BANSKÁ BYSTRICA. Znižovať individuálny motorizmus v mestách, šetriť životné prostredie a náklady na jazdu autom má za cieľ projekt GreenRiders, ktorý v roku 2008 s úspechom spustili vo Fínsku.
Po Bratislave je Banská Bystrica druhým slovenským mestom, ktoré sa do tohto projektu zapojilo. Hovorkyňa primátora Martina Kanisová informovala, že projekt GreenRiders je založený na online a mobilnej službe
zdieľania jazdy autom zadarmo: “Výrazne napomáha znižovať individuálny motorizmus v meste, a tým šetriť životné prostredie aj vynaložené finančné prostriedky,“ dodala.
Mesto sa do projektu oficiálne zapojilo od deviateho septembra.
Preplnené komunikácie sú problém
Primátor Peter Gogola považuje prvotnú myšlienku zdieľať jazdu s iným človekom za prínos pri znižovaní individuálneho motorizmu: „Problém preplnených komunikácií v meste sa týka nás všetkých. Verím, že postupným upozorňovaním na potrebu zmeniť zaužívané spôsoby myslenia a naučiť sa viac dbať o životné prostredie, dosiahneme pozitívne výsledky.“
V Bratislave majú s projektom dobré skúsenosti. Od februára tohto roka, kedy projekt spustili, stúpa každodenne počet zdieľaných jázd. Registrovaných je už približne 1700 užívateľov. Manažér GreenRiders pre Slovensko Peter Števčať konštatoval, že systém je jednoduchý a prehľadný. Záujemcovia o hromadnú jazdu sa môžu registrovať bezplatne cez http://www.greenriders.sk/
„Na stránke si môže záujemca vyhľadať jazdy z konkrétneho bodu, prípadne si zadať požiadavku, kam sa chce dostať a nastaviť si upozornenia,“ doplnil.
Pre majiteľov smartfónov je k dispozícii aj aplikácia na stiahnutie do mobilného telefónu.
Hľadajú možnosti spolupráce s firmami
Je iba na dohode šoféra a jeho spolucestujúceho, či a v akej výške sa bude na platbách za jazdu podieľať.
Mnohí spolucestujúci už vyhľadávajú podľa Števčaťa systém zdieľania jazdy pravidelne. „V súčasnosti sa snažíme nadviazať aj spoluprácu s firmami a zamestnávateľmi, aby sme našli optimálnu formu podpory projektu,“ dodal. Okrem toho, že firmy môžu týmto spôsobom ušetriť, zároveň znížia svoju uhlíkovú stopu a šetria tak životné prostredie.
Peter Števčať odpovedal aj na otázku, či ľudia niekedy nepovažujú za problém, že majú cestovať s cudzím človekom. „Považujem to za určitý predsudok. Som presvedčený, že spoznanie nového človeka aj takouto formou obohacuje naše sociálne vnímanie.“
Projekt GreenRiders je myšlienkou Oskari Räisänena z Fínska, projekt však už úspešne rozbehli napríklad aj v Holandsku. V mestách, kde ho uplytňujú, klesol počet áut o 5 percent a objem dopravných zápch poklesol dokonca o 20 percent.