BREZNO. Obvodný lesný úrad v Brezne v polovici prázdnin zakázal vstup do nízkotatranských lesov pod hrozbou viac ako 3300-eurovej pokuty.
Oznamy viseli aj na stromoch
Mimoriadne suché a teplé počasie, zvýšený počet zberačov lesných plodov a s tým spojené nebezpečenstvo vzniku lesných požiarov prinútilo úrady konať. „Zákaz vstupu do lesa platil na území Národného parku Nízke Tatry a jeho ochranného pásma na kalamitných plochách až po hornú hranicu lesa, nevzťahoval sa ale na značené turistické chodníky, cyklotrasy ani lesy v blízkosti obytných zón, obcí a mesta,“ informoval prednosta Obvodného lesného úradu v Brezne Miroslav Tokár.
Na dotknutom území viseli priamo v teréne oznamy o zákaze vstupu do lesa a rovnako sa o ňom mohla verejnosť dozvedieť z obecných tabúľ, miestneho rozhlasu či tlače. Zákaz neplatil pre obhospodarovateľov lesných pozemkov a ich zamestnancov, užívateľov poľovných revírov a strážcov ochrany prírody. Práve oni v rámci protipožiarnych hliadok kontrolovali jeho dodržiavanie.
Beňuš stiahol všetky povolenky
Lesy Slovenskej republiky rovnako ako Lesy mesta Brezno napriek možnosti uloženia sankcie riešili všetky priestupky dohovorom a vykázaním z lesa. „Pokuty sme neukladali. Súviselo to najmä s počiatočnou neinformovanosťou občanov o zákaze napriek tomu, že to bolo vyvesené v každej doline,“ uvádza sa v stanovisku Martina Kovalčíka, vedúceho Lesnej správy Beňuš.
V jednom prípade lesná stráž odobrala oprávnenie na vstup na lesné pozemky pre podozrenie zo zneužitia. Zamestnanec beňušského závodu ho totiž poskytol rómskym spoluobčanom za účelom osobného prospechu. Nie je tajomstvom, že najproblematickejšiu skupinu tvorili práve zberači lesných plodov.
Lesná správa Beňuš preto stiahla z obehu všetky povolenky a nevydávala ani súhlasy na samovýrobu. „V jednom prípade sme o spoluprácu pri vymáhaní oprávnenia požiadali políciu, keďže nebol dodržaný dátum vrátenia a neboli akceptované ani urgencie.“
Zákaz chcú predĺžiť
Všetky lesné subjekty sa zhodujú na tom, že prijaté opatrenia mali význam pre zníženie rizika vzniku požiarov. S poklesom návštevníkov totiž automaticky klesla aj táto hrozba. „Pomohlo to dosť výrazne, lebo skoro všetci zberači lesných plodov sú fajčiari,“ zhodnotil situáciu riaditeľ mestských lesov Milan Dolňan.
Keďže v porastoch je vplyv doterajších zrážok zanedbateľný a pokračuje aj sezóna zberu lesných plodov, kompetentní plánujú predĺžiť platnosť zákazu využívania lesov verejnosťou aj na september. Či k nemu skutočne dôjde, budeme vás budeme priebežne informovať.