BANSKÁ BYSTRICA. Do ulíc Banskej Bystrice a Zvolena vyrazilo v týchto dňoch viac ako 50 linkových autobusov a trolejbusov s netradičným vybavením a výzdobou. Cez animované rozprávky chce projekt s názvom Bezpečne do školy s OVCE.sk upozorniť, že internet a mobil neprinášajú deťom iba zábavu a poučenie, no v určitých situáciách na nich číhajú aj nástrahy. Podľa prezidenta občianskeho združenia eSlovensko Miroslava Drobného je preto hlavnou myšlienkou poskytnúť deťom hravou formou návod, ako prípadné riziká internetu rozoznať a čeliť im.
V autobusoch s ovečkami im na to slúžia práve animované rozprávkové príbehy. „Musíme sa s deťmi naučiť o tomto probléme hovoriť , aby dokázali rizikám čeliť,“ hovorí Miroslav Drobný.
Údaje z Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie sú totiž alarmujúce. Viac ako štvrtina detí sa už ocitla na internete v rizikovej situácii a iba štvrtina z nich si dokázala s týmto problémom poradiť.
Ivan Ďurkovič, tretiak na banskobystrickej Základnej škole na Triede SNP , odkiaľ zaujímavý vzdelávací projekt dnes oficiálne odštartoval, rozprávky dobre pozná a hovorí, že sa z nich veľa naučil. „Pri počítači som pomerne často, takže chcem o tom vedieť všetko,“ povedal nám.
Digitálny líder pre Slovensko Peter Pellegrini je presvedčený, že zatiaľ čo v minulosti sme museli deti naučiť správne prechádzať cez cestu, dnes je rovnako dôležité naučiť ich bezpečne sa pohybovať svetom internetu: „Táto rozprávková forma je ideálna, lebo pútavou formou sa deti naučia, ako narábať s internetom bez rizík.“
Výtvarník a animátor projektu Jaroslav Baran hovorí , že hľadanie optimálnej podoby rozprávkových príbehov nebolo jednoduché. Napokon sa však práve ovečka ukázala ako formát, ktorý dáva priestor, aby dieťa prijímalo informácie v pokoji, s radosťou a malo dosť času nad mnohými vecami pouvažovať.
Združenie eSlovensko už teraz pripravuje ďalšie kampane s podobnou tematikou. Po autobusoch to má byť napríklad rozprávková kniha Za siedmimi wifinami a siedmimi statusmi.
Riaditeľka ZŠ na Triede SNP Jarmila Buková konštatovala, že rozprávky pri vyučovaní intenzívne využívajú a pre žiakov sa stali veľkým prínosom.
FOTO SME- JÁN KROŠLÁK