BREZNO. Na celom Slovensku sme si uplynulý týždeň pripomenuli 69. výročie Slovenského národného povstania. Brezno, ako významné miesto jeho príprav, nebolo výnimkou.
Jedno z centier SNP
Predstavitelia mesta, štátnej správy a samosprávy spolu s niekoľkými desiatkami ľudí sa zišli v stredu 28. augusta na Námestí M. R. Štefánika v Brezne, aby si uctili pamiatku padlých bojovníkov, ktorí pred šesťdesiatimi deviatimi rokmi našli odvahu vzdorovať vojenskej presile fašistického Nemecka a zvrhlej nacistickej ideológii.
Práve Brezno sa stalo významným miestom v príprave odboja. V okrese aj samotnom meste existovali už od začiatku druhej svetovej vojny strediská, vďaka ktorým na našom území vznikali akčné ilegálne národné výbory. Ich cieľom bola všestranná pomoc partizánskym oddielom a príprava protifašistického povstania.
Vyhlásenie SNP bolo reakciou na súhlas prezidenta Jozefa Tisa so vstupom nemeckých okupačných vojsk na naše územie. Odpor zo strany slovenskej armády a partizánskych skupín bol už len otázkou času. Po mobilizácii postupne narastal aj strategický význam Brezna. Mesto sa stalo centrom vyzbrojovania dobrovoľníkov a záložníkov z celého Horehronia a Gemera, na Krtičnej a za Mazorníkovom sa začali budovať poľné letiská.
Vraždy a popravy na dennom poriadku
Nemci na konanie povstalcov odpovedali útokom. Osemnásteho októbra bombardovali Brezno a o sedem dní na to ho svojimi vojskami obsadili. Povstalecké jednotky ustúpili do hôr, kde pokračovali v partizánskej vojne a podieľali sa na neskoršom oslobodzovaní nášho územia.
„Slovenské národné povstanie bolo vyvrcholením ozbrojeného domáceho odboja a zároveň obranou vlastného územia proti okupácii cudzou mocnosťou. Ozbrojeným vystúpením sa Slovensko prihlásilo k cieľom protihitlerovskej koalície a SNP sa stalo jedným z najvýznamnejších ozbrojených vystúpení v Európe. Bol to náš príspevok k porážke fašizmu a nacizmu, čím sme sami sebe navrátili česť a dôstojnosť,“ povedal vo svojom príhovore primátor Brezna Jaroslav Demian.
Okupačné vojská v tom čase popravovali a vraždili zajatých povstaleckých vojakov, partizánov, členov revolučných národných výborov a ich rodinných príslušníkov aj rasovo prenasledovaných občanov. Do koncentračných táborov odvliekli tisícky ľudí, vypálili a zničili mnoho slovenských dedín a osád.
Význam povstania mladým uniká
Priamym účastníkom bojov vzdal hold aj primátor Brezna: „Skláňam sa pred vami. Vy ste pocítili hrôzy vojny na vlastnom tele a duši. Aj vďaka vám sa dnes môžeme na tomto mieste stretnúť ako slobodní ľudia.“
Dnes už je sloboda pre nás samozrejmosťou, málokto si však uvedomuje, že na Slovensku sa nerodila ľahko. V rámci pietneho aktu sa slova ujal aj podpredseda Oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov a predseda Základnej organizácie SZPB II. v Brezne Milan Kováčik, ktorý vyzdvihol práve nevyhnutnosť a dôležitosť osvety v radoch mládeže. Tej totiž podstata SNP v posledných rokoch uniká najviac.
Jeho výzvu v príhovore podporil aj primátor Jaroslav Demian. „Nezabúdajme na význam Slovenského národného povstania. Jeho myšlienku sme povinní posúvať ďalej nasledujúcim generáciám, aby sme nikdy nezabudli na hrôzy a nezmyselnosti všetkých vojen,“ dodal.
FOTO- ŠTEFAN VOZÁR