Primátor Banskej Bystrice sa rozhodol nepodpísať uznesenie mestského zastupiteľstva o zrušení Parku kultúry a oddychu ako príspevkovej organizácie mesta.
BANSKÁ BYSTRICA. Osobnosti kultúry v Banskej Bystrici sa spojili, aby zabránili zániku Parku kultúry a oddychu (PKO), ktorý v meste existuje už 51 rokov.
Na primátora Banskej Bystrice Petra Gogolu sa obrátili s výzvou, aby uznesenie z júnového mestského zastupiteľstva nepodpísal.
Podľa tohto uznesenia už nemá byť PKO príspevkovou organizáciou mesta, ale od januára budúceho roku sa počíta s jeho zaradením do organizačnej štruktúry mestského úradu.
Riaditeľka PKO Jana Suraová priamo na zastupiteľstve označila rozhodnutie poslancov za zlé, keďže výrazne zníži flexibilnosť pri organizovaní kultúrnych podujatí.
Vzniklo neformálnej združenie umelcov
Reakciou umeleckej obce v Banskej Bystrici na situáciu v PKO je vznik Neformálneho združenia zástupcov kultúrnych inštitúcií, aktívnych umelcov, vedcov a pedagógov z oblasti kultúry, ktorí spustili iniciatívu za zachovanie PKO.
Podľa hovorkyne združenia Jany Orlickej je zrušenie PKO iba ekonomickým rozhodnutím bez vízie a stratégie fungovania kultúry. „Je to hlavný dôvod, pre ktorý sme požiadali primátora mesta, aby uznesenie nepodpísal,“ dodala.
Signatári výzvy tvrdia, že toto riešenie by viedlo k zániku jedinej kultúrnej inštitúcie, zriadenej mestom, ktorá má ekonomicky a spoločensky nevyčísliteľnú hodnotu.
Signatári výzvy kritizujú tiež skutočnosť, že rozhodovaniu nepredchádzala širšia diskusia s kultúrnou obcou.
„Zrušením PKO ako príspevkovej organizácie a jeho zaradením do organizačnej štruktúry mestského úradu sa zmieša správa kultúry a jej výkon, čo môže viesť k neprehľadným finančným tokom,“ dodala Orlická.
Odlišné pohľady na problém PKO
Postoj zástupcov kultúry však v tomto smere nie je jednotný. Členka kultúrnej komisie a mestská poslankyňa Viera Dubačová spochybnila, že by priestor na diskusiu nebol dostatočný:
"O tejto téme sa opakovane diskutovalo na zasadnutiach kultúrnej komisie, ktoré sú verejné. Taktiež považujem za zavádzajúce, že by sa mesto dostatočne nevenovalo v tomto smere tvorbe koncepcie kultúry a jej vízie," dodala.
Uznesenie bez podpisu primátora
Primátor Peter Gogola konštatoval, že dôvodom nepodpísania uznesenia je predovšetkým obava, aby mesto neohrozilo fungovanie podujatí , ktoré organizuje PKO.
„Nemáme problém transformovať PKO z príspevkovej organizácie na organizačnú zložku mestského úradu, ale musí to byť dobre pripravené, nie šité horúcou ihlou.“
Pripustil, že diskusia o tejto závažnej téme sa odohrávala predovšetkým na pôde kultúrnej komisie a absentoval pohľad širokej kultúrnej obce.
Svoje rozhodnutie nepodpísať uznesenie chcel dnes oznámiť mestskej rade, tá však nebola uznášaniaschopná. Je preto rozhodnutý vyžiadať si stanovisko právnikov.
„Zákon o obecnom zriadení hovorí, že ak primátor nepodpísal uznesenie, ktoré je nezákonné, alebo pre mesto zjavne nevýhodné, jeho povinnosťou je zvolať mestskú radu a prerokovať to s ňou. Mestská rada však nebola schopná prijať uznesenie, ktorým by vzala na vedomie toto rozhodnutie,“ doplnil primátor.
Snahou bolo šetrenie
Poslanec a člen mestskej rady Ladislav Topoľský konštatoval, že pôvodne existoval návrh, aby sa PKO zlúčilo so Správou telovýchovných a športových zariadení mesta.
„Ukázalo sa, že to nie je logický návrh, preto sme od neho odstúpili a v druhej analýze sme navrhli začleniť PKO pod mestský úrad,“ doplnil.
Podľa neho išlo nielen o zachovanie značky, ale aj obsahu činnosti organizácie: „Analýza ukázala, že týmto spôsobom by sa dalo ušetriť až 80 tisíc eur ročne.“
Iniciatíve kultúrnej obce sa nebráni: „My sme situáciu riešili predovšetkým z ekonomického hľadiska a zároveň sme chceli mesto posunúť k tomu, aby vytvorilo určitý rámec, ako má vyzerať kultúra v Banskej Bystrici. Sme radi, že sme tým vyvolali diskusiu a odborná, či laická verejnosť sa začne venovať obsahu kultúry v Banskej Bystrici.“