Od jednej z najväčších povodní na Hrone dnes uplynulo 200 rokov

V budúcnosti by sme mali záplavám čeliť aj modernými protipovodňovými opatreniami. Výhľadovo by sa malo začať s ich budovaním v roku 2015.

Banská Bystrica povodne priťahuje. Tá z roku 2010 prišla po prívalových dažďochBanská Bystrica povodne priťahuje. Tá z roku 2010 prišla po prívalových dažďoch (Zdroj: JÁN KROŠLÁK- SME)

25. augusta 1813 Hron doslova vyčíňal, zďaleka však nešlo o prvú ani poslednú veľkú vodu, ktorá poškodila rozsiahle časti Banskej Bystrice.

BANSKÁ BYSTRICA. Presne pred dvesto rokmi zažívali obyvatelia Banskej Bystrice rušné chvíle. Rozvodnený Hron sa vylial z koryta a zaplavil nižšie položené časti mesta . Povodeň z roku 1813 patrila k najväčším, zďaleka však nebola prvou ani poslednou, ktorá našich predkov vyhnala z domovov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Historické povodne zaznamenali v rokoch 1575, 1687, 1784, 1813, 1847, 1853, 1899, 1931, či v októbri 1974. Podľa dlhoročného vedeckého pracovníka a ochranára Júliusa Burkovského zanechali tieto povodne po sebe veľké škody. Napríklad povodne z rokov 1575 a 1687 strhli nielen mosty a zaplavili domy a záhrady, no súčasne pretrhli aj dômyselné technické zariadenia na zachytávanie dreva – niekdajšie horné hrable.

SkryťVypnúť reklamu

Vodoznak premiestnili

Z viacerých pamätných vodoznakov na bývalých budovách sa zachoval podľa Burkovského aj historický vodoznak na povodeň z 25. augusta 1813. Tabuľa sa pôvodne nachádzala pri Hrone, na múre oplotenia areálu Štátnej vyššej dievčenskej školy ( dnešnej UMB) . Po zbúraní plota ju umiestnili na mestskú hradbu pri bývalej kolkárni.

K zmierneniu záplav došlo úpravou nábrežia Hrona v rokoch 1901 – 1903 s finančným príspevkom mecéna Teofila Stadlera, meno ktorého nesie toto nábrežie aj v súčasnosti. Ďalšie regulačné úpravy Hrona uskutočnili postupne v priebehu 20.storočia.

Stavať by chceli už o dva roky

Hrozba povodní neobchádza Banskú Bystricu ani dnes, hoci posledné leto sme bojovali skôr s dlhotrvajúcim suchom. Banskú Bystricu však vodohospodári dlhodobo zaraďujú k oblastiam, kde je hrozba povodní vysoká. Aby sa škody na majetku a životoch minimalizovali , podpísali vlani v zime vodohospodári s mestom Memorandum o zabezpečení prípravy a následnej realizácie protipovodňovej ochrany intravilánu mesta.

SkryťVypnúť reklamu

Hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Ľuboš Krno konštatoval, že momentálne sú vo fáze projektovej prípravy a územného konania. Stavbu, odhadovanú na 23 miliónov eur by chceli hradiť z fondov Európskej únie. „V prípade, že všetko pôjde podľa plánov, už v roku 2015 by sme mohli začať so stavebnými prácami,“ dodal.

Pôjde podľa neho o podobné technické riešenie, aké sa robilo v Bratislave a vďaka ktorému sa počas poslednej povodne podarilo zabrániť veľkým škodám.

Projekt, ktorý po prvý krát predstavili vlani, počíta s protipovodňovou ochranou formou rekonštrukcie alebo novovybudovania nábrežných múrikov. Doplnená má byť na niektorých úsekoch aj o mobilné hradenie.

Tunel popod Urpín padol

V rámci protipovodňových opatrení sa v minulosti zvažovalo aj vybudovanie tunela popod vrch Urpín. Tento projekt, na ktorý sa plánovala suma okolo 80 miliónov eur, by však bol podľa Ľuboša Krna nielen finančne a technicky náročný, no v konečnom dôsledku by ani nemusel splniť svoj účel.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Bystrica

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 099
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 086
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 867
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 979
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 661
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 283
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 996
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 535
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu