Nedeľa, 7. august, 2022 | Meniny má Štefánia

Letné tábory musia byť po dohľadom hygienikov

Regionálne úrady verejného zdravotníctva v záujme ochrany zdravia detí kontrolujú plnenie povinností organizátora zotavovacieho podujatia v rámci výkonu štátneho zdravotného dozoru.

BANSKÁ BYSTRICA. Prázdniny sú v plnom prúde a mnohé z detí hlavne základných škôl ich trávia v táboroch a iných zotavovacích zariadeniach . Mnohí z organizátorov – školy a rôzne organizácie či nadácie však nevedia, akým pravidlám –a akým zákonom sa organizovanie napríklad škôl v prírode, viacdenných oddychových pobytov, či letných alebo aj zimných táborov podlieha.

Regionálne úrady verejného zdravotníctva totiž v záujme ochrany zdravia detí kontrolujú plnenie povinností organizátora zotavovacieho podujatia v rámci výkonu štátneho zdravotného dozoru. „Povinnosti organizátorov zotavovacích podujatí, ktorými sú spravidla školy, cestovné kancelárie, alebo aj iné právnické a fyzické osoby, oprávnené na podnikanie súvisia s ochranou verejného zdravia, zabránením, či obmedzením možného rizika ohrozenia zdravia a rizika vzniku a šírenia prenosných ochorení. Upravuje ich zákon č. 355/2007 Z. z. s účinnosťou od 1.9.2007 a vyhláška MZ SR č. 526/2007 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o požiadavkách na zotavovacie podujatia s účinnosťou od 1.12.2007.

SkryťVypnúť reklamu

Konzultovať môžu s odborníkmi

Zotavovacím podujatím podľa zákona je organizovaný pobyt najmenej piatich detí a mládeže do 18 rokov veku na čas dlhší ako štyri dni, ktorého cieľom je rekreácia detí a mládeže, posilnenie ich zdravia a zvýšenie ich telesnej zdatnosti. V prípade pochybností či organizovaný pobyt detí je, alebo nie je zotavovacím podujatím je možné požiadať o informáciu na každom regionálnom úrade verejného zdravotníctva v SR,“ vysvetľuje vedúca odboru detí a mládeže Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici MUDr. Katarína Slotová. Dodáva, že povinnosťou organizátora zotavovacieho podujatia pre deti a mládež je písomne požiadať najmenej 30 dní pred začiatkom jeho konania príslušný RÚVZ (podľa miesta konania zotavovacieho podujatia) o posúdenie zotavovacieho podujatia. V žiadosti musí okrem identifikačných údajov organizátora uviesť aj druh, termín a miesto konania zotavovacieho podujatia, počet detí a osôb na ňom pracujúcich, spôsob stravovania, spôsob zásobovania pitnou vodou a údaje o jej kvalite.

SkryťVypnúť reklamu

V prípade umývania sa detí vo vodnom toku aj údaje o jeho kvalite. Organizátor putovného zotavovacieho podujatia okrem uvedených údajov uvádza aj popis trasy putovania. Posúdenie zotavovacieho podujatia podlieha správnemu poplatku 50 €. V prípade oslobodenia od správneho poplatku je potrebné túto skutočnosť preukázať (napr. zriaďovacou listinou). Bez kladného rozhodnutia príslušného RÚVZ nie je možné podľa § 52, ods. 1 písm. b) zákona č. 355/2007 Z. z. vykonávať vyššie spomínané činnosti.

Vlani posúdili takmer 160 podujatí

Vlani RÚVZ so sídlom v Banskej Bystrici posúdil 157 zotavovacích podujatí, 3 žiadosti o posúdenie zotavovacieho podujatia neboli orgánom verejného zdravotníctva schválené. V roku 2012 sa zotavovacích podujatí v okresoch Banská Bystrica a Brezno zúčastnilo celkom 9213 detí.

SkryťVypnúť reklamu

Pri výkonoch štátneho zdravotného dozoru, ktorých bolo v roku 2012 uskutočnených 43, sa sporadicky zistilo, že organizátori zotavovacích podujatí, ako aj prevádzkovatelia rekreačných zariadení nedodržiavajú dôsledne platnú legislatívu v súvislosti s organizovaním zotavovacích podujatí.

Organizátori napríklad nedodržiavajú 30 dňové lehoty podania žiadosti o posúdenie zotavovacieho podujatia pred samotnou akciou, čím sa napríklad sťažuje šetrenie pred vydaním súhlasného rozhodnutia najmä v prípade zariadení, zásobovaných pitnou vodou z vlastného vodného zdroja. Ďalšie nedostatky boli napr. nedodržiavanie ubytovacej kapacity rekreačného zariadenia, nezabezpečenie adekvátnej zdravotnej starostlivosti a podmienok na zabránenie šírenia prenosných ochorení počas zotavovacích podujatí, opakujúce sa nedostatky v stravovacej prevádzke - uchovávanie neskonzumovaných pokrmov, nedôsledné odkladanie vzoriek stravy, zaraďovanie do jedálneho lístka pokrmov, ktoré sa nesmú na zotavovacom podujatí používať, alebo ktoré je možné používať len pri dodržaní ustanovených technologických podmienok, uskladňovanie potravín po dobe spotreby, či nedodržiavanie princípov správnej výrobnej praxe pri skladovaní, príprave a výdaji pokrmov.

Hrozba sankcií

Za zistené nedostatky bolo v 2 prípadoch vlani začaté správne konanie o uložení pokuty v celkovej sume 500 € a v ďalších prípadoch boli uložené sankcie vo výške 247,40€.

V tomto roku bolo posúdených už 159 zotavovacích podujatí . Za účelom kontroly spomínaných podmienok organizovania zotavovacích podujatí pre deti odborní pracovníci RÚVZ Banská Bystrica uskutočnili 39 takýchto kontrol a stretli sa hlavne s nedostatkami, ako absencia dokladu preukazujúceho odbornú spôsobilosť pracovníka pri práci s potravinami a nevyhovujúcim spôsobom zabezpečenia stravovacej časti prevádzky rekreačného zariadenia. Za ne uložili pokuty vo výške 75 €.

Odborníci RÚVZ v praxi stretávajú aj s tým, že niektorí organizátori zotavovacích podujatí pre deti a mládež porušujú zákonnú povinnosť a uvedené podujatia uskutočňujú bez kladného posudku orgánu verejného zdravotníctva. „Ďalšími nedostatkami pri organizovaní a priebehu zotavovacích akcií pre deti je neplnenie požiadaviek na formálnu stránku žiadosti.

Na príslušné RÚVZ sa doručujú napríklad len oznámenia o konaní zotavovacích podujatí, alebo sú žiadosti zasielané elektronickou poštou v rozsahu dvoch viet bez ostatných potrebných údajov, sú podpísané napr. vedúcim tábora a nie jeho organizátorom, sú bez správneho poplatku, alebo bez preukázania o oslobodení od správneho poplatku, alebo sú zasielané na RÚVZ v ktorého pôsobnosti nie je lokalita- okres, kde sa príslušné rekreačné zariadenia nachádza.

Pozor na skoré doručenie

Organizátori ich tiež zasielajú neskoro, na RÚVZ sú doručené niekedy až v deň nástupu detí na zotavovacie podujatie, alebo aj počas už prebiehajúcej zotavovacej akcie. V takýchto prípadoch je zmarená možnosť príslušného regionálneho hygienika posúdiť podmienky zotavovacieho podujatia s cieľom prevencie poškodenia zdravia jeho účastníkov,“ uvádza MUDr. Slotová.

Pri organizovaní zotavovacích podujatí často organizátori nevenujú dostatočnú pozornosť potrebnej dokumentácii o zdravotnej spôsobilosti dieťaťa, ktoré sa zúčastňuje zotavovacieho podujatia, požiadavkám na zdravotnú a odbornú spôsobilosť osôb pracujúcich na zotavovacom podujatí, požiadavkám na ubytovacie zariadenie a jeho prevádzku vrátane podmienok na spanie detí, denného upratovania, údajom o kvalite pitnej vody a vody na kúpanie a požiadavkám na spôsob stravovania.

Najčítanejšie na My Bystrica

Inzercia - Tlačové správy

  1. Kde vybavíte žiadosť o hypotéku bez návštevy pobočky?
  2. Kde u nás kúpite domácke potraviny
  3. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo
  4. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete
  5. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať
  6. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha
  7. Miliónová autorka Táňa K. Vasilková: Po úspechu som netúžila
  8. Pozrite si, kedy hrá futbalové zápasy vaše mesto či dedina
  1. Za vysokou spotrebou sa často skrýva zlá kondícia motora
  2. Ktoré regionálne projekty podporí Nadácia COOP Jednota?
  3. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete
  4. Kde u nás kúpite domácke potraviny
  5. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo
  6. Tetovanie a piercing - aké zdravotné riziká môžu spôsobiť?
  7. Aké sú vízie slovenských vodičov a architektov?
  8. Toto sú vízie slovenských vodičov a architektov
  1. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 8 987
  2. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 6 775
  3. Pozrite si, kedy hrá futbalové zápasy vaše mesto či dedina 6 193
  4. Miliónová autorka Táňa K. Vasilková: Po úspechu som netúžila 5 293
  5. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 5 178
  6. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články 3 984
  7. First moment: Maldivy, Maurícius či Mexiko na dosah jedným letom 2 699
  8. Dobrá správa pre pacientov s cukrovkou 2 487

Blogy SME

  1. Otilia Horrocks: Voliči si zaslúžia viac...
  2. Dominika Kislíková: Gazdoráň - nová turistická trasa v NP Poloniny
  3. Ján Škerko: Kolibríky a ruskí orkovia
  4. Matúš Grznár: Výzva Igorovi Matovičovi k sebareflexii a odstúpeniu.
  5. Marián Kozák: Festival "Európskeho ľudového remesla" v Kežmarku 2022
  6. Štefan Vidlár: Bola jedna rodina
  7. Andrea Ostrihoňová: Ave Danuvina Alacris
  8. Rastislav Jusko: Konflikt Matoviča a Sulíka ukazuje zhubnosť stavu demokracie na Slovensku.
  1. Věra Tepličková: A to je koniec, vážení! Čaká nás už len zima, hlad a beznádej... Ak nezasiahne Matovič... 46 111
  2. Martin Sústrik: Korupcia v ruskej armáde 24 864
  3. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 9 458
  4. Jana Melišová: Svet sa zmenil... 6 120
  5. Ján Šeďo: Očovčania majú do zajtra hladovku, obchod "stráži" medveď ! 5 239
  6. Jana Žilková: Výchova detí v Mongolsku 4 456
  7. Post Bellum SK: Hromady mŕtvych a nočné mory o Varšavskom povstaní 4 138
  8. Jana Melišová: Investovať či neinvestovať? 3 840
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
  2. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
  3. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
  4. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
  5. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
  6. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
  7. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala
  8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 44. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 2/3 - Skaza lode Karluk, 1913 - 1914
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Brány festivalu sa pre prvých návštevníkov festivalu otvoria už o desiatej ráno. Hlavný program tvoria viaceré bloky, v ktorých si nájde to ,,svoje“ každý milovník tanca.


5. aug
Ilustračná fotografia.

Susedské spory môžu narobiť mnoho nepríjemností, veľa ľudí zažíva so susedmi doslova peklo. V poradni MY novín prezradíme, ako ich riešiť


4. aug
Aneta Parišková sa cíti dobre aj v USA, kde pracuje a vychováva dcéry jej manžel Miroslav.

Na konkurz do Markízy ju dotlačili rodičia.


2. aug
Novinky z MY regióny.

Prinášame prehľad najzaujímavejších informácií a najčítanejších správ z MY Regióny v uplynulom týždni.


a 1 ďalší 29. júl

Blogy SME

  1. Otilia Horrocks: Voliči si zaslúžia viac...
  2. Dominika Kislíková: Gazdoráň - nová turistická trasa v NP Poloniny
  3. Ján Škerko: Kolibríky a ruskí orkovia
  4. Matúš Grznár: Výzva Igorovi Matovičovi k sebareflexii a odstúpeniu.
  5. Marián Kozák: Festival "Európskeho ľudového remesla" v Kežmarku 2022
  6. Štefan Vidlár: Bola jedna rodina
  7. Andrea Ostrihoňová: Ave Danuvina Alacris
  8. Rastislav Jusko: Konflikt Matoviča a Sulíka ukazuje zhubnosť stavu demokracie na Slovensku.
  1. Věra Tepličková: A to je koniec, vážení! Čaká nás už len zima, hlad a beznádej... Ak nezasiahne Matovič... 46 111
  2. Martin Sústrik: Korupcia v ruskej armáde 24 864
  3. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 9 458
  4. Jana Melišová: Svet sa zmenil... 6 120
  5. Ján Šeďo: Očovčania majú do zajtra hladovku, obchod "stráži" medveď ! 5 239
  6. Jana Žilková: Výchova detí v Mongolsku 4 456
  7. Post Bellum SK: Hromady mŕtvych a nočné mory o Varšavskom povstaní 4 138
  8. Jana Melišová: Investovať či neinvestovať? 3 840
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
  2. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
  3. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
  4. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
  5. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
  6. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
  7. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala
  8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 44. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 2/3 - Skaza lode Karluk, 1913 - 1914

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu