Tá však prinesie ročnú úsporu iba do 50 tisíc eur.
BANSKÁ BYSTRICA. Dve ohrozené školy na Bakossovej a Hronskej ulici v Šalkovej sa rušiť nebudú. Poslanci mestského zastupiteľstva na včerajšom zasadnutí podporili druhú etapu racionalizácie základného školstva. Tá namiesto rušenia škôl počíta s vnútornou racionalizáciou všetkých dvanástich škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta. Námestníčka pre služby Mária Filipová na dotaz poslancov odpovedala, že touto formou racionalizácie sa bude dať usporiť do 50 tisíc eur ročne. Podľa viacerých poslancov je to minimálna čiastka a nepriaznivú ekonomickú situáciu v školstve to výraznejším spôsobom neovplyvní.
Presvedčený je o tom aj poslanec Jakub Gajdošík: „Vzhľadom na to, že ročne ide do školstva 10 miliónov eur, je plánovaná úspora vo výške 50 tisíc eur smiešna,“ konštatoval. Situáciu, ktorá nastala v posledných týždňoch okolo racionalizácie banskobystrického školstva dokonca prirovnal k rozprávke Cisárove nové šaty. „Fakt, že primátor za posledné tri mesiace štyrikrát zmenil názor hovorí za všetko.“ Podľa neho je iba otázkou času, kedy bude potrebné prijať omnoho účinnejšie opatrenia pre optimalizáciu situácie. „Školstvo potrebuje peniaze, ktoré má a ktorých je málo, využívať efektívne.“
Analýza stavu školstva ukázala, že v prípade zrušenia spomenutých dvoch škôl by bolo v budúcom roku možné dosiahnuť úsporu takmer 350 tisíc eur.
Situácia sa niekoľkokrát menila
Začiatkom roka ešte primátor Peter Gogola vydal vyhlásenie, že do konca volebného obdobia sa už ďalšie školy rušiť nebudú. Už o pár týždňov však analýza ukázala, že stav školstva je ťažko udržateľný a počítalo sa so zrušením spomenutých dvoch škôl. Na marcovom zastupiteľstve však primátor stiahol tento bod z rokovania s tým, že sa ešte tvorila šanca na zmenu zriaďovateľa. Prípadné prevzatie oboch škôl pod evanjelickú cirkev však nakoniec neschválila mestská rada.
Riaditeľka Základnej školy na Bakossovej ulici Margita Karaková prijala včerajšie rozhodnutie poslancov s uspokojením. Vďaka opatreniam, s ktorými sa počíta v rámci vnútornej racionalizácie, by škola dokázala podľa nej usporiť približne 12 tisíc eur. Počítajú aj so znížením počtu zamestnancov. V súčasnosti má škola 40 zamestnancov. „Čo sa týka počtu upratovačiek, tam nás plocha nepustí. Počet zamestnancov v školskej jedálni zas bude závisieť od počtu stravníkov,“ dodala. Počítajú skôr s prepustením školského psychológa, prípadne učiteľa z druhého stupňa, keďže na budúci rok budú mať o triedu menej.
Smerom dovnútra
Námestníčka pre služby Mária Filipová na zastupiteľstve konštatovala, že vlaňajšie zrušenie škôl na Tatranskej a Okružnej ulici sa ukázalo ako správny krok. Keby sa k nemu nebolo pristúpilo, deficit by sa v tomto roku vyšplhal na 750 tisíc eur. Zrušenie dvoch škôl však vlani dostalo zvyšných dvanásť mestských škôl do vyrovnaného rozpočtu.
Pripustila, že súčasné opatrenia ovplyvnia rozpočet školstva len minimálne, nakoľko dlhodobý deficit finančných prostriedkov v školstve nepokrýva ani reálne potreby.
V rámci racionalizačných opatrení mesto navrhuje, aby školský úrad reguloval počet otváraných tried v prvých ročníkoch každej školy po dohode s riaditeľmi tak, aby sa rovnomerne rozložila ich naplnenosť. Bude s tým spojené regulovanie prijímania žiakov mimo obvodov. Cieľom je dosiahnuť rovnomernejšie naplnenie škôl.
Od verejných základných škôl bude mesto vyžadovať plán úsporných opatrení pre tento i nasledujúce dva roky.
Počíta sa tiež so stanovením záväznej kapacity škôl.
Analýza stavu školstva poukazuje aj na nepriaznivú demografickú situáciu. Na mestských školách poklesol počet žiakov za posledných dvanásť rokov o 4 357.