BANSKÁ BYSTRICA. Poslanci mestského zastupiteľstva prerokovali na poslednom zasadnutí aj zásady zriaďovania a prevádzkovania sezónnych vonkajších sedení v pamiatkovej rezervácii mesta.
S viacerými pozmeňujúcimi návrhmi nakoniec poslanci materiál schválili s tým, že mesto s týmto ťažiskovým materiálom má ďalej pracovať. „Materiál prešiel mnohými rokovaniami, aj oponentskými. Hoci sa mnohé veci nedotiahli, sme za to, aby materiál bol schválený, ” konštatoval na zastupiteľstve predseda väčšinového poslaneckého klubu Smer-SD- HZDS-SNS Ladislav Topoľský.
Poslanci zohľadnili v požiadavke na ďalšie pracovanie s týmto materiálom aj výhrady majiteľov a nájomcov objektov na námestí. Podľa ich vyjadrení boli v záverečnej fáze tvorby zásad zo strany mesta obídení.
Navrhli stiahnuť materiál z rokovania
Bohumil Kratochvíl, ktorý zastupuje 150 nájomcov z námestia, navrhol stiahnuť materiál z rokovania a vrátiť sa k nemu po dopracovaní a konzultáciách so všetkými zainteresovanými stranami. „Konečný variant nebol s majiteľmi prediskutovaný,“ dodal. Pripustil, že priebežne sa síce k tvorbe materiálu mohli vyjadrovať, záverečnú podobu už ale na pripomienkovanie nedostali a nemali tak priestor jeho finálnu podobu ovplyvniť.
Ďalší z vlastníkov domov Milan Kepeňa dodal, že týmto prístupom mesto porušilo aj nedávno podpísané memorandum medzi mestom a vlastníkmi nehnuteľností na námestí. „Pod memorandom je podpis pána primátora, že takéto závažné rozhodnutia bude mesto s nami konzultovať,“ doplnil. Podľa neho dostali materiál iba ako súkromný mail od projektového manažéra, čo nemožno považovať za oficiálny materiál, doručený mestom. „Ak sa rozhoduje o takejto závažnej veci, nemôže sa to robiť od stola, ale v spolupráci s majiteľmi nehnuteľností.
Zatiaľ sa nevyjadril, či budú žiadať majitelia kvôli tomuto problému prehodnotenie memoranda. „Musíme sa zísť a dohodnúť sa na ďalšom postupe,“ dodal.
Majitelia domov čakajú problémy
Zásady v dnešnej podobe môžu podľa neho naraziť na množstvo problémov.
„Sú napríklad vytipované miesta, kde je bez toho, aby sa mohol majiteľ vyjadriť, navrhnutá terasa. Pred niektorými domami sú navrhnuté aj dve terasy, čo tiež môže priniesť problémy,“ doplnil. Dodal, že v tomto smere už protestovala jedna z bánk, pred ktorou je tiež navrhnuté letné sedenie pre blízky podnik. „ Dotklo by sa to jej bezpečnosti, ale tiež anonymity klientov a vedenie banky dokonca zvažuje, že z námestia odíde, “ dodal.
Rovnako je to aj v prípade jeho domu zo 16. storočia, pred ktorým sú navrhnuté dve terasy. „Skomplikuje nám to vstup do nehnuteľnosti,“ dodal.
Mesto výhrady odmieta
Primátor Peter Gogola odmieta, že by materiál nebol dostatočne komunikovaný s majiteľmi objektov. „V priebehu celého procesu tvorby zásad mesto komunikovalo so všetkými zainteresovanými stranami,“ dodal. Podľa neho sa snažili vytvoriť kompromisný materiál, ktorý by rešpektoval zásady ochrany mestskej pamiatkovej rezervácie, ale tiež záujmy prevádzkovateľov obchodov , reštaurácií a tiež majiteľov objektov.
Súčasná situácia s terasami je nelegálna
Riaditeľka Krajského pamiatkového úradu Zuzana Klasová konštatovala, že súčasná situácia s letnými terasami na námestí je nelegálna a chaotická a treba ju dostať do súladu so zákonom. Podľa nej je v zásadách viacero otázok, na ktorých sa ešte dá popracovať, východiskový materiál však môže pomôcť nepriaznivú situáciu konečne riešiť.
Prednosta mestského úradu Miroslav Rybár potvrdil, že po tom, ako vstúpia zásady od budúceho roka do platnosti, by už nemali námestie špatiť šiatre rôznych materiálov, farieb a veľkostí. Tie často prekrývajú aj cenné meštianske domy.
V podmienkach zakotvilo mesto technické podmienky, architektonické aj materiálové riešenie terás, ktoré by mali zohľadňovať historickú hodnotu centra mesta.