BANSKÁ BYSTRICA. Likvidácia odpadových olejov je na Slovensku stále veľkým problémom. Hoci u nás fungujú certifikované spoločnosti, ktoré sa zberom a zhodnotením odpadových olejov zaoberajú, platnú legislatívu neraz obchádzajú nielen radoví spotrebitelia. Často sa k nim pridajú aj menší producenti, ktorí oleje niekedy nelegálne spaľujú v malých kotloch. Vážnym spôsobom tak poškodzujú životné prostredie.
Riaditeľ Recyklačného fondu (RF) Ján Líška hovorí, že za posledných desať rokov podporil fond systém nakladania s odpadovými olejmi sumou takmer 10 miliónov eur. Podľa odborných odhadov sa na Slovensku ročne spotrebuje približne 50 tisíc ton olejov, z ktorých vznikne 65 percent odpadových olejov. Presné údaje však podľa Jána Líšku nie je možné stanoviť, keďže k tomu neexistuje centrálna evidencia údajov. „Potešiteľné však je, že materiálové zhodnotenie vysoko prevažuje nad ich spaľovaním,“ doplnil.
V tomto roku už fond s podporou výstavby ďalších kapacít na materiálové zhodnotenie nepočíta, keďže ich pokrytie je v súčasnosti dostatočné.
Materiálové zhodnotenie však zostane prioritou aj pre nasledujúce obdobie: „Tento prístup podporuje procesy, znižujúce množstvo výskytu odpadových olejov. Zavádza sa aj oddelený zber odpadových olejov a fond podporuje laboratórne analytické zariadenia, ktoré definujú kvalitu odpadových olejov a predurčujú spôsob ďalšieho nakladania s nimi,“ konštatoval Líška.
Lídrom na trhu je spoločnosť, ktorá sídli v Banskej Bystrici
Lídrom na trhu zhodnocovania odpadových olejov je spoločnosť DETOX, ktorá sídli v Banskej Bystrici. Od roku 1999 do konca minulého roka vyzbierala spoločnosť 66 tisíc ton opotrebovaných olejov a zhodnotila z nich 62 tisíc ton. Podľa konateľa spoločnosti Igora Slobodníka vykonávajú zber odpadových olejov hlavne cisternovými vozidlami, ktoré sú vybavené sondou na kontinuálne meranie obsahu vody v odpadových olejoch. „Tým poskytujeme zákazníkom hneď po preberaní oleja prvotnú informáciu o kvalite oleja dodal“.
Podobne aj laboratórium je vybavené špičkovou technológiou. Pri odpadových olejoch analyzujú obsah vody, chlóru, ťažkých kovov, bod vzplanutia, mechanické nečistotu a podobne. V súčasnosti má spoločnosť zmluvu s mestami Banská Bystrica a Rimavská Sobota o spôsobe stacionárneho zberu odpadového oleja a nebezpečných odpadov, v spoluprácu s obcami zabezpečujú mobilný zber dvakrát v roku.
Čo patrí medzi odpadové oleje
Radia sa sem použité mazacie a priemyselné oleje po skončení životnosti, znečistené mechanickými látkami, vodou, prevádzkovými kvapalinami a podobne.