BANSKÁ BYSTRICA. Rozdávanie sa pre druhých, inšpirovať ich a urobiť radosť je zámerom projektu Daruj seba inšpiruj ostatných, ktorý dnes zrealizovali zamestnanci a dobrovoľníci z Chránenej kaviarne s knižnicou Prístav v Banskej Bystrici so širokou verejnosťou pri príležitosti Svetového dňa - pohybom k zdraviu (10.5.). Dopoludnia vyrábali darčeky s cieľom rozdať ich popoludní na námestí okoloidúcim.
Ako priblížila organizátorka projektu Marcela Václavková Konrádová, predsedníčka Občianskeho združenia Prístav nádeje, do druhej časti sa zapájajú aj športovci z Banskej Bystrice v súvislosti so spomínaným svetovým dňom. Chôdza je tiež istý druh športu, pokračovala. "Za pohyb v našom ponímaní, nakoľko sme ľudia primárne s telesným hendikepom, považujeme aj prechádzku. Keď dotvoríme výrobky, pôjdeme na spoločnú prechádzku so športovcami do mesta a tam ich rozdáme," vysvetlila Václavková Konrádová.
Pokračovala, že sa vyrobilo viac darčekov, než očakávali. V čase rozhovoru s TASR napočítali 87 kusov, čo nebol konečný počet. "Takže, myslím si, že minimálne tých 87 ľudí urobíme dnes šťastnejšími," konštatovala. Dodala, že na podujatie prišlo 29 ľudí. Výrobky tvorili pomocou troch techník. Práca s korálkami výroba anjelov (prívesok na mobil), zdobenie škatuliek servítkovou technikou a výroba sŕdc technikou falošného patchworku.
"Ľudia, čo to robia, sú úžasní. Už len to, že môžem byť s nimi, ma robí šťastnou. A keď im môžem ešte aj pomôcť, napĺňa ma to," povedala TASR účastníčka Zuzana z Banskej Bystrice. Vyrábala napríklad spomínané srdcia technikou falošného patchworku. "Podujatie sa mi veľmi páči, som nadšená a šťastná, že som sa na ňom mohla zúčastniť. Sú tu úžasní ľudia, a to, čo robíme a ideme robiť rozdávať radosť, je fantázia," dodala Silvia tiež z mesta pod Urpínom.
Dôvodom projektu bolo uvedomenie si vytrácania radosti z každodenných všedných dní slovenského obyvateľstva. "Neraz sa nachádzame v spleti starostí a problémov, riešime ťažké životné situácie, trápia nás choroby. Preto si myslím, že nastal čas, aby sme si urobili radosť. Navzájom si pomohli, povzbudili sa, prejavili spolupatričnosť. Len tak. Lebo sme ľudia," dodáva Václavková Konrádová.
Konštatovala, že možno stretnú človeka, ktorý má dnes ťažký deň. "A možno keď ho zastavíme a darujeme mu tento výrobok, do ktorého sme venovali čas, energiu, lásku a urobili sme ho pre neho, poteší ho to a na chvíľu zabudne na svoje starosti a trápenia," dodala Václavková Konrádová. Organizátori projektu veria, že prostredníctvom neho dokážu sekundárne poukázať a hovoriť o integrácii ľudí s hendikepom.