BANSKÁ BYSTRICA. Z 24 žiadostí o nenávratný finančný príspevok v 2. výzve Blokového grantu pre podporu partnerstiev Programu švajčiarsko-slovenskej spolupráce boli schválené štyri v celkovej výške 601.260 eur. Ide o projekty organizácií Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR, Centrum vzdelávania neziskových organizácií (CVNO), Občianskeho združenia (OZ) Campanula a neziskovej organizácie EPIC. Zoznam projektov, ktoré prostriedky získali, zverejnila Nadácia Ekopolis v Banskej Bystrici spolu s partnerskými nadáciami - SOCIA a Karpatskou nadáciou. TASR informovala Eva Ščepková z externej komunikácie Nadácie Ekopolis.
Blokový grant pre podporu partnerstiev je zameraný na podporu partnerských projektov slovenských a švajčiarskych inštitúcií prostredníctvom tzv. Spoločných projektov s cieľom prispieť ku znižovaniu ekonomických a sociálnych rozdielov medzi slovenskými regiónmi a rozvinutejšími krajinami Európskej únie. O grant sa uchádzalo 24 organizácií.
ŠOP získala na projekt Bielokarpatský ovocný poklad príspevok vo výške 179.110 eur. Cieľom je záchrana starých krajových odrôd ovocných drevín v regióne Bielych Karpát. So švajčiarskym partnerom Nadáciou ProSpecieRara zmapujú 21 katastrov s celkovou plochou 51.637 ha a vytvoria databázu s údajmi o výskyte starých a krajových odrôd ovocných drevín. Následnou aktivitou je aj založenie sadu s primárnou kolekciou starých odrôd.
CVNO sa venuje podpore rozvoja inštitúcií a regiónov najmä vzdelávaním a poradenstvom. Projekt Budovanie kapacít mimovládnych organizácií (MVO) - nové prístupy bol podporený 161.915 eurami. Očakávaným výsledkom je zvýšená efektívnosť, inovatívnosť a dostupnosť programov budovania kapacít slovenských a švajčiarskych MVO, a to prostredníctvom vzájomnej spolupráce CVNO a NGO Management Association zo Švajčiarska.
Ďalším je projekt Environmentálne výchovno-vzdelávacie centrum Bylinka - návrat k tradíciám a múdrostiam prírody, ktorý bude realizovať OZ Campanula s podporou 151.416 eur. V spolupráci so švajčiarskym združením Verein Jurtenhotel Balmeggberg, ktoré má dlhoročné skúsenosti so starostlivosťou o prostredie v súlade s princípmi permakultúry, vytvoria výučbové ekocentrum v Hrušove.
EPIC získala na projekt podpory obecných podnikov založených za účelom zvýšenia zamestnanosti ľudí znevýhodnených na trhu práce grant 108.819 eur. EPIC pôsobí v Austrálii 20 rokov. Vlani otvoril prvú dcérsku organizáciu v Európe, ktorou je EPIC so sídlom v Bratislave.
Cieľom projektu je identifikovať podnikateľské príležitosti, ktoré umožnia vybraným samosprávam založiť stabilný sociálny podnik a následne vytvoriť nové pracovné miesta pre ľudí s rôznymi formami znevýhodnenia. Úlohou švajčiarskeho partnera Social Business Earth, s. r. o., je najmä garantovať správnu identifikáciu podnikateľských príležitostí v teréne a pomoc pri rozvíjaní schopnosti u žiadateľa rozpoznať príležitosť.