BANSKÁ BYSTRICA. Historické centrum Banskej Bystrice bude na budúci týždeň patriť umeniu. Druhý ročník sympózia Banskobystrický Montmartre ponúkne množstvo tvorivých inšpirácií z oblasti sochárskej a maliarskej tvorby, ale tiež z oblasti interpretačného umenia. V rámci večerných koncertov vystúpia také zvučné mená ako operná diva Ľubica Rybárska, popmuzikálové trio TRJOF, Martin Uherek quartet, Zuzana Smatanová, banskobystrické konzervatórium, či Akadémia umení.
Igor Šimeg z organizačnému tímu podujatia vidí hlavné ciele projektu nielen v umeleckej oblasti a prínose pre turistický ruch, no tiež v snahe provokovať. Presnejšie, vyprovokovať diskusiu o poslaní moderného umenia v dotyku s mestskou pamiatkovou rezerváciou. „Mesto je živé iba vtedy, ak slúži ľuďom,“ dodal .
Práce obohatia hlavnú turistickú sezónu
Podujatie podľa neho nemá snahu konkurovať dobovým aktivitám v meste, skôr ich dopĺňať. V porovnaní s vlaňajškom, keď sa sympózium konalo v septembri, presunuli jeho termín na jún.
Jedným z hlavných dôvodov je skutočnosť, aby výsledky umelcov zo sympózia mohli obdivovať návštevníci v hlavnej turistickej sezóne. Zatiaľ čo sochárske diela z minulého, ale tiež tohto ročníka bude možné počas leta obdivovať v Lazovnej ulici, maliarske diela by mali zdobiť interiéry Barbakanu, Radnice a Thurzovho domu. Časom sa však zvažuje možnosť vystavovať výsledky prác jednotlivých ročníkov sympózia celoročne. Turisticky málo využívaný priestor Lazovnej ulice by sa mal stať základom vznikajúce banskobystrického Panteónu.
Ďalším dôvodom, prečo padla voľba na júnový termín je skutočnosť, že v tom čase sú ešte v meste študenti z konzervatória, či Akadémie umení.
Viceprimátorka Katarína Čižmárová upozornila, že ako bude pribúdať diel z jednotlivých ročníkov sympózií, treba zvoliť jasnú koncepciu , aké bude ich miesto v mestskej pamiatkovej rezervácii. „Bude tu potrebná spolupráca umelcov s pamiatkármi, či Útvarom hlavného architekta mesta,“ dodala. Koncepciu by mala v tomto smere koordinovať do budúcnosti umelecká rada.
Manažér produkcie Marek Šlosár konštatoval, že sa snažili zostaviť program tak, aby bol príťažlivý nielen pre tvoriacich umelcov, ale aj verejnosť, ktorá sa bude môcť s ich prácou zoznámiť.
Skutecký aj Flaché
Sympózium je venované vynikajúcemu umelcovi Dominikovi Skuteckému, ktorého tvorba je s Banskou Bystricou bytostne spätá, no súčasne chce predstaviť ďalšiu výraznú umeleckú osobnosť Júliusa Flaché, ktorého figurálna tvorba inšpirovala aj tohtoročné sympózium. Táto výrazná osobnosť tvorila od roku 1917 až do svojej smrti v roku 1967 v Banskej Bystrici.
Po vlaňajších zlých skúsenostiach s poškodením sôch českého výtvarníka Michala Trpáka v centre mesta nechcú organizátori podceniť ani túto skutočnosť. Ich prezentácia síce nebola súčasťou vlaňajšieho Montmartra, no otvorila širokú diskusiu nielen o vandalizme, ale aj o vzťahu mladých ľudí k umeniu. Ako informovala Janka Slaná, sochy na Lazovnej ulici budú inštalované tak, aby ich nebolo možné prevrátiť. „Na druhej strane je jedným z cieľov sympózia aj výchovný prvok. Aby si ľudia dokázali výsledky umeleckého snaženia autorov vážiť a aby sme sa s ničím podobným ako minulý rok už nikdy nestretli,“ doplnil Igor Šimeg.
Vernisáž, spojená s verejnou dražbou obrazov, je plánovaná v piatok ako záverečné podujatie.