BANSKÁ BYSTRICA. V priebehu tohto mesiaca sa naplno rozbieha rekonštrukcia serpentín na vrch Urpín, ktorý je symbolom Banskej Bystrice. Stav tejto cesty je dlhodobo zlý a pred časom muselo mesto kvôli padajúcim kameňom umiestniť pri vstupe na Urpín aj výstražné tabuľky. V rámci plánovanej revitalizácie lesoparku na Urpíne sa plánuje aj obnova serpentínneho chodníka. „Vzhľadom na havarijný stav serpentín na Urpíne menoval primátor Peter Gogola projektový tím, ktorý bude riešiť krátkodobý aj dlhodobý zámer obnovy serpentín tak, aby sa toto miesto stalo bezpečným pre návštevníkov,“ konštatovala hovorkyňa primátora Martina Kanisová.
Dodala, že prvým krokom bude geodetické zameranie serpentín pre účely vyňatia záujmového územia z lesného pôdneho fondu, vrátane dočasného záberu lesnej pôdy:
„ Toto je základný predpoklad ďalšieho možného postupu. V súčasnej dobe prebieha verejné obstarávanie na spracovanie geometrického plánu, polohopisy a výškopisy pre zadanie vypracovania projektovej dokumentácie na rekonštrukciu serpentín.“
Poškodené stromy musia odstrániť
Nevyhnutnosťou bude aj odstránenie poškodených drevín, ktoré vytipovali pracovníci Mestských lesov, Obvodného lesného úradu a oddelenia životného prostredia Mestského úradu. Podľa informácie vedúcej oddelenia životného prostredia Beáty Kostúrovej ide o 36 kusov stromov, ktoré sú zhnité, naklonené alebo suché. Tieto stromy sú síce súčasťou ochranného lesa, ale kvôli ich schátralému stavu ohrozujú bezpečnosť návštevníkov. „V prípade, že by boli stromy ponechané, hrozí celkové uzatvorenie serpentín pre návštevníkov a ohrozená by bola aj bezpečnosť pracovníkov realizujúcich práce spojené s odstránením havarijného stavu svahov a rekonštrukciou chodníka,“ dodala vedúca.
Projekt rekonštrukcie serpentín je momentálne v štádiu dopracovania projektového zámeru, v rámci ktorého budú určené jednotlivé realizačné etapy a tiež postup sanácie a následnej rekonštrukcie serpentín. V roku 2013 bude vyriešené spracovanie geodetického zamerania serpentín, zrealizované budú aj legislatívne postupy potrebné k revitalizácii a prípadnému odstráneniu nebezpečných stromov. Rekonštrukčné práce budú pokračovať aj v roku 2014 z finančných prostriedkov, ktoré budú na tento účel vyčlenené v rozpočte mesta.
Kaplnka zatiaľ s otáznikom
Keďže prirodzeným vstupom k serpentínam je nielen „malá“ železničná stanica, ale aj chátrajúca baroková kaplnka sv. Jána Nepomuckého, otázkou je, či sa podarí opraviť aj túto národnú kultúrnu pamiatku. Kaplnka je od roku 2005 vo vlastníctve Farnosti Banská Bystrica – Katedrála sv. Františka Xaverského. Jej komplexná obnova je však zatiaľ otázna. Ako nás pred časom informovala hovorkyňa biskupského úradu Zuzana Juhaniaková, celková oprava kaplnky bola pred niekoľkými rokmi predmetom II. etapy úpravy Kalvárskej hory – Urpín, ktorá však bola petíciou občanov mesta Banská Bystrica zrušená.
FOTO SME- JÁN KROŠLÁK