BANSKÁ BYSTRICA . Možnosť kúpania sa v umelom jazere, ktorú na banskobystrickom plážovom kúpalisku Aqualand po vyše 20 rokoch obnovili pred dvoma rokmi, od tejto sezóny opäť rušia.
Dôvodom je nezáujem návštevníkov, ktorí uprednostňovali kúpanie v bazénoch a jazero s pieskovou plážou radšej využívali len na člnkovanie a vodné bicyklovanie. Uplynulý piatok to pri otvorení tohtoročnej sezóny na kúpalisku uviedol jeho prevádzkový manažér Michal Morong. "Záujem o kúpanie v jazere bol minimálny, takže v tejto sezóne sa tam bude znova len člnkovať a bicyklovať. Ako novinku však pripravujeme ponuku rybolovu, ktorý chceme spustiť ešte v tomto roku," povedal.
Záujemcovia si budú môcť v oddelených častiach jazera uloviť buď pstruhy, alebo kapry, prípadne v celom jazere aj amury, ktoré tam pred tromi rokmi nasadili na čistenie vody od rias. Ďalšími novinkami, ktoré v tejto sezóne na návštevníkov kúpaliska Aqualand čakajú, sú podľa Moronga najmä zrekonštruované chodníky so zámkovou dlažbou, zrenovovaná takzvaná senior zóna s plaveckým bazénom s minerálnou vodou a zlepšený systém výdaja v stánkoch s občerstvením. "Vstupné bude rovnaké ako vlani, pričom oddnes do 28. júna platí znížené vstupné," dodal Morong.
Prenajaté na 30 rokov
Plážové kúpalisko Aqualand v banskobystrickej lokalite Štiavničky má rozlohu zhruba 10 hektárov a kapacitu 10-tisíc návštevníkov. Kúpať sa tam dá v dvoch plaveckých, dvoch detských a relaxačnom bazéne s dvoma toboganmi a štvordráhovou šmýkačkou, umelé jazero s vodou z Tajovského potoka má rozlohu zhruba 2,5 hektára.
Kúpalisko prevádzkuje firma Aqualand Slovakia, ktorá si ho od mesta prenajala v októbri 2007 na 30 rokov s opciou 10 rokov za 33,19 eura ročne. Do prenajatého majetku sa firma zaviazala investovať najneskôr do leta 2010 minimálne 3,32 milióna eur s tým, že investície do tejto sumy majú po skončení nájmu prejsť do majetku mesta formou daru.
Chýbal stavebný denník
Hoci majiteľ firmy Juraj Sninský tvrdí, že na konkrétne investičné akcie, ktoré boli špecifikované v prílohe nájomnej zmluvy, vynaložila jeho firma asi o 220-tisíc eur viac, než sa zaviazala, hlavný kontrolór mesta zistil pri kontrole ukončenej v marci 2010 viaceré, aj závažné porušenia nájomnej zmluvy zo strany nájomcu. Ako sa uvádza v správe z kontroly, reálnosť faktúr, ktorými nájomca dokladuje vykonané práce, nie je možné preveriť pre absenciu dokladov z realizácie prác, ako je stavebný denník, zápisy z kontrolných dní, stanoviská stavebného či technického dozoru, a pre absenciu položkovitého rozpočtu na celú stavbu podľa projektovej dokumentácie.
Kontrolná skupina nevedela posúdiť ani objektívnosť cien stavebných prác uvedených na faktúrach a odporučila vykonať odborný znalecký posudok k reálnosti fakturácie za vykonané práce znalcom z oboru stavebníctva. Vtedajší primátor Ivan Saktor však znalecký posudok odmietol obstarať s tým, že by to bolo drahé, rovnaký postoj má aj súčasné vedenie mesta s primátorom Petrom Gogolom. Podľa prednostu mestského úradu Miroslava Rybára je pre mesto výhodné, že sa zbavilo stratovej prevádzky kúpaliska.