BANSKÁ BYSTRICA. Správcovia cintorínov v Banskej Bystrici zintenzívnili v období pred dušičkami boj s nájomníkmi, ktorí dlhodobo neuhrádzajú platby za hrobové miesta. Záhradnícke a rekreačné služby mesta (ZAaRES), ktoré majú v správe 15 mestských cintorínov, po prvý krát siahli aj po umiestnení upozornení priamo na nezaplatené hroby.
Doterajší systém upozornení – cez vývesky, alebo listovými zásielkami, nemal dostatočný efekt. Mnohí nájomcovia neohlásili zmenu osobných údajov, takže správcovia už často nemajú ani kontakt na oprávnené osoby. Potvrdil to vedúci cintorínskych služieb Pavol Bielik, ktorý sa spoločne s kolegyňou zúčastnil pred niekoľkými hĺbkovej evidencie na rímskokatolíckom cintoríne v centre mesta.
Práve tento cintorín patrí medzi obyvateľmi mesta medzi najžiadanejší, no súčasne najobsadenejší. „Tým, že urobíme hĺbkovú evidenciu, bude nám súčasne slúžiť aj ako pasportizácia toho, či hrob vôbec existuje a či ho máme v evidencii,“ dodal.
Už počas prvých dní ukončili na cintoríne kontrolu deviatich parciel. „Zatiaľ je to iba časť, no už teraz môžeme predpokladať, že približne zo 6 tisíc hrobových miest na cintoríne je nezaplatených okolo dvoch tisíc,“ dodal Bielik.
Kontrola uvoľní nové hrobové miesta
V ZAaRESe sa spoliehajú, že po hĺbkovej revízii by sa na preplnenom rímskokatolíckom cintoríne mohli uvoľniť nové miesta. Pavol Bielik dodáva: „Správcovia pohrebísk majú podľa zákona dve možnosti. Ak poznajú oprávnenú osobu a tá si ani na základe vyzvaní do roka nesplní svoje povinnosti, môžu hrobové miesto zrušiť. Ak oprávnenú osobu nepoznajú, musia tri roky čakať, aby mohli hrobové miesta zrušiť.
Práve na tomto cintoríne je podľa neho veľa hrobov, za ktoré sa neplatilo 15 aj viac rokov. „Tie by sme mohli zrušiť prakticky zo dňa na deň, no nechávame pozostalým priestor, aby si povinnosti splnili,“ dodal.
Ľudia neplatili ani za „rezervy“
Situáciu s tlakom na hrobové miesta podľa Pavla Bielika výrazne zlepšilo vytvorenie parcely B na Centrálnom cintoríne v Kremničke. Aj na tomto cintoríne však evidencia odhalila mnohé nezrovnalosti. Sú nimi napríklad voľné miesta medzi hrobmi, takzvané rezervy. V 80. rokoch, kedy sa dal cintorín do prevádzky, si tu ľudia vzali rezervy, no po istom čase za ne už neplatili.
Evidencia ukázala, že väčšina týchto miest už zaplatených nie je a našli sa tak možnosti pre ďalšie pochovávanie. „Aj vďaka týmto opatreniam môžem povedať, že v Banskej Bystrici máme pochovávanie doriešené na niekoľko rokov dopredu,“ doplnil vedúci.
Podobne ako na rímskokatolíckom, tak aj na centrálnom cintoríne ukázala revízia veľký počet neplatičov. Z 990 hrobov nie je zaplatených 126. Po výzve v priebehu augusta a septembra zaplatili dvanásti. V Urnovom háji evidujú z 1700 hrobov 60 nezaplatených, pričom na výzvu zareagovali iba traja.
Cintorín stále v správe ZAaRESu
Vlastníkom rímskokatolíckeho cintorína je cirkev, o jeho správu sa stará ZAaRES. Už vlani podala príspevková organizácia mesta návrh na ukončenie zmluvy s rímskokatolíckou cirkvou.
Mesto však nakoniec rozhodlo o uzatvorení nájomnej zmluvy s tým, že ZAaRES bude ako správca pokračovať. „Tento cintorín by potreboval finančné prostriedky na revitalizáciu, nie je to však mestský cintorín, ale patrí cirkvi. My ako príspevková organizácia nemôžeme investovať do cudzieho majetku a začať budovať nové chodníky, osvetlenie, oplotenie, či rozvody vody,“ načrtáva Pavol Bielik situáciu, prečo sa stále nezačalo s obnovou tohto navštevovaného cintorína, na ktorom odpočívajú aj mnohé významné osobnosti mesta.
FOTO - AUTORKA
Úcta k cintorínom ako pietnym miestam sa vytráca
Návštevníci cintorína tiež citlivo vnímajú fakt, že zatiaľ čo jedna skupina obyvateľov si platby za hrobové miesta poctivo platí, iní ich obchádzajú. „Dnešná generácia žije úplne inak, ako predošlá a prejavuje sa to aj vo vzťahu k našim predkom.
Pre nás boli cintoríny posvätné miesta a tak to cítim dodnes. Moja manželka je už tridsať rokov mŕtva, ale ja chodím na cintorín každý týždeň,“ povedal nám Stanislav Vajcik z Harmanca.
Neplatičov na evanjelickom cintoríne ubudlo
Aj na evanjelickom cintoríne v Lazovnej ulici vylepia upozornenia pre neplatičov priamo na hroby. Správca cintorína Ján Országh hovorí, že v posledných rokoch sa situácia zlepšila a počet nezaplatených hrobov poklesol.
„Písomne však neplatiacich nájomcov upozorňujeme celoročne,“ dodal. Najväčšie problémy im tiež robia náhrobky, u ktorých nepoznajú oprávnené osoby.
V prípade hrobov, kde je nájomca známy, im poklesol počet neplatičov približne na 5 percent a nemuseli zatiaľ pristúpiť ani k rušeniu hrobov.
Tlak na hrobové miesta zatiaľ necítia aj vďaka tomu, že na cintoríne pochovávajú iba tých, ktorí majú v rodine aspoň jedného evanjelika. Keďže v meste ich žije približne 8-10 percent obyvateľov tohto vierovyznania, nie je nápor až taký výrazný. Podobne ako na rímskokatolíckom cintoríne sú aj na evanjelickom pochované mnohé významné osobnosti.