BANSKÁ BYSTRICA. Spoločný biotický výskum v prírodných oblastiach slovensko-maďarského pohraničia, ako aj systém na informovanie ich návštevníkov o prírodných hodnotách územia sú cieľmi dvoch projektov, ktoré rozbiehajú slovenskí a maďarskí štátni ochrancovia prírody.
Cez Program cezhraničnej spolupráce Maďarská republika – Slovenská republika na ne z euforondov získali takmer 1,079 milióna eur z eurofondov, čo predstavuje sto percent oprávnených nákladov. Z toho zhruba 10 percent pripadá na slovenskú časť projektov. Projekty sa majú uskutočniť za dva roky, dnes k nim bolo v Banskej Bystrici otváracie stretnutie. Z maďarskej strany na nich participuje Riaditeľstvo národného parku Bükk, zo slovenskej Štátna ochrana prírody (ŠOP).
Ako informoval Daniel Baláž zo Štátnej ochrany prírody (ŠOP), projekty sa týkajú pahorkatín na severnom okraji pohorí Bükk a Mátra – na slovenskej strane je to Cerová vrchovina a Bodvianska pahorkatina. Výstupom projektu spoločného biotického výskumu, ktorého náklady sú 504 323 eur, má byť spoločný zoznam chránených a ohrozených rastlinných a živočíšnych druhov, identifikovanie najdôležitejších rizikových činiteľov a stanovenie technológií zásahov v oblasti ochrany prírody. Obe strany od toho očakávajú účinnejšiu ochranu prírody v porovnaní s minulosťou.
Projekt Vytvorenie komplexného systému pre informovanie návštevníkov o ochrane prírody v prihraničnej oblasti má oprávnené náklady 574 419 eur.
Použité majú byť na zabezpečenie dôkladnejšieho informovania návštevníkov cieľového územia o jeho prírodných hodnotách. Vybudovať sa má napríklad systém demonštračných miest s jednotným vzhľadom, súčasťou projektu bude aj vydanie nových populárno-náučných publikácií.
Na Slovensku sa má tiež rozšíriť sieť informačných tabúľ pri Silickej ľadnici, jaskyni Babia diera a pri Jašteričom jazere. Medzi výstupmi projektu má byť aj online informačný systém, poskytujúci interaktívny obsah s možnosťou vyhľadávania pre moderné informačné technológie.