VYDROVSKÁ DOLINA. Jedenástu sezónu vo Vydrovskej doline otvorili hneď počas prvého májového dňa trubači zo Strednej lesníckej školy Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku. Po doznení slávnostných lesníc riaditeľka Lesníckeho a drevárskeho múzea vo Zvolene Ľubica Miľanová privítala štvorlístok organizátorov – Lesy SR, š. p., OZ Č. Balog, občianske združenia Vydra, n. o., Čiernohronská železnička a obec Čierny Balog, ktorí tak ponúkli pomyselnú vstupnú bránu do nádherného miesta a odštartovali vlastné aktivity pre verejnosť.
Návštevnosť je každoročne vysoká
Hostí a návštevníkov pozdravil organizačný riaditeľ Lesov SR Ján Kostrian, ktorý ocenil, že minulý rok Vydrovskú dolinu navštívilo viac ako 54 000 ľudí. „Či je to málo alebo veľa, nechám na zvážení každého z vás. Myslím si však, že takéto číslo by potešilo nejedného prevádzkovateľa podobného turistického zariadenia.“
Lesnícky skanzen ponúka trojkilometrový náučný chodník so 75 zastávkami, na ktorom si môžeme rozšíriť poznanie o práci lesníkov, lesnom prostredí či hospodárení.
Najstaršia rezervácia na Slovensku
Na chodníku sa nachádza aj tabuľa Národná prírodná rezervácia Dobročský prales. Ide o pripomenutie si stého výročia ochrany jednej z najstarších, najzachovalejších a najznámejších rezervácií na Slovensku.
Dobročský prales a s ním aj Badínsky boli na základe Banskobystrického lesného riaditeľstva v roku 1913 vyhlásené výnosom vtedajšieho ministra orby v Budapešti za prírodné pamiatky. Od roku 1995 je národná prírodná rezervácia pod najvyšším stupňom ochrany s cieľom chrániť zvyšok pôvodných typických, karpatských prírodných lesov.
Ponuka balockého štvorlístka
A čo nové ponúka štvorica organizátorov podujatia? Ako povedala Mária Šajgalíková z Vydry, remeselný dvor s názvom Poklady starých Baločanov, kde prezentujú prácu ľudových domácich výrobcov, a to aj mladých remeselníkov či výnimočné letné tábory. Obec Čierny Balog pokračuje v realizácii projektu Huculská magistrála vydaním propagačných materiálov. „V spolupráci s Klastrom Horehronie pripravujeme projektovú dokumentáciu pre cyklocestu medzi Hroncom a Čiernym Balogom,“ uviedol starosta František Budovec.
Na prvomájovej jazde sa po prvýkrát v novodobej histórii stretli štyri parné lokomotívy na trati Čiernohronskej železnice. Riaditeľ Aleš Bílek ocenil prácu dobrovoľníkov, ktorí sa o železničku starajú a udržiavajú ju nad vodou. Honza Sklenař zo Žamberka daroval Čiernohronskej železnici 500-eurový šek na jej ďalší rozvoj a rozšírenie.
Odštepný závod Čierny Balog okrem rutinnej každoročnej práce na údržbe lesníckeho skanzenu pripravil k 75 existujúcim zastávkam ďalšie tri nové - o meandroch, pralesoch a o lesných plodoch. „Už v tomto čase v našej mladej obore na konci doliny máme nové živé exponáty prasiatok diviaka. Zároveň všetkých pozývame na Deň stromu, ktorý sa uskutoční 13. júla,“ dodal riaditeľ Peter Morong.
Anketa O cenu J. D. Matejovie
Na podujatí zástupca predstavenstva Slovenskej lesníckej komory a prezident Združenia obecných lesov SR Milan Dolňan vyhlásil siedmy ročník ankety O cenu Jozefa Dekreta Matejovie. Určená je osobnostiam, ktoré sa mimoriadne zaslúžili o zveľaďovanie lesov a rozvoj lesníctva na Slovensku. Návrhy treba zaslať do 31. mája na adresu Slovenskej lesníckej komory. Víťaza, ktorý získa diplom a medailu J. D. Matejovie, ako aj finančnú odmenu, vyhlásia na Deň stromu.
Stromy poznania
Vydrovskú dolinu preťatím lanka oficiálne otvoril predseda dozornej rady štátneho podniku Lesy SR Ján Račák. Konateľka Vydry Mária Šajgalíková slávnostne prevzala trojicu stromčekov poznania – hrab, jelša a osika, ktoré, ako sama tvrdí, vysadia dobrovoľníci vo Vydrovskom letnom tábore pred Obrubovanskou dolinou.
Stromy poznania je projekt organizovaný od roku 2007 počas lesníckych dní, v rámci ktorého sa na celom Slovensku vysádzajú miniarboréta pri základných školách s cieľom skrášliť ich okolia a najmä naučiť jej žiakov bližšie poznávať základné dreviny Slovenska.
Nechýbala skvelá zábava
Návštevníci podujatia si spríjemnili prvý máj vo Vydrovskej doline nielen prechádzkou, ale čakal na nich aj skvelý program, ktorý pripravil vedúci Lesníckeho skanzenu Michal Kofira. Na pódiu zaspievala Danielka Švantnerová, Alex Pitoňák a Mirka Herichová, svoje umenie predviedli heligonkári z Čierneho Balogu, folkloristi z Malej Kýčery a zo Šťastného detstva z Brezna. Priaznivci country hudby si prišli na svoje pri vystúpení kapely Vodopád.
Už teraz sa môžeme tešiť na najbližšie podujatie Deň stromu, ktorý sa uskutoční v sobotu 13. júla.