BANSKÁ BYSTRICA . Státisíce smrekových sadeníc, ktoré Lesy SR vysadili v Nízkych Tatrách, musia ošetriť chemicky. Úrad pre verejné obstarávanie totiž lesníkom nedovolil kúpu voskovacieho stroja na ochranu sadeníc a pre kalamitné premnoženie škodcov hrozí stromčekom vyschnutie. „Naším zámerom bolo pôvodne ochrániť smrekové sadenice novou metódou, nanesením špeciálneho vosku.
Priamy nákup tejto patentovanej technológie z Nórska však Úrad pre verejné obstarávanie v druhej polovici mája zrušil, nakoľko Lesy SR podľa jeho rozhodnutia nedokázali, že tento stroj je jediný schopný zabezpečiť ochranu sadeníc a že ide o jedinú spoločnosť, ktorá by mohla takýto stroj dodať,“ povedala vedúca Odboru usmerňovania lesníckych činností Lesov SR Alena Ábelová.
Podľa hovorcu Lesov SR Vlastimila Rezeka Úrad pre verejné obstarávanie zastavil nákup voskovacieho stroja pred podpisom zmluvy v prvej polovici februára a konečné rozhodnutie podniku doručil 22. mája. „Preto už nie je v tejto sezóne reálne voskovací stroj a špeciálny vosk obstarať niekoľko mesiacov trvajúcou verejnou súťažou. Podnik si preto stroj zapožičal na odskúšanie, no v rámci finančných limitov zákona o verejnom obstarávaní mohol touto technológiou ošetriť iba 47-tisíc namiesto plánovaného milióna kusov sadeníc.
Na ochranu časti sadeníc v miestach s kalamitným premnožením škodcov preto využije tradičné metódy,“ povedal Rezek.
Problémom je tvrdoň aj lykokaz
Pre zrušené verejné obstarávanie sa lesníkom nepodarilo zabezpečiť ochranu stromčekov proti trvrdoňovi smrekovému a lykokazovi sadenicovému voskovaním a preto musia sadeničky v územiach s kalamitným premnožením hmyzu ošetriť chemicky.
Ministerstvom životného prostredia vydané povolenie na ochranu sadeníc chemickým prípravkom Vaztak platí pre štyri lesné celky na území lesných správ Čierny Váh, Liptovská Teplička, Javorinka a Benkovo do 30. septembra. Lesníci chcú však chemikáliu aplikovať čo najskôr. „Pracovníci podniku dokončili mimoriadny monitoring výskytu škodcov zameraný na uvedené územia. Výsledky sú alarmujúce. Hmyz už napadol aj sadenice vysadené v apríli a máji tohto roku.
Hrozí vyschnutie
Pokiaľ sa sadenice neochránia aplikáciou Vaztaku na koreňový krčok, hrozí ich opätovné vyschnutie,“ povedal hovorca Lesov SR s tým, že miesta s ošetrenými sadenicami budú označené tabuľkami, samotný prípravok bude zafarbený červeným potravinárskym farbivom a o aplikácii budú informovaní obyvatelia obcí aj vyhlásením v obecných rozhlasoch.
Rezek tiež zdôraznil. že o možnosť použiť takéto chemické prípravky, bežné aj v poľnohospodárstve napríklad na ochranu obilnín, viniča či ovocných stromov, požiadali Lesy SR už v marci 2011. „Do konečného rozhodnutia vo februári tohto roku hmyz zlikvidoval veľkú časť vysadených sadeníc a niektoré plochy bolo potrebné opätovne zalesniť,“ dodal.
Lesníci z Odštepného závodu Liptovský Hrádok vysadili tento rok v Nízkych Tatrách na ploche 587 hektárov viac ako jeden a pol milióna prevažne smrekových sadeníc.