BANSKÁ BYSTRICA. Zastaviť v lese terénneho motorkára, kontrolovať nelegálne výruby, či podozrenie z páchania vtáčej kriminality môže byť životu nebezpečné.
Nedávny prípad zo Sihly, kedy mediálne známi členovia rodiny zaútočili na príslušníka Lesnej stráže, zďaleka nie je ojedinelý.
S aroganciou sa stretáva nielen Lesná stráž, ale pravidelne jej čelia ako profesionálni, tak aj dobrovoľní strážcovia prírody.
Potvrdil nám to aj šéf rangerov Národného parku Nízke Tatry Dan Harťanský. „Našťastie, zatiaľ sme nezaznamenali priamy fyzický útok na našich strážcov, no s vyhrážaním a nadávkami sa stretávame pravidelne,“ dodal.
Na nepriaznivej situácii sa podpisuje aj nízky počet strážcov prírody. V oblasti Nízkych Tatier, v okresoch Banská Bystrica a Brezno pôsobí desať profesionálnych strážcov, ďalších desať je vyčlenených pre oblasť Liptovského Mikuláša. Ďalšia tridsiatka strážcov pôsobí na dobrovoľnej báze.
„Je to málo. Optimálny počet profesionálnych strážcov pre náš národný park odhadujem na päťdesiat,“ dodal Dan Harťanský.
Rovnakým problémom je aj nedostatočná technika. Naháňať po národnom parku štvorkolkárov na starých vozidlách je skoro nemožné.
FOTO - ARCHÍV J.SLAŠŤANA
Prichytil vykrádačov hniezd
Viacero negatívnych skúseností má aj dobrovoľný strážca prírody Jaroslav Slašťan.
„Hneď počas prvého roku, kedy som začal pôsobiť ako strážca prírody, som prichytil vykrádačov hniezd dravcov. Podal som aj trestné oznámenie, no keďže išlo o vplyvné osoby s napojením na politické štruktúry, celé sa to zamietlo pod koberec. Vtedy sa však na mňa vyhrážky doslova sypali, “ povedal nám.
Podľa neho musí byť strážca prírody vnímavý a rozlišovať, nakoľko je porušenie zákona o ochrane prírody závažné.
„Iné je prichytiť osemdesiatročného dedka pri krádeži vianočného stromčeka a iné skupinku, ktorá má na svedomí vtáčiu kriminalitu,“ hovorí.
V tomto smere má dobré skúsenosti aj so spoluprácou s políciou. „Ak ide o koordinované akcie ochranárov a polície, zvyčajne sú úspešné,“ dodal.
Ide pritom podľa neho často o závažné prípady. Napríklad sokola sťahovavého ponúkajú na čiernom trhu aj za 10-tisíc eur.“
V súčinnosti s políciou sa strážcom prírody podarilo zachrániť vzácneho dravca
FOTO - ARCHÍV J. SLAŠŤANA
Svet je pred nami
Postavenie dobrovoľných strážcov nie je podľa neho jednoduché. Väčšina z nich robí túto činnosť z nadšenia a lásky k prírode, nepoberajú za ňu plat.
Je však pre nich zložitejšie ísť do komplikovaných súdnych sporov v prípade, ak odhalia trestnú činnosť.
„Slovenská legislatíva má zatiaľ v tomto smere veľké medzery. Máme partnerstvo s americkým Idahom, kde je postavenie rangerov na úplne inej úrovni. Majú vyššie právomoci a svojou autoritou sú postavení na úroveň polície. Porovnávať ich technické vybavenia s našim je skoro nemožné,“ dodal.
Problémom sú financie
Hovorca Ministerstva životného prostredia Maroš Stano konštatoval, že momentálne nie je z finančného hľadiska možné prijať väčší počet strážcov.
„Stráž prírody tvoria profesionálni a dobrovoľní strážcovia. Profesionálni strážcovia sú zamestnancami Štátnej ochrany prírody, v súčasnosti ich je 82 a sú rozdelení do jednotlivých pracovísk po celom Slovensku na správach národných parkov a chránených krajinných oblastí.
Dobrovoľných členov stráže prírody je približne 800. Presný zoznam vedú miestne príslušné obvodné úrady v sídle kraja pre svoj územný obvod,“ doplnil.
Hovorca dodal, že profesionálni strážcovia sú financovaní z rozpočtu ŠOP SR resp. z čiastkového rozpočtu správy, na ktorej sú zamestnaní.
Pritom okrem výkonu strážnej služby zabezpečujú aj iné aktivity, vyplývajúce z plánu hlavných úloh, takže nie je možné odčleniť rozpočet správy.
Taktiež autá, ktoré majú jednotlivé správy, nie sú určené len na strážnu službu, ale aj na ostatné činnosti správy a jej ostatných zamestnancov podľa potreby. Závisí to aj od toho, koľko má ktorá správa vozidiel a strážcov.
Dobrovoľným strážcom preplatia iba časť nákladov
Čo sa týka výšky financií pre dobrovoľných strážcov, tie sú vyčleňované z rozpočtov jednotlivých úradov životného prostredia, ktoré vedú zoznamy členov stráže prírody.
Tieto financie sú obmedzené a slúžia zväčša na preplatenie časti cestovných náhrad alebo niektorých ochranných pomôcok, prípadne výstroje členov stráže prírody.
Dobrovoľní členovia stráže prírody nemajú vyčlenené motorové vozidlá.