BANSKÁ BYSTRICA. Obyvateľom banskobystrickej mestskej časti Šalková dochádza trpezlivosť. V tesnej blízkosti ich domov vyrastá malá vodná elektráreň (MVE), proti výstavbe ktorej veľká časť obyvateľov protestovala pred časom petíciou. Nepochodili a stavba, ktorú realizuje spoločnosť ENERGO AQUA, získala všetky platné povolenia.
Výstavba však podľa obyvateľov Šalkovej prináša výrazné zhoršenie kvality života. Na sťažnosti obyvateľov poukázal pred časom v interpelácii aj poslanec mestského zastupiteľstva Marcel Pecník. „Problémom je skutočnosť, že stavba rastie v bezprostrednej blízkosti domov a tak by mal stavebník v maximálnej možnej miere zohľadniť túto skutočnosť, “ povedal nám.
Ako v odpovedi na interpeláciu konštatoval Ľubomír Ryša z mestského úradu v Banskej Bystrici, stavebné činnosti vykonáva stavebník na ohraničenom a zabezpečenom území staveniska. „Náročnosť terénnych úprav si vyžaduje aj súčinnosť ťažkých mechanizmov, ktoré v konečnom dôsledku len mierne prekročili limity počas pracovných dní,“ konštatuje sa v odpovedi na interpeláciu.
Blatistá Hronská ulica
V Šalkovej sme sa boli pozrieť začiatkom týždňa. V daždivom počasí spôsobovalo problém predovšetkým blato na prístupovej komunikácii na Hronskej ulici. „Bojím sa, že dostanem s autom šmyk, chodiť touto cestou je riziko. Škoda, že Šalková je úplne na chvoste záujmov mesta. Zaujímajú sa o nás iba krátko pred voľbami,“ povedala nám jedna z nahnevaných obyvateliek.
Hluk a blato však nie sú jediným problémom Šalkovčanov. V redakcii máme k dispozícii list, s ktorým sa obrátili na stavebníka – bratislavský Doprastav. Reagujú ním na oznámenie, v ktorom Doprastav vyzval dotknutých vlastníkov pozemkov, aby odstránili všetky konštrukcie, oplotenia a predmety na hranici stavebného pozemku, ktoré zasahujú svojou polohou do miesta realizácie prác.
Bránia sa
„Nič odstraňovať nemienime a v žiadnom prípade nesúhlasíme s akýmkoľvek presunom konštrukcií, oplotení či porastov, ktoré by mohli byť stavebnou činnosťou dotknuté. Zároveň dôrazne upozorňujeme, že pri akomkoľvek pokuse o takúto činnosť budeme okamžite kontaktovať orgány činné v trestnom konaní a taktiež príslušný stavebný úrad so žiadosťou o okamžité zastavenie stavby,“ reagujú v liste pobúrení vlastníci pozemkov.
V stanovisku spoločnosti ENERGO AQUA, ktoré nám poskytla Veronika Hlavatá sa konštatuje, že jednotlivými sťažnosťami obyvateľov z okolia stavby MVE Šalková sa spoločnosť zaoberá.
Podľa nich kontrolné zisťovanie mesta, v rámci ktorého boli vykonané aj orientačné merania hluku ukázalo, že počas pracovného dňa v čase intenzívnej stavebnej činnosti hodnota hluku len mierne prekračovala limit pre vonkajšie prostredie.
Dočasné zhoršenie kvality života
„Mesto sa v tejto súvislosti vyjadrilo, že proces výstavby MVE je len dočasným zhoršením kvality bývania susediacich nehnuteľností, ktorý je nevyhnutné strpieť, nakoľko stavba je riadne povolená a realizovaná v súlade s platnou legislatívou SR,“ konštatuje sa v stanovisku.
„Spoločnosť ENERGO – AQUA a.s. spolu so zhotoviteľom robia všetko preto, aby sa nevyhnutné sprievodné znaky výstavby čo najviac minimalizovali a aby práce prebiehali bez zbytočného negatívneho vplyvu na život obyvateľov Šalkovej. Po realizácii protipovodňových opatrení sa výrazne zlepší situácia obyvateľov na Hronskej ulici, nakoľko ochranné hrádze na úseku rieky Hron na ľavom brehu intravilánu Šalkovej, ako aj na pravom brehu od priemyselného parku, sú v súčasnosti nedostatočné,“ uzatvárajú v stanovisku.
Navýšenie hrádze má zamedziť povodni
Na základe tejto skutočnosti mala dostať spoločnosť ENERGO – AQUA podmienku, aby okrem vlastnej stavby elektrárne navýšila ochranné hrádze nad hladinu Q100 a vybudovala ďalšie stavebné objekty, ktoré významne zlepšia účinnosť protipovodňových opatrení na celom úseku od mosta v Šalkovej po stupeň MVE.
„V prípade nevybudovania ľavostrannej ochrannej hrádze zo strany Hronskej ulice by mohlo už teraz dôjsť pri Q50 (päťdesiatročná voda) ku škodám na majetku a pri Q100 (storočnej vode) k ohrozeniu nielen majetku, ale hlavne zdravia a života obyvateľov Šalkovej, ktorí žijú na Hronskej ulici."
Spútaný Hron
Plánovaná výstavba malých vodných elektrární na Hrone sa stretáva u veľkej časti odbornej a laickej verejnosti s výhradami. Vlani v auguste vyvrcholili protestným zhromaždením v Banskej Bystrici.
Protestujúci vtedy poukázali na fakt, že výstavba MVE, ktorých sa na Hrone plánuje 36 bude vážnym zásahom do ekosystémov a ichtyofauny. Pre oblasť horného a stredného Hrona to znamená, že približne na každých 5-6 kilometroch bude stáť vodná elektráreň.
Okrem ekologických dopadov to výrazne zasiahne aj do rekreačného využívania rieky, predovšetkým do vodáckeho športu. V prípade Šalkovej je situácia komplikovaná aj v tom, že zrejme žiadna z plánovaných elektrární nemá byť situovaná v bezprostrednej blízkosti obytnej zóny, ako v tomto prípade.
“
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK