Bývalý správca Harmaneckej jaskyne sa bude súdiť ďalej so zamestnávateľom. Tvrdí, že ho niekoľkokrát vyhodil v rozpore s dobrými mravmi a šikanoval. Súd si myslí, že výpoveď platí, ale istú mieru šikanovania pripustil. Rozsudok nie je právoplatný.
BANSKÁ BYSTRICA . Krajský súd v Banskej Bystrici rozhodol v utorok v jedenásť rokov trvajúcom spore, v ktorom sa súdi Július Obrcian, bývalý správca Harmaneckej jaskyne, so štátnou organizáciou Správa slovenských jaskýň.
Zamestnávateľ ho trikrát prepustil a dva razy na príkaz súdu prijal späť. Vždy len na chvíľu. Zmenili interné predpisy, alebo štatút a znovu ho prepustili.
Obrcian tvrdí, že sa ho chceli zbaviť lebo kritizoval nekalé praktiky. Medzitým ho šikanovali a diskriminovali.
Krajský súd rozhodol, že výpoveď je platná, ale uznal istú mieru šikanovania. Obrcianovi priznal nemajetkovú ujmu desať tisíc eur, čo je približne šestina toho, čo žiadal.
Rozsudok nie je právoplatný. Bývalý správca požiada Najvyšší súd o zmenu rozhodnutia.
Pôjde aj do Štrasburgu
„Keď som vydržal ponižovanie, šikanovanie a vyše dvadsať pojednávaní za jedenásť rokov, nejaký ten rok ešte vydržím. Ak sa nedovolám pravdy na Slovensku, pôjdem do Štrasburgu,“ vyhlásil po pojednávaní Obrcian.
Riaditeľ Štátnej ochrany prírody Milan Boroš sa pravdepodobne obráti na Najvyšší súd tiež. Tvrdí však, že ak by bol v tom čase v riadiacej funkcii, určite by to nezašlo až takto ďaleko, lebo prípad by riešil inak.
Bývalý správca vyhral počas jedenástich rokov niekoľko sporov na okresnom súde, ktorý konštatoval, že výpoveď neplatí, je stále zamestnancom a musia mu zaplatiť vyše 66-tisíc eur za diskrimináciu.
Zamestnávateľ naopak tvrdí, že Obrciana prepustili zakaždým v súlade so zákonom a k žiadnej diskriminácii, ani šikanovaniu nedošlo.
Po budove sám chodiť nemohol
Obrcian opísal niekoľko ťažkých rokov krátko. Z dvanástich správcov jaskýň všetci chodili na zahraničné služobné cesty, okrem neho. Jediný z 83 zamestnancov nedostával osobné ohodnotenie a jeden z mála odmeny.
Tvrdí, že zamestnávateľ upravoval predpisy tak, aby ho mohol vždy po rozhodnutí súdu znova vyhodiť.
Za vrchol šikanovania a dehonestácie označil to, že sa mohol po budove Správy jaskýň pohybovať ako jediný správca len v sprievode jedného, niekedy aj dvoch strážcov. Údajne preto, že v budove sa kradlo.
„Cítil som sa ako nejaký živel alebo zlodej,“ dodal.
Platili ho, aj keď bol doma
Prvý raz prepustili správcu v roku 2003. Dôvodom bolo údajne rušenie časti zamestnávateľa. Súd ho vrátil do zamestnania a funkcie, ale na príkaz riaditeľa takmer rok bral plat a nechodil do práce.
Druhý raz prepustili správcu Harmaneckej jaskyne v roku 2005 po zmene organizačného poriadku. S
úd po takmer roku znovu vyhral. Správa slovenských jaskýň Obrciana po právoplatnosti rozsudku už ani nepožiadala o nástup do zamestnania.
„Päť mesiacov ma platili a bol som jednoducho doma,“ hovorí o konaní štátnej príspevkovej organizácie správca.
V septembri roku 2006 Obrciana prepustili tretí raz. Okresný súd opäť označil výpoveď za neplatnú, navyše správanie zamestnávateľa považoval za diskriminačné a priznal správcovi nemajetkovú ujmu vyše 66-tisíc eur. Krajský súd rozsudok zrušil.
Žije z pomoci rodiny a úveru
Po sérii zrušení a opätovnom potvrdení rozhodnutia okresného súdu, krajský súd navrhol mimosúdne urovnanie.
Obrcian sa však so Štátnou ochranou prírody nedohodol. Ponúkli mu možnosť, že ho zamestnajú, ale bez finančnej satisfakcie.
Správca Harmaneckej jaskyne je celý čas nezamestnaný. Žije z pomoci manželky, priateľov a desaťtisícového bankového úveru.
Medzičasom Správa slovenských jaskýň stratila právnu subjektivitu a stala sa súčasťou Štátnej ochrany prírody SR.