BANSKÁ BYSTRICA. „Nemám na výber. Ísť do predčasného dôchodku s 320 eur mesačne je nevýhodné, musím robiť ďalej za cca 340 eur “, hovorí o dopade rozhodnutia Mesta Banská Bystrica zrušiť „Rámcovú zmluvu o zabezpečení plaveckých výcvikov“ Alžbeta Pažáková.
Pre mnohých Banskobystričanov je práve ona synonymom plaveckej gramotnosti. Alžbeta Pažáková hovorí, že problémy začali, keď ju po pätnástich rokoch vedenia plaveckej výučby pre základné školy, mesto pred troma rokmi nezaradilo znovu pod niektorú zo základných škôl – ako to odporúča vyhláška ministerstva školstva: „Vtedy mesto podpísalo so mnou rámcovú zmluvu, podľa ktorej som súkromníčka a pre školy robím na dohody. Školy sú samozrejme nútené šetriť, preto ma platili málo, a tak som 2-3 roky pred dôchodkom zarábala ako začínajúci učiteľ“.
Bystrica je príkladom pre Slovensko
Práve plaveckú zdatnosť detí považuje mesto už 18 rokov za svoju prioritu a svojimi tromi etapami plaveckých kurzov je vzorom pre ostatné mestá na Slovensku.
„Banská Bystrica je príkladom, ako by mali vyzerať ideálne podmienky na výučbu plávania.“ Keď po roku 1989 školské plavecké kurzy zanikli, začali učiť plávať aj súkromníci za vysoké ceny, kurzy si väčšina rodičov nemohla dovoliť.
Vtedy sa na meste našli ľudia, ktorým išlo o naše deti a preto v roku 1995 rozhodli, že odstraňovanie plaveckej negramotnosti bude pre mesto prioritou.
Odvtedy každý rok poslanci mesta odsúhlasia financie z mestského rozpočtu na plavecké kurzy“.
Do roku 2010 odbor školstva platil aj vedúcu výučby plávania pridelením platu na školu, na ktorej bola zamestnaná.
Zabezpečovala kurzy pre 40 škôl
Aby sa plavecké kurzy mohli realizovať podľa učebných osnov a boli dostupné pre všetky deti, mesto uhradilo školám náklady na bazén a odbor školstva poveril vedením plaveckých kurzov A. Pažákovú. Zamestnal ju na ZŠ Okružná. Odvtedy 18 rokov viedla plavecké kurzy pre základné školy v meste, ku ktorým časom pričlenili aj okresné a súkromné základné školy, takže A. Pažáková kompletne zabezpečovala kurzy pre 40 základných škôl.
Zabezpečovala ich organizačne, materiálovo a metodicky – vypracovala projekt výučby plávania pre základné školy, ktorý obhájila, a napísala metodický list, podľa ktorého dodnes výučba prebieha.
Bola odborným garantom pre učiteľov na plavárni a zároveň priamo denne vo vode učila družstvo neplavcov.
Bezpečnosť detí na prvom mieste
Učiť plávanie odborne je podľa nej nevyhnutné, lebo ohrozenie života detí je väčšie ako v iných športoch.
„Asi som zle vysvetľovala, aké problémy školám vzniknú bez môjho vedenia. Kvalifikáciu na výučbu plávania majú učitelia telesnej výchovy.
V Banskej Bystrici však musia z organizačných dôvodov učiť aj učitelia 1. stupňa, ktorí nie sú kvalifikovaní. Preto ma bývalý odbor školstva poveril v rámci vedenia aj prevzatím zodpovednosti za učiteľov 1. stupňa, čo som si na základe skúseností mohla dovoliť."
S očami na chrbte
Po zrušení rámcovej zmluvy nebude môcť garantovať bezpečnosť kurzov školám, ktoré ju z finančných dôvodov odmietnu. "Školy prídu aj o moje skúsenosti – naučila som sa mať oči „aj na chrbte“ a dokážem naučiť aj najväčších bojkov či výmyselníkov.
To dokážu oceniť len učitelia, ktorí so mnou učia. Tí sa mi takmer všetci podpísali na podporný list za moje zotrvanie, lebo si moju prácu vážia,“ hovorí.
Je to na rozhodnutí škôl
Hovorkyňa primátora Martina Kanisová informovala, že mesto dlhodobo podporuje projekt odstraňovanie plaveckej negramotnosti a bude tak robiť i naďalej okrem iného tým, že vytvára podmienky na zabezpečenie prenájmu krytej plavárne pre základné školy.
„Mesto vydalo v januári Usmernenie pri zabezpečovaní plaveckých výcvikov žiakov ZŠ, aby riaditelia ako štatutárni zástupcovia škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta naďalej zabezpečovali tento projekt, “ dodala.
Riaditelia základných škôl podľa nej na poslednej pracovnej porade deklarovali zabezpečenie základného plaveckého výcviku a zdokonaľovacieho plaveckého výcviku po personálnej aj odbornej stránke. „Základné školy, ktoré by chceli využiť služby pani Pažákovej, s ňou môžu uzatvoriť dohodu o pracovnej činnosti,“ dodala.
Nejasná budúcnosť
Alžbeta Pažáková sa teší aspoň tomu, že poslanci mesta garantujú deťom financovanie bazéna na plavecké kurzy aj ďalší školský rok v plnom rozsahu:"Bolo by pre mňa veľkým zadosťučinením, ak by ma mesto v záujme zachovania veľmi dobrých výsledkov plaveckých kurzov, bezpečnosti výučby a fungovania celého systému výučby opäť zamestnalo v školstve.
Nepodarilo sa to, budem ďalej učiť súkromné a obecné ZŠ a polovicu banskobystrických škôl. Ďakujem všetkým riaditeľom, ktorí mi už prejavili dôveru a svoje deti mi zverili, a dúfam, že zostávajúci 6-ti riaditelia prihliadnu na mienku svojich učiteľov a peniaze na môj plat nájdu.“