DONOVALY. Flašinetári zo Slovenska, Slovinska, Poľska, Čiech i Francúzska sa tento víkend so svojimi flašinetmi opäť zišli v Donovaloch - Dobšinského rozprávkovom svete HABAKUKY na druhom ročníku podujatia Flašinetiáda (3.-4. augusta). "Myslím si, že takéto stretnutie je veľmi dobrou príležitosťou na to, aby si ľudia, ktorí prídu, uvedomili, že flašinety a vôbec hracie automaty, ktoré boli súčasťou každodenného života ešte pred nejakými 100 rokmi, majú svoje miesto i dnes," povedal organizátor podujatia Ivan Gontko, ktorý je sám flašinetár.
Pokračoval, že takéto stretnutia flašinetárov majú vo svete a hlavne v Európe veľkú tradíciu, organizujú sa po celé leto a dokonca celý rok. "Včera i dnes začína Flašinetiáda vystúpením a predstavením jednotlivých flašinetárov a ich nástrojov na pódiu." Potom, počas celého dňa, hrajú na rôznych miestach v areáli rozprávkového sveta i pred ním. Zároveň prebieha súťaž, ktorá má dve kategórie - o najkrajší flašinet a o flašinet s najkrajším zvukom.
Dostať Slovensko na flašinetovú mapu
"Ambíciou organizátora minulý rok bolo, ako som to ja vtedy nazval, dostať Slovensko na flašinetovú mapu sveta. Myslím, že sa nám to úspešne podarilo a dôkazom toho je, že sa už tento rok koná druhý ročník medzinárodného festivalu flašinetárov a mňa veľmi teší, že tento rok je to s trochu bohatšou medzinárodnou účasťou," konštatoval Gontko. Ako podotkol, u nás tradícia flašinetárov nebola síce taká silná, ako v krajinách smerom na západ. "Ale predsa tu bola, verklíky a flašinetári patrili k súčasti kočovných divadiel, cirkusom, kolotočom," dodal Gontko.
Flašinetár Jan Bondra z Prahy zbiera a opravuje flašinety, chodí tiež na flašinetárske festivaly. "Aj vlani som bol na flašinetárskom festivale tu, v Donovaloch," podotkol s tým, že takéto festivaly navštevuje aj inde v zahraničí. "Flašinety mi učarovali, pretože mám profesiu organistu a vlastne, organy majú najbližšie k flašinetom. Takže organisti historicky flašinety opravovali a niektorí z nich flašinety stavali. Viem si flašinety opraviť, naladiť," vysvetlil Bondra.
V Donovaloch má dva flašinety, menší a veľký, ťažký aj s bábkou dirigenta. "Ten flašinet hrá na melódiu, ktorá je naprogramovaná v skladacích kartónoch kartón je dierkovaný a každá dierka je nota, má 36 tónov. Dirigent diriguje do taktu, je to drevená postavička - pohyblivá bábka," dodal Bondra.
TASR tiež oslovila manželský pár, Henriho a Alexandru Noubelovcov z Brna, ktorý na Donovaly prišiel s dvoma starými inštrumentmi. "Manžel sa, môžem povedať, zbláznil do flašinetu," povedala pre TASR Alexandra. Henri pochádza z Francúzska a dodal, že flašinetu sa začal venovať na dôchodku ako koníčku.
Ako Alexandra pokračovala, uvedomili si, že bez zveličovania hudbou rozdávajú radosť na ulici: "Pretože tí ľudia úplne inak reagujú, keď prechádzajú okolo vás po ulici a pozerajú sa skôr do zeme alebo sú zamyslení. A keď sa potom zastavia, začnú sa o to zaujímať a vysvetľujeme im, ako to funguje alebo ich vyzývame, aby si to sami skúsili zatočiť, potom odchádzajú nabití naozaj pozitívnou energiou," popísala Alexandra. Podľa nej najkúzelnejšie reagujú deti, aj malé v kočiaroch. "To sa nám na tom najviac páči, styk s tými ľuďmi," uzavrela Alexandra.
FOTO TASR - DUŠAN HEIN