KREMNICA/BANSKÁ BYSTRICA. O návrhu nesúhlasného stanoviska kraja s povrchovou ťažbou zlato-strieborných rúd s použitím technológie kyanidového lúhovania alebo akejkoľvek chemickej technológie v dobývacom priestore Kremnica dnes zastupiteľstvo Banskobystrického samosprávneho kraja nerokovalo.
Poslanec Ježík: Ani v regióne nie sú jednotní
Hoci sa v rokovacej sále zhromaždili obyvatelia Kremnice s transparentmi s nápismi Kremnica nad zlato, Dokedy ešte budeme rukojemníkmi vo vlastnej krajine? a s odznakmi Ortac, go home!, bod na návrh poslanca Jozefa Ježíka (Smer-SD a ĽS HZDS) stiahli z rokovania hneď na začiatku.
"Z regiónu sme mali rôzne stanoviská. Nie všetci sa zhodujú s tým, čo prezentuje združenie Kremnica nad zlato. Zaznievajú aj také názory, že dnes sa nie je k čomu vyjadriť, pretože žiadny konkrétny projekt nie je predložený. A že by mal byť posúdený podľa zákona a až keď bude jasné, aký to má vplyv na životné prostredie, tak sa k tomu vyjadria poslanci dotknutých obcí a na základe toho rozhodneme aj my," zdôvodnil svoj návrh Ježík.
Dodal, že aj na dnešné zastupiteľstvo prišli dva tábory, jeden jednoznačne proti ťažbe a druhý, ktorý chce, aby bol projekt ťažby posúdený podľa zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie.
S odznakmi Ortac go home dnes svoj názor vyjadrili aj kremnické študentky. FOTO: IVA ZIGOVÁ
Primátorka Kremnice: Budeme bojovať ďalej
Primátorka Kremnice Zuzana Balážová (NEKA) takéto argumenty odmieta a myslí si, že poslanci mali dostatok informácií, aby podobne ako v apríli v prípade Detvy prijali nesúhlasné stanovisko k ťažbe aj pre Kremnicu.
"Dôvodová správa k návrhu troch predkladateľov bola pomerne bohatá a priložili k nej aj odmietavé uznesenia obcí, ktorých sa to týka, to znamená Kremnice, Kremnických Baní a Lúčok. Všetky sú zásadne proti, aby sa obnovila ťažba v ložisku Šturec," zareagovala. Dodala, že Kremnica bude o stanovisko kraja bojovať ďalej.
Sklamanie po stiahnutí bodu z rokovania priznal aj starosta Kremnických Baní, Konrád Schwarz (NEKA). "Samozrejme, že sme sklamaní, je to pre nás dôležité." Myslí si, že tlak, aby sa o ťažbe nerokovalo prišiel z obcí v regióne, ktoré v dobývacom priestore ani nie sú.
Návrh na nesúhlasné stanovisko s ťažbou predložili poslanci Daniel Gelien, Ladislav Kukolík a Vladimír Flimer (všetci kandidovali za Smer-SD a ĽS-HZDS).
"Považujem to za ranu pod pás pre nás predkladateľov. Bod vyradili z programu na základe rozhodnutia väčšiny, bez toho, aby konštruktívne pomenovali, prečo," zareagoval Gelien.
Ten si myslí, že zastupiteľstvo dostalo všetky dôležité informácie. "Dobývací priestor je tvorený tromi katastrálnymi územiami, Kremnica, Kremnické Bane a Lúčky. Všetky tieto tri samosprávy majú platné a účinné uznesenia, že nesúhlasia s povrchovou ťažbou, ktoré sme k návrhu priložili," povedal.
"Predsa sa nebudeme pýtať dediny desať kilometrov od Kremnice, či láskavo dovolí alebo nedovolí, aby sa v Kremnici ťažilo. To je výsostná vec Kremnice, Kremnických Baní a Lúčok, takže podmieňovať hlasovanie odlišnými stanoviskami ďalších obcí, z ktorých sedem zobralo od spoločnosti, ktorá chce ťažiť, sponzorské dary, považujem za neadekvátne," povedal.
Medzi poslancov sa dostali aj propagačné materiály firmy Ortac. FOTO: IVA ZIGOVÁ
Aktivisti: Dostali sme politicky vyhýbavú odpoveď
Združenie Kremnica nad zlato sa chce na postoj k ťažbe pýtať ešte pred župnými voľbami všetkých kandidátov na posty poslancov a župana.
BANSKÁ BYSTRICA. "Dostali sme politicky vyhýbavú odpoveď," zareagoval na stiahnutie bodu z rokovania predseda združenia Kremnica nad zlato Luboš Kürthy. V snahe získať v boji proti ťažbe podporu kraja však aktivisti budú pokračovať.
"Keď poslanci chcú, aby to šlo cez komisie, pôjdeme cez komisie. Neviem, či o tom bude rozhodovať toto zastupiteľstvo, alebo až to po novembrových župných voľbách. Dohodli sme sa však s Detvou na jednotnom postupe. Ešte pred voľbami položíme všetkým kandidátom do zastupiteľstva Banskobystrického samosprávneho kraja otázky týkajúce sa ťažby s tým, že chceme jednoznačné odpovede, aby sa nikto nemohol tejto otázke vyhýbať," povedal o ďalšom postupe odporcov ťažby Kürthy.
Tvrdí, že dnešok pomohol iba spoločnosti Ortac, ktorá chce v Kremnici ťažiť. "Hodnota ich akcií klesá a veľmi potrebovali niečo podobné."
Riaditeľ spoločnosti Ortac pre Slovensko Viktor Pomichal stiahnutie bodu z dnešného rokovania uvítal. "Myslíme si, že Banskobystrický samosprávny kraj zaujal v tejto veci seriózny a uvážený postoj," reagoval v stanovisku. Dodal, že o projekte chcú ďalej komunikovať so všetkými zainteresovanými stranami.
V Kremnici určili dobývací priestor v roku 1961. V súčasnosti ho podľa zmluvy môže dobývať spoločnosť Ortac, s.r.o. (predtým Kremnica Gold mining,s.r.o), dcéra britskej firmy Ortac Resources PLC. Povolenie na konkrétnu ťažbu zatiaľ nemá, zámer, ktorý by hovoril o plánovanej technológii ťažby a úpravy rudy, firma ešte nepredložila.
(iva)