Desať rokov od návštevy pápeža

12. septembra 2003 zaplnilo banskobystrické námestie okolo 100 tisíc ľudí.

Návšteva pápeža Jána Pavla II. v Banskej Bystrici patrila k mimoriadnym udalostiam mestaNávšteva pápeža Jána Pavla II. v Banskej Bystrici patrila k mimoriadnym udalostiam mesta (Zdroj: JÁN KROŠLÁK- SME)

Pápežova návšteva Banskej Bystrice a Badína bola súčasťou jeho tretej apoštolskej cesty na Slovensko. Na námestí v Banskej Bystrici sa 12. septembra 2003 zišlo okolo 100 tisíc veriacich.

BANSKÁ BYSTRICA. V týchto dňoch uplynulo desať rokov od návštevy pápeža Jána Pavla II. v Banskej Bystrici a Badíne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hoci na Slovensko prišiel pápež v tom roku už s podlomeným zdravím, zanechal po sebe silné duchovné posolstvo, z ktorého čerpá naša diecéza dodnes.

Správca farnosti Banská Bystrica – mesto, dekan Jaroslav Pecha, bol hlavným koordinátorom pápežskej návštevy v Banskej Bystrici. Prípravy na ňu sa začali s niekoľkomesačným predstihom a hoci boli mimoriadne náročné po každej stránke, bolo to zároveň neobyčajne radostné obdobie.

SkryťVypnúť reklamu

„Spomínam si presne na deň – bolo to šiesteho mája, keď ma zavolal vtedajší diecézny biskup Rudolf Baláž s tým, aby som na seba vzal úlohu koordinátora,“ hovorí dekan. Nasledovali desiatky rokovaní s ministerstvami zahraničia, zdravotníctva, so zástupcami veľvyslanectva pri Vatikáne, s policajnými zložkami a podobne.ap9.jpg

„Aby bolo možné náročný proces príprav koordinovať na vysokej úrovni , požiadal som pána biskupa o vytvorenie komisie, ktorá sa až do septembra schádzala dvakrát v týždni.“

Banskú Bystricu v predstihu navštívil aj hlavný pápežský ceremoniár Piero Marini s apoštolským nunciom Henrykom Nowackim, pričom na základe ich požiadaviek presne určili, kde by mal stáť oltár a aké požiadavky by mal spĺňať.

Jaroslav Pecha dodáva, že kvôli tomu vytvorili umeleckú skupinu, ktorá mala vyhodnotiť súťaž architektov na vytvorenie oltára. Jeho konečnú podobu mala schváliť liturgická komisia. Nebolo to jednoduché, lebo oltár bolo potrebné postaviť za šesť dní.

SkryťVypnúť reklamu

Do posledného detailu museli byť naplánované aj bezpečnostné opatrenia. „Presne sme museli riešiť trasu, ktorou bude svätý otec prechádzať a námestie sme rozdelili na sektory, do ktorých sme ľudí vpúšťali na lístky bezplatne. Predsa len, stotisíc ľudí je obrovské množstvo. Vyžadovalo si to veľmi presné plánovanie,“ dodal dekan.

Oslovili tiež dobrovoľníkov, ktorých sa prihlásilo takmer 250.

ap1.jpg

Nezašliapli ani kvietok

Prílet svätého otca na sliačske letisko bol sprevádzaný veľkým očakávaním veriacich. Vo farskom kostole v Banskej Bystrici sa zišlo viac ako 500 kňazov a pápeža privítal otec biskup Rudolf Baláž.

Obrovské množstvo veriacich na námestí prežívalo neopakovateľné chvíle. „Boli to možno detaily, ale nikdy nezabudnem na to, ako vyzeralo námestie po skončení svätej omše. Na zemi neboli prakticky žiadne papiere a kvetinová výsadba ostala úplne zachovaná, nik ju nepošliapal. Pritom sme s takouto možnosťou počítali a na výsadbu novej zelene sme mali vyčlenenú osobitnú položku.“

SkryťVypnúť reklamu

ap2.jpg

FOTO: archiv J.Frtúsa

Námestie ako chrám

Zaplnené bolo nielen námestie, ale aj priľahlé ulice, ľudia mohli sledovať svätú omšu aj na veľkoplošných obrazovkách.

Pápež sa neskôr presunul do Badína, kde popri ekumenickom stretnutí požehnal bohoslovcom reverendy, stretol sa biskupmi, kňazmi a seminaristami. Dodnes v seminári uchovávajú izbu, kde pápež oddychoval.

Hoci Jaroslava Pechu zamestnávalo počas stretnutia hlavne to, aby presne na sekundu sedel každý detail dlho pripravovanej návštevy, jeho osobné stretnutie so svätým otcom bolo nezabudnuteľné: „Bol naozaj charizmatickou osobnosťou. Keď sa stretol s neznámym človekom, ihneď s ním nadviazal intenzívny očný kontakt a venoval sa iba tej chvíľke, hoci bola celkom krátka. Banskobystrické námestie malo v ten veľký deň zvláštny charakter. Pripomínalo veľký chrám.“ap3.jpg

Oltár musel spĺňať aj bezpečnostné parametre

Známy banskobystrický architekt Jozef Frtús sa na príprave návštevy tiež priamo podieľal svojim architektonickým návrhom na stavbu oltára, pričom na súťažnej štúdii spolupracoval so svojim partnerom, mladým architektom Tomášom Sobotom.

„Naša predstava o tom , aby ústredný oltárny priestor s postavou svätého otca bol vnímateľný zo všetkých strán a čo najväčším počtom zhromaždených, bola pre ochrankárov neprijateľná. Pre ochranu pápeža platia veľmi prísne požiadavky , veď je známe, že patrí medzi tri najchránenejšie osobnosti sveta. Návrh sme v projekte upravili tak ,že sme vytvorili plné pozadie oltárneho priestoru a chránené zázemie s diskrétnou zónou v jeho zadnej časti . Toto upravené riešenie pozadia nakoniec vyznelo celkom príjemne,“ dodal architekt.ap4.jpg

Zohľadniť museli aj zdravotný stav

Pri návrhu museli rešpektovať aj vtedajší zdravotný stav pápeža ,vytvoriť dostatočné manipulačné priestory a zariadenia v diskrétnej zóne zázemia oltárneho priestoru. „Museli sme ho bezpečne zdvihnúť do trojmetrovej výšky zariadením na elektrický pohon s poistením na prípadný ručný pohon. Všetko bolo viacnásobne istené.

Jozef Frtús hovorí, že lokalizácia oltárneho priestoru v konkrétnom historickom prostredí s jeho dominantami ich nabádala vychádzať z jednoduchého základného tvaru:

„Chceli sme vytvoriť symbolický chrám, aj keď iba na jedno použitie.Mal mať v sebe jasnú symboliku, aj keď sme si boli vedomí,že hlavným symbolom tohto stretnutia bude osobnosť svätého otca. Ostatné nami zvolené symboly tvorili iba rámec tohto vzácneho stretnutia.“

Chrám v náznaku symbolizovala hlavná chrámová loď s oltárnym priestorom na vyvýšenom pódiu s prekrytím. Prekrytie lode s výraznejšou výškou i odlišnou farebnosťou v pápežskej žltej farbe domimovalo priestoru a bolo podporené siluetami banskobystrických veží.V čelnej stene strechy lode bol vytvorený náznak zvlnenia v tvare slovenského trojvršia.ap5.jpg

Kríčky ako ruženec

„Ako ďalšiu symboliku sme si zvolili mariánsku tradíciu Slovenska a to vo farebnosti plôch v mariánskej modrej farbe. Korunka Panny Márie, patrónky Slovenska spolu s presvetľovacím otvorom v streche boli priamo nad oltárom.

Toto presvetlenie a prevýšenie oltárneho priestoru evokovalo transcendentálnosť pozemského a nebeského prostredníctvom obradu sv. omše.“

To, že tento obrad vykonával samotný sv. otec vyjadrovala žltá farebnosť chrámovej lode i farebná plocha s pápežským erbom v pozadí oltára. Erb bol symbolicky ožiarený lúčmi Ducha svätého v podobe žltých zbiehajúcich sa čiar.

„Ako posledný doplňujúci a osviežujúci symbol sme zvolili ruženec zo živých guľovitých kríkov, ktoré lemovali oltárny priestor. Použité kríky mali byť ako živé posolstvo a odkaz z tohto stretnutia boli rozdané a presadené do farností aj ostatným veriacim.

ap6.jpg

ap7.jpg

ap8.jpg

FOTO SME - JÁN KROŠLÁK

Autor: Pavol Katreniak

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Bystrica

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 14 968
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 366
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 982
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 156
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 811
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 596
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 501
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 073
  1. Milan Buno: Prečo odovzdávame moc zlým a skazeným ľuďom?! | 7 knižných tipov
  2. Aleksander Prętnicki: Cena úspechu - Bratislavský expres
  3. Vladimír Bojničan: Malé zamyslenie sa na “Veľkú noc”
  4. Ladislav Kucharik: Rio 01 - Holé zadky v meste hriechu, pod rukami Krista
  5. Juraj Ondruška: PRIPOMIEKY LETISKO VAJNORY DO 22.4.2025
  6. Eva Gallova: Slávny maliar Raffael Santi bol pochovaný dvakrát
  7. Peter Kuchár: Venuje sa narkomanom a prostitútkam. Konvertujú však aj celebrity...
  8. Zuzana Valachovičová: Plasty. Plasty? Plasty!
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 41 459
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 30 631
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 21 356
  4. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 792
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 19 280
  6. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 11 059
  7. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 457
  8. Ján Šeďo: Pomoc "bezradnému MUDr. Kotlárovi", apel na s. "precedu". 8 485
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Ilustračné foto.

Štátni ochranári vyzývajú návštevníkov hôr k vyššej opatrnosti.


2
Ilustračná fotografia.

Incident sa nezaobišiel bez zranení.


19

Zavádzanie rezidentských zón prinieslo požadovaný efekt.


Neváhaj a poznaj Tatry a Pieniny z úplne nového uhla.


  1. Milan Buno: Prečo odovzdávame moc zlým a skazeným ľuďom?! | 7 knižných tipov
  2. Aleksander Prętnicki: Cena úspechu - Bratislavský expres
  3. Vladimír Bojničan: Malé zamyslenie sa na “Veľkú noc”
  4. Ladislav Kucharik: Rio 01 - Holé zadky v meste hriechu, pod rukami Krista
  5. Juraj Ondruška: PRIPOMIEKY LETISKO VAJNORY DO 22.4.2025
  6. Eva Gallova: Slávny maliar Raffael Santi bol pochovaný dvakrát
  7. Peter Kuchár: Venuje sa narkomanom a prostitútkam. Konvertujú však aj celebrity...
  8. Zuzana Valachovičová: Plasty. Plasty? Plasty!
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 41 459
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 30 631
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 21 356
  4. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 792
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 19 280
  6. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 11 059
  7. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 457
  8. Ján Šeďo: Pomoc "bezradnému MUDr. Kotlárovi", apel na s. "precedu". 8 485
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu