BANSKÁ BYSTRICA . Drevárska fabrika Smrečina Hofatex v Banskej Bystrici je už bez elektriky, výrobu aj odbyt zastavili, protipožiarne zabezpečovacie zariadenia ani telefóny nefungujú. Väčšina zo 165 zamestnancov je na nútenej dovolenke na 60 percentách mzdy. V závode je viac ochrankárov ako pracovníkov.
Firma je od decembra minulého roka v reštrukturalizácii. Správca podal minulý týždeň v pondelok návrh na konkurz. Vedenie firmy aj zamestnanci čakajú na rozhodnutie súdu. Posledný termín je do pondelka budúceho týždňa.
Smrečina sa dostala do problémov na konci apríla. Vedenie firmy a odborári požiadali ministerstvo financií a ďalšie tri ministerstvá práce, hospodárstva a pôdohospodárstva o preklenovaciu prevádzkovú dotáciu pol milióna eur.
Ďalšou možnosťou na záchranu boli rokovania o vstupe štátnych Lesov SR do akcionárskej štruktúry podniku. Uvažovali o výmene dodávok suroviny za podiel vo firme.
Prevádzkovú dotáciu odmietli všetky ministerstvá a rezort pôdohospodárstva nemal záujem vstúpiť do Smrečiny.
„Mám dojem, že som nevidel u ministerstiev extra snahu riešiť problém. Vyhovárali sa, že nemôžu poskytnúť prevádzkovú dotáciu. SCP Ružomberok poskytli dotáciu na zachovanie zamestnanosti, a teraz rokujú so Slovalcom o znížení cien energie. Považujem to za prevádzkovú dotáciu,“ konštatoval predseda predstavenstva Roman Adámek.
Sklamaná šéfka odborov v Smrečine Helena Šikulová nechcela komentovať postoj ministerstiev.
„Dúfam, že zdravý rozum zvíťazí. Keď minister práce Richter povie, že vytvára 50 nových miest, je z toho senzácia. Potom hovorí v správach, že sa ide znižovať nezamestnanosť, tak prečo by malo ísť 170 ľudí v Banskej Bystrici na ulicu? Vláda by sa mala zaujímať o našich zamestnancov,“ myslela si Šikulová ešte pred rozhodnutím štyroch ministerstiev o neposkytnutí prevádzkovej dotácie.
Spolumajiteľ Smrečiny Ladislav Krajňák odhadoval ešte pred niekoľkými dňami šance na záchranu firmy na 40 percent. Adámek momentálne vidí už len jednu možnosť, aby sa fabrika znovu rozbehla. Odkúpenie drevárskeho podniku silným investorom v konkurze.
„Musel by mať dostatok prostriedkov na investície a silný distribučný kanál. V takom prípade je možné, že sa Smrečina ešte dá rozbehnúť,“ vyhlásil Adámek.
Smrečina Hofatex vyrába drevovláknité izolačné dosky pre stavebníctvo mokrým spôsobom. Podľa Adámka má tento spôsob svoje dni už zrátané. Suchý proces je približne o 30 percent efektívnejší, ako veľmi dobrá mokrá linka. Navyše, takú Smrečina nemá.