BANSKÁ BYSTRICA . Mesto Banská Bystrica chce ešte tento týždeň začať s rekonštrukciou budovy Základnej školy Moskovská (ZŠ), na ktorú získalo grant z eurofondov. Uviedol to prednosta mestského úradu Miroslav Rybár v súvislosti so súhlasom ministerstva pôdohospodárstva, ako riadiaceho orgánu pre Regionálny operačný program (ROP), so začiatkom realizácie projektu a refundáciou prostriedkov naň. „Chceli by sme, aby stavebné práce začali pred začiatkom letných prázdnin tak, aby bolo vyučovanie ovplyvnené v čo najmenšej miere. Všetky práce by mali byť ukončené do konca decembra 2013,“ uviedol Rybár s tým, že začiatok prác je podmienený prevzatím staveniska dodávateľom.
Na rekonštrukciu ZŠ Moskovská čakajú jej učitelia, žiaci a ich rodičia už vyše tri roky. So žiadosťou o nenávratný príspevok z eurofondov na projekt Zvyšovanie energetickej efektívnosti a modernizácia ZŠ Moskovská totiž mesto uspelo ešte začiatkom roka 2010 a s dodávateľom stavebnej, dominantnej časti projektu podpísalo zmluvu v júni 2011.
Začiatok sa odkladal
Začiatok rekonštrukcie sa však najprv odkladal pre neúspešné výberové konania na dodávateľa informačno-komunikačných technológií (IKT), ktorých kúpa a inštalovanie sú súčasťou projektu. Vlani v auguste primátor Peter Gogola uviedol, že mesto je pripravené hradiť informačno-komunikačné technológie z vlastných zdrojov ako neoprávnené náklady projektu, pretože tvoria len zhruba 10 percent z rozpočtu celého projektu, kým stavebné práce 90 percent. „Nehodíme 900-tisíc cez palubu pre 80-tisíc na IKT,“ podotkol vtedy primátor s tým, že stavebné práce by sa mali začať ihneď po schválení uvoľnenia prostriedkov na ministerstve pôdohospodárstva.
V októbri sa situácia opäť zmenila, keď mesto dostalo od ministerstva list so žiadosťou na pozastavenie realizácie projektu z dôvodu, že nie sú k dispozícii prostriedky na jeho krytie. „Bolo mi odporučené, že ak si mesto vie z vlastných zdrojov realizovať túto stavebnú činnosť, môže tak urobiť a budú mu tieto náklady refundované,“ uviedol vtedy Gogola s tým, že sa obáva po negatívnych skúsenostiach iných samospráv začať, a očakávať dodatočnú refundáciu vynaložených investícií.
Najväčšia budova
Do rekonštrukcie sa mesto nakoniec pustí, s ministerstvom pôdohospodárstva uzavrelo tento mesiac dodatok k zmluve o poskytnutí nenávratného finančného príspevku, v ktorom mesto vidí garanciu refundovania vynaložených oprávnených výdavkov. Tie budú podľa zmluvy s dodávateľom stavebnej časti projektu 896 703 eur vrátane DPH, pričom spolufinancovanie mesta je päťpercentné. Časový nesúlad medzi úhradami faktúr zhotoviteľovi a refundáciou týchto výdavkov ako aj neoprávnené výdavky projektu chce mesto riešiť bankovým úverom, ktorého prijatie do výšky 1,058 milióna eur schválili poslanci mestského zastupiteľstva na zasadnutí 11. júna.
Základná škola na Moskovskej ulici má najväčšiu budovu zo všetkých banskobystrických mestských škôl. Postavená bola pred viac ako dvadsiatimi rokmi a dosiaľ prešla iba minimálnymi stavebnými úpravami, najmä v rámci havarijných opráv. Pre rozľahlé chodby, veľké presklené plochy a zlý stav okien je jej vykurovanie veľmi nákladné.