BANSKÁ BYSTRICA. Projekt Bystrické more, ktorý sa pred časom stretol s rozpornými reakciami mestských poslancov a časti verejnosti, v Banskej Bystrici stále žije. V utorok ho predstavili miestnym podnikateľom, poslancom a zástupcom spoločností, podnikajúcich v oblasti cestovného ruchu.
Prednosta mestského úradu Miroslav Rybár na stretnutí konštatoval, že vedenie mesta sa aj takýmto spôsobom snaží osloviť miestnych podnikateľov, ktorí by mohli mať záujem vybudovať v Banskej Bystrici celoročnú vodnú atrakciu. Jej prepojenie s lyžiarskymi strediskami v okolí by podľa neho bolo pre mesto a rozvoj cestovného ruchu kľúčové.
Za najväčšie výhody plánovaného projektu označil prílev financií do rozpočtu mesta z daní za ubytovanie, revitalizáciu existujúceho plážového kúpaliska, podporu stavebníctva v regióne a vytvorenie nových pracovných miest: „Podľa odhadov by mohlo byť vytvorených približne 120 nových pracovných miest a s prílivom turistov by sa zvýšil aj zisk poskytovateľov služieb na území mesta.“
Utorkové neformálne stretnutie malo byť predovšetkým diskusiou k plánovanej investícii „Od tohto stretnutia očakávame nápady a inšpirácie, ako sa dá tento projekt uchopiť,“ povedal Miroslav Rybár.
Zatiaľ iba v rovine ideového námetu
Vizualizáciu projektu predstavil projektant Pavol Fischer, ktorý stojí za vznikom významných akvaparkov na Slovensku, ale napríklad aj v Srbsku a Gruzínsku. Prítomným vysvetlil, že ide zatiaľ iba o ideový námet, ktorý poukazuje na veľký potenciál oblasti, v ktorej by nový akvapark mohol vzniknúť.
Prínosom by mohlo byť delfinárium
Upozornil tiež na skutočnosť, že zatiaľ čo na jednej strane masívu Nízkych Tatier sa nachádzajú hneď tri akvaparky, v Banskej Bystrici a širokom okolí takéto kľúčové turistické zariadenie chýba. Jedným z prvkov, ktorý by mohol odlíšiť Bystrické more od ostatných akvaparkov, by mohol byť podľa neho aj vznik delfinária, ktoré by mohlo fungovať ako samostatný ekonomický projekt s prepojením na akvapark.
„Samozrejme, je to otázka toho, ako sa bude projekt ďalej vyvíjať,“ doplnil. Dodal, že súčasná návštevnosť plážového kúpaliska v Banskej Bystrici je približne 75 tisíc návštevníkov počas letnej sezóny, návšteva celoročných akvaparkov sa však pohybuje na úrovni 700 tisíc a viac návštevníkov.
Na otázky z pléna, či by sa zdvihnutím cien vstupného v akvaparku v porovnaní s cenami dnešného plážového kúpaliska táto služba pre obyvateľov mesta úplne nevzdialila odpovedal, že plaveckú časť dnešného plážového kúpaliska by bolo možné zachovať aj s terajšími cenami.
Hovorkyňa primátora Martina Kanisová informovala, že v blízkej budúcnosti plánuje vedenie mesta predstaviť projekt aj širokej verejnosti.
Morské vlny sú zatiaľ otázne
Bystrické more sa už pred časom stalo jadrom sporu pri schvaľovaní rozpočtu mesta. Plánovaných 30 tisíc eur na vypracovanie štúdie poslanci vtedy nepodporili a položku presunuli na opravu ciest po zime. V tom čase sa projekt niesol v duchu premeny plážového kúpaliska na moderný areál s morskou vodou, plážou a odsúvateľnou strechou, ktorý by mohol slúžiť celoročne. Vzorom mal byť japonský vodný svet v meste Mijazaki.
Poslanec Jakub Gajdošík nezmenil názor ani po poslednej prezentácii. „ Plážové kúpalisko má v dlhodobom prenájme spoločnosť Aqualand a ak chce do takéhoto veľkého projektu ísť, musí si projekt uskutočniteľnosti zaplatiť. V situácii, keď má mesto vážne ekonomické problémy, nemôže sa takáto položka hradiť z mestských peňazí.“
Pavol Gender zo združenia Permon je presvedčený, že výstavba akvaparku by bola prínosom nielen pre mesto, ale pre celý región. „Prevádzkujem ubytovacie zariadenie a denne sa presviedčam, že klientom takáto služba v okolí Banskej Bystrice chýba. Utekajú nám za ňou z regiónu smerom na Liptov, čo považujem za vážny problém práve s ohľadom na to, že Banská Bystrica sa chce profilovať ako centrum cestovného ruchu.“
Budúcnosť zatiaľ ako ideový námet
VIZUALIZÁCIA: FISCHER&PARTNERS