Sobota, 28. máj, 2022 | Meniny má Viliam

Dom sv. Alžbety oslavuje dvadsiatku

Od svojho vzniku v roku 1993 toto zariadenie, založené banskobystrickou Diecéznou charitou, prichýlilo desiatky osamelých matiek s deťmi.

Napriek neľahkým osudom tu dokážu vytvoriť veselú atmosféru.Napriek neľahkým osudom tu dokážu vytvoriť veselú atmosféru. (Zdroj: ARCHÍV)

BANSKÁ BYSTRICA. Od začiatku roka 2006 zariadenie pôsobí ako nezisková organizácia a v súčasnosti poskytuje núdzové bývanie pre mamičky s deťmi. Zriaďovateľom zostala Diecézna charita a nezmenil sa ani názov Dom svätej Alžbety, len sa rozšíril o Krízové stredisko pre deti a osamelých rodičov.

Všetko sa odvíja od rodinných vzťahov

„Nechceli sme meniť názov zariadenia, lebo veľa ľudí ho pozná práve ako Dom svätej Alžbety. Alžbeta Uhorská Durínska, ako je známe, je patrónkou chudobných,“ hovorí riaditeľka zariadenia Ľubica Michalíková, ktorá tu pracuje od roku 1999 a s ktorou sme sa o živote v tomto dome porozprávali.

SkryťVypnúť reklamu

Aké dôvody donútia človeka, respektíve matku s deťmi, aby hľadala útočisko u vás?

Je ich viac. Či už dočasná strata bývania, problémy v rodine, s partnerom, najmä keď je násilnícky. Väčšinou sú tu ženy, ktoré nie sú vydaté, žijú len v partnerskom vzťahu a sú väčšinou odchovankyne z detských domovov, nemajú rodinu, žiadnych príbuzných, známych. Tým pádom to majú ešte ťažšie v tomto živote, nakoľko sa nemajú na koho obrátiť o pomoc.

Na ako dlho ich môžete prichýliť?

Na šesť mesiacov. Niekedy pobyt predĺžime, ale veľmi nie, aby si nezvykli. Keď sú tu dlho, ťažko sa znovu samy postavia na nohy. Máme sedem izieb pre mamičky s deťmi, celková kapacita zariadenia pre matky s deťmi je dvadsaťtri osôb. V krízovom stredisku je dvanásť miest pre deti, pri ktorých súd rozhodol o dočasnom odňatí z rodiny. Dĺžka ich pobytu u nás je tiež šesť mesiacov. Ak si ich rodičia za ten čas vyriešia situáciu, dieťa sa vráti do rodiny. Ak nie, musí ísť do detského domova. O tomto však rozhoduje súd.

SkryťVypnúť reklamu

A čo sa týka matiek s deťmi?

Ony rozhodujú v podstate samy za seba. My im poskytujeme sociálne poradenstvo a máme tu aj psychológa. Mamičky chodia do práce, ak nejakú majú, ak nie, hľadajú si ju. Ak sú na materskej, sú tu. Usmerňujeme ich a učíme samostatnosti. Mnohé chodia za nami, aby sme za ne vybavili deťom školu a podobne, ale to nie účel nášho zariadenia. Ako som povedala, vedieme ich k tomu, aby sa o seba a deti vedeli postarať samy.

Čiže „nestaráte“ sa ani o ich deti?

Podmienkou života v zariadení je aj to, aby sa matky starali o svoje deti, aby chodili do školy a nie poza školu. Lebo aj to sa stáva. My dohliadame, aby nevznikli problémy. Platí u nás domový poriadok a pri hrubom porušení sa pobyt skracuje o mesiac.

Čo treba urobiť, aby sa sem matka s deťmi vôbec dostala?

SkryťVypnúť reklamu

Musí si dať žiadosť, ktorú my posúdime. Máme sociálnu pracovníčku, ktorá so žiadateľkami urobí pohovor a keď je voľné miesto, nie je problém. Kapacita nášho zariadenia je však vždy naplnená a žiadostí je veľa, preto máme aj poradovník. V podstate je ťažko povedať, kedy sa uvoľní miesto. Ako som spomenula, nie vždy sú tu matky s deťmi len tých šesť mesiacov. Uprednostňujeme ženy z nášho kraja, vzhľadom na to, že samosprávny kraj nás financuje. Ak je žiadateľka z iného kraja, musí si za pobyt platiť aj dva razy viac ako ostatné. Inak, tie poplatky sú rôzne, záleží od počtu osôb. V priemere okolo sto eur mesačne.

Ako sa o vás ženy v núdzi dozvedia?

Vedia o nás! Napríklad cez úrad práce, obecné úrady, cez internet... Fungujeme už dvadsať rokov, stále na tom istom mieste. Ľudia nás nájdu.

Hovoríme stále o ženách, matkách, hoci ste zariadenie pre osamelých rodičov. Čo osamelí otcovia?

No áno, bývali u nás aj muži, otcovia. Poviem pravdu, nerobilo to dobrotu. To neustriehnete... Zachádzalo to do nevhodného správania.

Vracajú sa k vám niektoré obyvateľky opakovane?

Áno, aj teraz tu máme mamičku, ktorá k nám najskôr nosila deti. Našla si prácu, nemala ich kde nechať, tak cez deň boli u nás a večer si prišla po ne. Našla si aj bývanie, ale nejakým spôsobom oň prišla, a bývala u nás aj s deťmi. Potom si našla podnájom a asi po roku a pol prišla znova. Nezvládala platiť nájom. Ono, všetko sa odvíja od rodinných vzťahov, keď vás nemá kto podržať...

A čo potom? Keď od vás musia odísť a vlastne nemajú kam...

Potom? No, to už, bohužiaľ, môže byť aj tvrdé. Ak nemajú kam ísť, zostanú na ulici. Dôležité je nájsť si prácu. Ide to veľmi ťažko, Bystrica je, čo sa zamestnania týka, ako zakliata.

Hovorili sme o finančnom príspevku zo samosprávneho kraja. Kto vás ešte podporuje?

Budova je v dlhodobom prenájme od mesta, na desať rokov. A beží nám už tretí rok. Okrem kraja nás financuje aj úrad práce, ďalej sú to dve percentá z daní a dary od sponzorov. Niektorí nám prispievajú každý mesiac, niektorí sporadicky. Prijímame aj oblečenie, potraviny... Ďakujeme za všetko!

Ľudia zrejme súcitia s mamičkami a deťmi, ku ktorým osud nie je zhovievavý.

To určite. Mali sme tu jednu mamičku z ulice. Keď zostala tehotná, nemala kam ísť. Jej príbuzní žili v ubytovni. Spolu s občianskym združením Návrat sme vyhlásili zbierku a ľudia jej podonášali oblečenie, kočík, úplne všetko, čo matka s dieťatkom potrebuje. Stretávam sa s ňou, je šťastná a vysmiata, že má dieťatko pri sebe, že oň neprišla. Posunula sa ďalej, keďže je z Banskej Bystrice, mohla ísť do mestského zariadenia Kotva. Dúfam, že jej to vydrží.

To dieťatko sa jej narodilo počas pobytu u vás? Je to častý jav, že tehotné ženy k vám prídu, takpovediac, porodiť?

Nie je to častý jav, ale nájdu sa jedna, dve tehotné ženy do roka, ktoré nemajú kde byť s dieťatkom a tak prídu do nášho zariadenia.

Nedávno sa začal nový školský rok. Máte v zariadení prváčikov?

Podľa veku by mali byť prváčikovia dvaja, avšak vzhľadom na to, že prichádzajú zo sociálne slabších rodín, majú odklad školskej dochádzky. Momentálne máme jedného prváčika.

Šťastie sa dakedy usmeje aj na nás

V Dome svätej Alžbety je rušno. Deti pobehujú po chodbách, hrajú sa na terase, v hale v kočíku spí dieťatko. Ženy upratujú izby. Sú zariadené skromne, ale je v nich všetko to najnutnejšie, čo potrebujú. Vrátane malej chladničky. Izbu má každá rodinka samostatne, sociálne zariadenia a kuchyňa sú spoločné.

Zdenka s dvomi dcérami tu býva štvrtý mesiac a má obavy, čo bude potom, keď budú musieť odísť. Prišla o prácu má problém nájsť si znova zamestnanie. Kam pôjde? Len aby neprišla o deti...

„Našťastie, naša pani riaditeľka je chápavá, cíti s ľuďmi. Viem, že by nás nenechala na ulici. Som sama, mama sa mi snaží pomáhať, ale tiež nie je na tom dobre, je dôchodkyňa,“ hovorí Zdenka. Od muža odišla. Týral ju. Nestaral sa o deti, o rodinu, pil.

„Tak som si povedala, nech si žije ten svoj život sám a ja pôjdem preč. Nie som z Bystrice, mala som a aj mám tu rodinu, na nejaký čas ma podržali. Mala som v tom čase 35 kilo, liečila som sa ambulantne na psychiatrii, aby som sa trošku vzchopila a dokázala pre deti ďalej žiť.

Nebolo to ľahké, s dvomi deťmi, dvomi taškami. Vtedy boli dcéry malé, tri a štyri roky. Bolo sa im treba venovať, variť, prať, chodiť na prechádzky. A ja som nič nevládala. Bála som sa, že ich stratím, v jednej chvíli som si neverila. Našťastie, mala som pri sebe rodinu, psychicky ma podržali. Potom som sa zamestnala, chodila som na brigády, len aby som zarobila nejaké peniaze. Tento štát človeku bohvieako nepomôže. Keby neboli zariadenia ako Dom svätej Alžbety, tak neviem, kde by sme boli...

Stratila som prácu, rodina je zahádzaná hypotékami, úvermi, z ich strany už pomoc nemôžem žiadať, majú toho dosť. Žiadosti na zamestnanie som poslala všade možne, aj známi, čo ma poznajú, vedia, že hľadám robotu. Sľúbili, že mi nejako pomôžu. Ale zase je to neistota, čakanie. Zase sa zožieram, čo keď to nevyjde, čo budem robiť. Len aby som neprišla o deti. Tu sa nám býva dobre. Stretávame sa na komunitách s psychologičkou. Ona je taký spúšťač, dokáže nás povzbudiť, motivovať. Že treba ísť ďalej, žiť pre deti, že šťastie sa dakedy usmeje aj na nás.“

Najčítanejšie na My Bystrica

Inzercia - Tlačové správy

 1. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete?
 2. Kali, Tina, Yael i Spievankovo vandrujú po slovenských vodách
 3. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov?
 4. Slovenských tridsiatnikov láka zakladanie fondov
 5. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu
 6. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných
 7. Kúpele sú liečivý celok, Thermia jeho kráľovná!
 8. Bratislavský realitný trh oživí GALVANIA rezidencie
 1. Poškriabali vám auto, keď ste niekde parkovali?
 2. Ako si vyberať pohodlnú obuv nielen do práce? Toto sú naše tipy!
 3. Agresívne brzdenie alebo poistný podvod? Mal palubnú kameru!
 4. Darček na Deň detí? Repasovaný telefón môže byť skvelou voľbou
 5. Zdravé zateplenie za jeden deň: čo neviete o fúkanej izolácii
 6. Wüstenrot minulý rok úspešne naštartoval nový obchodný model
 7. Dve zľavy na jedného: Toto predĺženie v PLANEO je vaša šanca!
 8. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete?
 1. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných 14 672
 2. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu 6 399
 3. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete? 6 180
 4. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov? 5 595
 5. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom! 2 011
 6. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 1 934
 7. Kali, Tina, Yael i Spievankovo vandrujú po slovenských vodách 1 806
 8. Zodpovedné nakupovanie chráni biodiverzitu pre budúce generácie 1 304

Blogy SME

 1. Miro Jankes: Májový výber (2022)
 2. Helena Smihulova Laucikova: Májové snenie
 3. Miriam Studeničová: Nepremeškajme jedinečný deň – 30. máj!
 4. Peter Slamenik: Špeciálna amnestia
 5. Věra Tepličková: Revolúcia zamatová versus za/Matovičová
 6. Kristína Behúňová: Bikepacking po španielsky: Z Valencie cez Castilla-La Mancha
 7. Štefan Vidlár: Navrácený syn
 8. Ján Škerko: Viktor Orbán je rozbíjač európskej jednoty a trieska pod nechtom
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť III) 9 626
 2. Ján Valchár: Bitka pri Cušime, Admirál Kuznecov alebo dve frašky ruskej flotily 9 479
 3. Monika Kusendová: Malofatranská hrebeňovka alebo 4-dňové sólo dobrodružstvo s ruksakom po horách 4 791
 4. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa 4 156
 5. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe 2 928
 6. Jana Melišová: Oplatí sa žiť na dlh? 2 759
 7. Slovenské národné stredisko pre ľudské práva: Kam až zájdu návrhy na obmedzovanie prístupu k interrupciám? 2 691
 8. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 2 529
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 2. Jiří Ščobák: Bude nový II. pilier lepší? Dožijeme sa exodu z dlhopisových fondov?
 3. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa
 4. Lívia Hlavačková: Je Ajurvéda naozaj taká prastará, ako vravia?
 5. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 6. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 8. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Jake Cardwell v súboji proti Zvolenu

Cardwell začne v Európe už siedmu sezónu.


27. máj
Železničná trať pod Zvolenským zámkom.

Vlaky niekde nahradia autobusmi.


26. máj

Podľa prieskumu je až 97 percent mobilných telefónov na Slovensku smartfóny. Výskumy tiež ukázali, že do mobilu sa denne pozrieme v priemere 150 krát.


26. máj
Rooseveltova nemocnica.

Náklady im zvýšila aj v oblasť služieb.


TASR 25. máj

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Prípadom sa zaoberá mestská polícia aj sociálne oddelenie.


24 h

Prezident námestovského klubu je presvedčený, že na Oravu budú ostatné mužstvá spomínať len v tom dobrom.


27. máj

Festival Pohoda tento rok oslávi 25. výročie svojho založenia.


25. máj

Zlodeji sklad navštevovali dlhšiu dobu, ukradnuté veci konzumovali aj vo vedľajších miestnostiach.


27. máj

Blogy SME

 1. Miro Jankes: Májový výber (2022)
 2. Helena Smihulova Laucikova: Májové snenie
 3. Miriam Studeničová: Nepremeškajme jedinečný deň – 30. máj!
 4. Peter Slamenik: Špeciálna amnestia
 5. Věra Tepličková: Revolúcia zamatová versus za/Matovičová
 6. Kristína Behúňová: Bikepacking po španielsky: Z Valencie cez Castilla-La Mancha
 7. Štefan Vidlár: Navrácený syn
 8. Ján Škerko: Viktor Orbán je rozbíjač európskej jednoty a trieska pod nechtom
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť III) 9 626
 2. Ján Valchár: Bitka pri Cušime, Admirál Kuznecov alebo dve frašky ruskej flotily 9 479
 3. Monika Kusendová: Malofatranská hrebeňovka alebo 4-dňové sólo dobrodružstvo s ruksakom po horách 4 791
 4. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa 4 156
 5. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe 2 928
 6. Jana Melišová: Oplatí sa žiť na dlh? 2 759
 7. Slovenské národné stredisko pre ľudské práva: Kam až zájdu návrhy na obmedzovanie prístupu k interrupciám? 2 691
 8. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 2 529
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 2. Jiří Ščobák: Bude nový II. pilier lepší? Dožijeme sa exodu z dlhopisových fondov?
 3. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa
 4. Lívia Hlavačková: Je Ajurvéda naozaj taká prastará, ako vravia?
 5. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 6. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 8. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu