BANSKÁ BYSTRICA. Dvom chráneným ľaliovníkom tulipánokvetým na Tajovského ulici v Banskej Bystrici donedávna škodilo len mestské prostredie a blízkosť vyťaženej cesty.
Vzácne dreviny, ktoré majú podľa katalógu chránených stromov asi 150 rokov, však niekto úmyselne poškodil.
Zárez motorovou pílou
Keďže stromy sa nachádzajú okraji nevyužívaného súkromného pozemku, pracovníci Správy Chránenej krajinnej oblasti Poľana ich ešte v máji obhliadli len spoza plota. V júni sa na miesto vrátili s majiteľom parcely aj s políciou.
„Zistili sme zapílenie motorovou pílou do kmeňa, čo vytvorilo hlbokú zvislú ranu, dvojnásobné zaseknutie ostrým predmetom do ešte živého koreňového nábehu, olúpanie odumretej kôry až do ešte živej časti po obvode kmeňov do výšky asi dvoch metrov. V kmeni sme navyše našli mohutné klince,“ charakterizovala poškodenia riaditeľka Správy CHKO Poľana Vladimíra Fabriciusová.
Nasledovalo trestné oznámenie pre podozrenie z porušovania ochrany rastlín a úmyselné poškodzovanie chránených stromov.
Polícia už v prípade začala trestné stíhanie vo veci prečinu porušovania ochrany rastlín a živočíchov. „Banskobystrické ľaliovníky poškodil neznámy páchateľ, čím spôsobil škodu takmer 4-tisíc eur,“ potvrdila krajská policajná hovorkyňa Petra Vašková.
Na názor, kto a ako mohol Banskobystrické ľaliovníky poškodiť, sme sa chceli spýtať aj majiteľa pozemku, jeho vyjadrenie sa nám však získať nepodarilo.
Ľaliovníky zrejme niekomu prekážajú. Polícia začala trestné stíhanie.
O ochranu zrejme prídu. Vyrúbu ich?
Pre súčasný zdravotný stav stromov a potenciálne nebezpečenstvo ohrozenia ľudí navrhla správa CHKO zrušenie ich ochrany.
Hoci tento krok pre presychanie koruny zvažovali už v roku 2009, napokon si vybrali cestu ich ozdravovania.
Dnes na ich záchranu rezignovali s odôvodnením, že ich stav už žiadne ošetrenia nedokážu zásadne zlepšiť.
„Ochrana ešte nebola zrušená. Neprišli však žiadne pripomienky ani námietky. Aktuálne sa pripravuje návrh vyhlášky,“ informoval Miroslav Kurty z Obvodného úradu životného prostredia v Banskej Bystrici.
Onedlho by tak ľaliovníky mohli vyrúbať podľa pravidiel, ktoré platia pre väčšinu drevín v meste.
Na nevyužívanom súkromnom pozemku za týmto plotom rastú vedľa vyťaženej cesty na Tajovského ulici dva chránené stromy.
Kvety podobné tulipánom
Ľaliovníky nie sú na Slovensku úplne výnimočné a vyskytujú sa predovšetkým v parkoch, tie banskobystrické sú mimoriadne svojou výškou okolo tridsať metrov aj obvodom kmeňa viac ako dvesto centimetrov.
V severnej Amerike, ktorá je ich pôvodným stanovišťom, dorastajú až do výšky 60 metrov. Do Európy ich priviezli v 17. storočí predovšetkým ako súčasť parkových úprav. V čase kvitnutia majú mohutné kvety podobné tulipánom.
Stále živé koruny ľaliovníkov. FOTO: IVA ZIGOVÁ