Pred časom sme písali o zaujímavom objave cenného liatinového náhrobku, ktorý pri čistení opusteného cintorína na Okružnej ulici našla šiestačka Saška Predajnianska. Teraz pribudli o náhrobku nové poznatky. Dávno zabudnutá osoba sa vynorila hmly.
BANSKÁ BYSTRICA. Je to iba niekoľko dní, čo sme písali o cennom náleze liatinového náhrobku na roky opustenom evanjelickom cintoríne na Okružnej ulici.
Do čistenia chátrajúceho cintorína sa pustili členovia Banskobystrického spolku okrášľovacieho a ochranného. Počas prác sa podarilo dvanásťročnej Saške Predajnianskej zo základnej školy na Triede SNP objaviť na zemi predmet zvláštneho tvaru, ktorý pripomínal zrkadlo. Zo zrkadla sa však vykľul liatinový náhrobok, ktorý poputuje do múzea. Podľa predstaviteľa spolku Andreja Predajnianskeho bol náhrobok zvláštny nielen svojim precíznym remeselným spracovaním, ale tiež tým, že bol aj po viac ako 150 rokoch vo veľmi dobrom stave.
Zvláštne na ňom bolo tiež to, že informácie o osobe, ktorej hrob zdobil, boli dosť podrobné. Okrem dátumu narodenia a smrti sú v epitafe aj údaje o tom, že dotyčná dáma Mária Kuklová (Kukla) bola dvakrát vydatá.
Viac sa však o tejto osobe nevedelo nič, kým sa do pátrania v starých matrikách nepustil nadšenec histórie Tomáš Cimerman. „Zaujal ma nielen neobvyklý nápis na náhrobku, ale tiež skutočnosť, že vďaka tomuto nálezu sa vynorila z minulosti dávno zabudnutá osoba,“ povedal.
Pátranie v matričných záznamoch evanjelickej cirkvi v Radvani postupne prinášali ovocie.
Mária Kukla sa narodila v septembri 1794 v Radvani, jej rodičmi boli debnársky majster Ján Kukla a Mária Turaňová.
Prvý sobáš uzatvorila podľa matričných záznamov 20. januára 1822. Za manžela si vzala Andreja Gálika, zámočníckeho majstra, ktorý pochádzal z Uhrovca v Trenčianskej župe. „Na liatinovom náhrobku je však dátum z júla 1821. Znamená to, že buď je uvedená nesprávna informácia na náhrobku, prípadne je možný druhý variant – že zápis do matriky sa robil s časovým odstupom. Podľa údajov v matrike bol totiž miestom sobáša Uhrovec,“ doplnil Tomáš Cimerman.
Po smrti manžela sa Mária Kukla vydáva po druhý krát vo veku 50 rokov, opäť za zámočníka Pavla Perešíniho, ktorý bol od nej o polovicu mladší. Manželský život si však príliš neužila, lebo o tri roky neskôr , 25. mája 1847 zomiera. Ako príčinu smrti stanovili horúčku. Dva dni na to ju pochoval vtedajší evanjelický farár Andrej Javor.
FOTO - ARCHÍV A. PREDAJNIANSKEHO
FOTO - ARCHÍV