BANSKÁ BYSTRICA. Na základe memoranda medzi mestom Banská Bystrica a neformálnou skupinou Ľudí spája(ť_je) umenie sa pred časom primátor Peter Gogola zaviazal, že do septembra mesto nepodnikne kroky, smerujúce k odpredaju amfiteátra. Tento zanedbaný kultúrny priestor zaradilo mesto ešte v priebehu jari na zoznam neupotrebiteľného majetku, čo poslanci mestského zastupiteľstva podporili.
Primátor nakoniec situáciu prehodnotil a mladým dal ešte šancu. Dostali približne tri mesiace na to, aby dokázali jasne sformulovať, ako by mal amfiteáter v budúcnosti vyzerať, fungovať a aké zdroje by sa dali nájsť na jeho záchranu. Keďže vymedzený čas sa pomaly napĺňa, zaujímalo nás, s čím chcú aktivisti prísť za primátorom.
Od neformálnej skupiny k združeniu
Predstaviteľ neformálnej skupiny Juraj Havlík hovorí, že čas od mesta dostali ako neformálna skupina Ľudí spája(ť_je )umenie, dnes sú však už aj občianskym združením Za! amfiteáter. „Našou víziou je získať amfiteáter do symbolického prenájmu a v prvej fáze ho revitalizovať. Využiť by sme na to chceli predovšetkým granty , no budeme hľadať aj ďalšie zdroje. Jednou z myšlienok je aj založenie verejnej zbierky,“ dodal Havlík.
O rok, či o dva by chceli navrátiť život na amfiteáter v podobe podujatí rôzneho charakteru. Tu sa však ich snaha nekončí: „Pozemok má veľký potenciál a mesto si žiada priestor s celoročnou prevádzkou. Počas revitalizácie a prevádzky v prvej fáze budeme hľadať riešenia pre fázu druhú, a to vybudovanie krytého priestoru v areáli amfiteátra,“ dodal.
Keďže ide o pomerne náročný projekt, vyžiada si spoluprácu nového občianskeho združenia s inými subjektami, prípadne s mestom. „Jednou z myšlienok je napríklad využiť spodnú časť pozemku pre krytý priestor a vo vrchnej časti pozemku, s väčším sklonom, zachovať časť amfiteátra,“ tvrdí Havlík.
Architekt Štefan Moravčík, ktorý sa do prípravnej fázy zapojil, konštatoval: „V dlhodobej perspektíve má územie všetky predpoklady na to, aby sa vytvorilo niečo, čo bude porovnateľné s tými najlepšími príkladmi, minimálne v európskom kontexte.“
Vrátiť sem život
Občianske združenie považuje za kľúčové zachovať hodnotný pozemok, ktorý v centre mesta nemá konkurenciu, a navrátiť naň život v podobe zrevitalizovaného amfiteátra. „Popri tom budeme s architektmi hľadať konkrétne podoby toho, ako by celoročné multikultúrne centrum mohlo vyzerať, ako by sa mohlo financovať a realizovať. Prvých pár rokov prevádzky tiež pomôžu načrtnúť, aký smerom by sa takýto priestor mal uberať,“ dopĺňa Havlík.
Pri víziách spolupracujú nielen s architektmi a stavebnými firmami, no napríklad aj so študentmi Stavebnej fakulty STU v Bratislave, ktorí by mali túto tému spracovať v rámci semestrálnej práce.
„Čo sa týka zdrojov na záchranu, v prípade dohody s mestom pošleme do konca októbra prvé grantové žiadosti. Ďalšie budú nasledovať predovšetkým v zimných a jarných mesiacoch, kedy je väčšina grantových uzávierok. Založíme tiež verejnú zbierku a budeme oslovovať sponzorov,“ doplnil Havlík.
Pri podpise memoranda primátor Peter Gogola konštatoval, že ďalší osud banskobystrického amfiteátra je citlivá téma, ktorá delí občanov mesta na dva tábory a nepripúšťa tak radikálne riešenia. „Verím, že podpísanie memoranda bude dôležitou súčasťou odpovede, čo ďalej s naším amfiteátrom,“ konštatoval vtedy.