BANSKÁ BYSTRICA. Podporiť prevádzku banskobystrického tréningového centra pre telesne postihnutých Prístav nádeje môžu všetci záujemcovia účasťou na benefičnom koncerte Žijeme spolu, ktorý bude 1. októbra v historickej Radnici na Námestí SNP v Banskej Bystrici. V spolupráci s mestom Banská Bystrica ho organizuje občianske združenie (OZ) Prístav nádeje, ktoré rovnomenné tréningové centrum pred rokom zriadilo a prevádzkuje.
Ako na dnešnej tlačovej besede uviedla predsedníčka tohto združenia Marcela Václavková Konrádová, koncert sa uskutoční presne rok od otvorenia tréningového centra. „Chceme poukázať na to, že už sme tu rok. A ďalším veľkým motívom na zorganizovanie niečoho takéhoto je, aby sme znova otvorili problematiku ľudí s hendikepom a pomohli im, aby sa nebáli vystúpiť a hovorili o tom, čo nám treba, čo nám chýba, čo je možné zmeniť, a prišli s nejakými riešeniami a návrhmi,“ povedala Václavková Konrádová. Dodala, že jedným z cieľov koncertu je aj búranie predsudkov medzi ľuďmi s hendikepom a bez neho.
Program podujatia bude tvoriť vystúpenie speváčky Kristíny, módna prehliadka spoločenských šiat Elegancia bez bariér, uvedenie zbierky básní a kuchárskej knihy, ktoré vznikli na pôde Prístavu nádeje, a tiež odovzdávanie ocenení Zrnko pomoci.
Ide o ocenenie pre organizácie alebo jednotlivcov, ktorí ako dobrovoľníci bez nároku na honorár vykonávajú rôzne pre spoločnosť prospešné činnosti. Špecifikom módnej prehliadky bude to, že modelmi a modelkami budú vozičkári a vozičkárky.
Podľa primátora Petra Gogolu patrí Banská Bystrica k mestám, ktoré sa usilujú telesne hendikepovaným čo najviac vychádzať v ústrety. Koncert Žijeme spolu považuje za jeden z príkladov zapájania hendikepovaných ľudí do diania v meste.
Tréningové centrum pre telesne hendikepovaných Prístav nádeje je chránenou dielňou v podobe kaviarne s knižnicou, respektíve čitárňou v obchodnom dome Prior v centre Banskej Bystrice. Hendikepovaným poskytuje kurzy sebaobsluhy a tvorivé dielne, pre verejnosť okrem služieb kaviarne a čitárne organizuje aj literárne besedy či autogramiády.