Do konca roka zamestná 40 ľudí bez štátnej podpory.
Agentúrnu správu sme nahradili textom denníka SME.
BANSKÁ BYSTRICA. Slovenská IT spoločnosť Pantheon Technologies, ktorá roky pôsobí v americkom Silicon Valley, sa vracia na Slovensko.
Dnes má štyri zastúpenia - v Bratislave, Delaware, Santa Clare a výskumné a vývojové centrum v Banskej Bystrici.
„Ako dieťa som chcel byť maklérom na Wall Street, ale život to zariadil inak. Po návrate z Nemecka, čo bolo asi pred štrnástimi rokmi, som si povedal, že aj na Slovensku to musí ísť,“ hovorí jeden z majiteľov firmy Tomáš Jančo.
Pantheon hľadá v strede a na východe Slovenska odborníkov na vývoj softvéru a výskum sieťových technológií. Investícia v Banskej Bystrici presahuje dva milióny eur.
Do konca roka zamestnajú 40 ľudí bez štátnej podpory, pretože byrokracia pri jej získavaní sa vedeniu zdá príliš veľká.
Veria Bystričanom
Banská Bystrica je pre firmu zaujímavá pre výhodnú polohu a voľné pracovné kapacity.
„V Bratislave sú už kapacity vyčerpané. Pri pohovoroch sme zistili aj nevôľu migrovať za prácou do hlavného mesta. Okrem toho dopyt po výnimočných softvérových riešeniach je tu vždy,“ hovorí Jančo.
Vyše 80 percent obchodných aktivít má Pantheon na trhu v USA, dve percentá na Slovensku a zvyšok po celom svete. Pracuje pre korporácie z rebríčka Fortune 500 a patrí k lídrom v oblasti networkingu.
Ľudia z Pantheonu spolupracujú v medzinárodných štruktúrach, ktoré určujú budúce trendy internetu, ako napríklad Internet Engineering Task Forces.
Veľkou témou, na ktorej Pantheon pracuje, je SDN (Software-defined networking). Jančo hovorí, že zdroje internetu nie sú neobmedzené a naťahané linky majú určitú kapacitu.
„Každý chce byť pripojený stomegabitovou linkou, ale nie vždy ju využíva. Operátori by chceli, aby užívatelia mali nízke linky. Keď si potrebujú pozrieť napríklad film, tak si odkliknú, že odvtedy-dovtedy potrebujú priepustnosť 100 megabitov a dostanú ju. Je to lacnejšie aj pre providerov. To je gro, na čom momentálne pracujeme.“
Len na Slovensku
Pantheon Technologies rastie hospodársky výsledok posledných sedem rokov aj napriek kríze o 20 až 30 percent ročne. Firma dosiahla posledný rok zisk po zdanení okolo 120-tisíc eur.
„Na tento rok plánujeme obrat šesť miliónov čisto v službách,“ hovorí Jančo.
Ľudí zamestnávajú len na Slovensku, pre vysoké dane v USA. Jančo hovorí, že keby ich vlastní ľudia pracovali na projektoch v USA, tak firma zdaní celosvetový príjem tam.
„To sa nám vôbec nepáči. Z tohto pohľadu je Slovensko pre nás daňovým rajom.“