BANSKÁ BYSTRICA. Anton Anderle a jeho bábky majú nezastupiteľné miesto vo fonde Literárneho a hudobného múzea Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici. O ich obľúbenosti svedčí aj stále narastajúci záujem detí o Bábkarský salón, ktorý bol v priestoroch Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici otvorený v decembri 2010.
Literárne a hudobné múzeum má vo svojich zbierkach mnohé artefakty z vystúpení Antona Anderleho. Marionety (Škrhola, Kubo a bábka Kráľ) od rezbára Mórica Foukala, s ktorými hrával jeho otec, získalo múzeum do svojej zbierky v roku 1972.
Samotný Anton Anderle bol zručný rezbár. V roku 1998 daroval múzeu vlastnoručne zhotovenú marionetu Gašparka. Súbor štyroch bábok, ktoré predstavujú členov Trávníčkovho kvarteta z Banskej Bystrice zhotovil pri príležitosti 10. výročia kvarteta. Podľa nich potom zhotovil aj ďalšie bábky z dreva.
Okrem trojrozmerných predmetov a zbierok archívneho rázu vlastní múzeum množstvo filmových dokumentov, na ktorých sú zaznamenané predstavenia tradičných hier. Počas výskumných prác pracovníkov múzea bol pripravený film venovaný Antonovi Anderlemu, ktorý bol predstavený aj na spomienkovom stretnutí venovanom Antonovi Anderlemu v máji 2013, o ktorom sme už informovali.
Aktuálne si tohto významného bábkara pripomíname výstavou bábok zo súkromnej zbierky jeho manželky Zlatice Anderlovej. Výstava je ďalšou z aktivít, ktoré Literárne a hudobné múzeum Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici pripravilo pri príležitosti 5. výročia úmrtia Antona Anderleho. Svet bábok Antona Anderleho si môžu malí aj veľkí návštevníci pozrieť na 1. poschodí Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici od 19. augusta do 9. septembra 2013.
Autor: Veronika Uhríková