tohto volebného obdobia nepočíta a zameria sa skôr na ich vnútornú racionalizáciu. Neskôr však analýza ukázala, že na ekonomické ozdravenie by to nestačilo a objavila sa riešenie, ktoré navrhlo zrušiť spomenuté dve školy.
Bývalý hovorca primátora Filip Roháček zdôvodnil v tom čase zmenu postoja mesta k rušeniu škôl tým, že zatiaľ čo v januári vzhľadom na priebežné výsledky komplexnej analýzy škôl predpokladali, že potrebnú úsporu bude možné dosiahnuť vnútornou racionalizáciou, z analýzy napokon vyplynula nutnosť ďalšej racionalizácie formou rušenia škôl.
Dôvodom bola nielen zložitá ekonomická situácia, ale tiež klesajúca demografická krivka. Počet žiakov v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta poklesol za posledných dvanásť rokov o 4 357 žiakov.
Audit v tom čase ukázal na základnú školu na Bakossovej ulici, ktorá má najmenší počet žiakov a rovnako aj najhorší pomer nákladov v prepočte na žiaka. Z analýzy tiež vyplynula vysoká ekonomická náročnosť prevádzky málotriednej základnej školy na Hronskej ulici v Šalkovej. Mesto zvažovalo tiež možnosť zmeny zriaďovateľa pre tieto školy a rokovalo o tejto alternatíve s evanjelickou cirkvou. K dohode nakoniec neprišlo, keďže sa pre ňu nenašla podpora v jednotlivých politických klubov zastupiteľstva.