BANSKÁ BYSTRICA. Vedecká konferencia Slovensko v roku 1943: Politika, armáda, spoločnosť, ktorá sa koná dnes a vo štvrtok (26. 9.) v banskobystrickom Múzeu SNP, má bližšie poukázať na život na Slovensku, jeho rôzne aspekty a tiež bližšie rozobrať problematiku dejín Slovenska počas 2. svetovej vojny. Ako pre TASR uviedol historik Múzea SNP Juraj Lepiš, zúčastnia sa na nej odborníci a vedeckí pracovníci zo SR i zahraničia.
Konferencia je pokračovaním série konferencií, ktoré Múzeum SNP spolu s partnermi Vojenským historickým ústavom v Bratislave a Historickým ústavom Slovenskej akadémie vied (SAV) každoročne organizuje. "Konferencia nesie podnázov politika, armáda a spoločnosť, a teda pokrýva všetky aspekty života na Slovensku počas 2. svetovej vojny," konštatoval Lepiš.
V dvojdňovom programe sú naplánované prednášky napríklad na témy Odraz bojovej pripravenosti slovenskej armády v druhej polovici roka 1943 v slovenskej historiografii a v niektorých nemeckých dokumentoch (prednášajúci František Cséfalvay), Letecká továreň v Trenčianskych Biskupiciach pod nemeckou kontrolou (1943-1945) (Zdenka Muráriková), Špecifiká slovenského hospodárstva v roku vrcholiacej hospodárskej konjunktúry (Peter Mičko) či Židovská komunita na Slovensku v roku 1943: medzi dvoma vlnami deportácií (Katarína Hradská).