Prípady náhodných nálezov munície nie sú v Banskobystrickom kraji ničím nezvyčajným. V minulosti sa niektoré dostávali do zbierkových fondov, dnes podľa historika zákon na múzeá zabúda.
BANSKÁ BYSTRICA. Nálezy munície sú podľa krajskej policajnej hovorkyne Márie Faltániovej v Banskobystrickom kraji pomerne zvyčajné. „Za vlaňajšok ich máme v štatistikách 239, a od začiatku tohto roka približne sto. No spomínam si aj na rok, keď sme počas dvoch letných mesiacov zaznamenali takmer štyridsať prípadov,“ poznamenala.
Medzi ostatnými krajmi sa Banskobystrický v ich počte zvyčajne zaraďuje na druhé či tretie miesto.
Pri čistení studne aj pri kosení
Osem delostreleckých mín našli koncom júla pri čistení studne v Čiernom Balogu. Delostrelecký granát prekvapil pri prechádzke so psom v katastri obce Bukovina v marci, ručný granát pri kosení trávy vedľa rodinného domu v Jalnej v máji. Koncom júna zaskočil nález míny lesných robotníkov v Sklených Tepliciach.
Pri svojej práci v teréne, kam vyrážajú policajní pyrotechnici takmer denne, sa stretávajú aj s kuriozitami. „Napríklad vlani našli v lese pri obci Ľuboreč vojenskú čižmu, z ktorej trčala kosť. Pri obhliadke miesta sa našli dva hroby s kostrovými pozostatkami sovietskych vojakov a dva ručné granáty ruskej výroby, typ RG-42,“ priblížila policajná hovorkyňa.
Skúsenosti hovoria, že ľudia najčastejšie nachádzajú starú muníciu pri zbieraní húb, pri práci v lese a pri výkopových prácach.
„Aj po desiatkach rokoch môže byť nevybuchnutá, preto sa jej netreba dotýkať. Najlepšie je okamžite kontaktovať políciu,“ odporučila opatrnosť Faltániová.
Nálezy väčšinou končia vo vojenskom výcvikovom priestore Lešť, kde ich pyrotechnici likvidujú.
Pri zákonoch na múzeá zabudli
Za počtom nálezov v kraji vidia odborníci na výbušniny historické udalosti, oslobodzovanie počas druhej svetovej vojny a tiež vojenské aktivity počas Slovenského národného povstania.
„Nevybuchnutá munícia je pozostatkom zásob bojujúcich vojsk, zvlášť po porážke povstania ostalo množstvo munície opustenej vojakmi,“ potvrdil historik Múzea SNP v Banskej Bystrici Marian Uhrin.
Najčastejšie pritom ide o delostrelecké granáty a míny a strelivo do pechotných zbraní. V menšej miere sa podľa neho dajú nájsť aj samotné zbrane pechoty, najmä pušky.
„Množstvo munície je, zdá sa, stále veľké, odhadnúť ho však nie je možné,“ odpovedal historik na otázku, koľko podobných pripomienok vojny možno v lesoch stále nájsť.
Kým v minulosti, najmä v 70. a 80. rokoch, sa niektoré z nálezov dostávali do múzea od polície alebo priamo od nálezcov, dnes sa to už nedeje.
„V súčasnosti už ľudia ani polícia podobné veci do múzea nenosia. Aktuálne zákony v tomto smere na múzeá a budovanie ich zbierok pozabudli,“ myslí si Uhrin.
Do svojich zbierok takto Múzeum SNP získalo pred rokmi napríklad pušku vzor 24 vrastenú do kmeňa stromu. „Pri lesných prácach ju v 70. rokoch našli nad Vyšnou Bocou (v Žilinskom kraji – pozn. red.). Podobne máme niekoľko delostreleckých mín vrastených v stromoch,“ pripomenul historik.
V minulosti sa do Múzea SNP dostávali aj zaujímavé kúsky munície, ktoré náhodne našli ľudia. "Dnes už to neplatí," hovorí historik Marian Uhrin. FOTO: JÁN KROŠLÁK