Či sa podobné prípady nestávajú aj na Slovensku, preveria veterinári.
BANSKÁ BYSTRICA. Zdá sa, že strach z nebezpečnej choroby šialených kráv (BSE) sa na Slovensku ešte neskončil. Podľa hovorkyne Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici Márie Tolnayovej to môže súvisieť predovšetkým s informáciami poľskej spravodajskej televízie TVN 24 , že niektorí farmári napriek zákazu EÚ kŕmiť hovädzí dobytok mäsovo-kostnou múčkou vyrobenou z uhynutých kráv, tak predsa robia aj dnes. „Či tomu náhodou nie je aj v SR budú preverovať veterinári,“ doplnila Tolnayová.
Informovala, že BSE postihuje niektoré zvieratá, najmä kravy, ale aj ovce, pričom pôvodcom prenosu medzi zvieratami je hlavne mäsovo-kostná múčka, vyrobená z postihnutých zvierat.
Veterinárne kontroly porušenia nezistili
Veterinárni inšpektori robia takéto kontroly počas celého roka už od roku 2001, čo nám potvrdila vedúca kancelárie ústredného riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Paulína Komarová: „ Vykonávajú ich veterinárni inšpektori Regionálnych veterinárnych a potravinových správ (RVPS) a inšpektori krmív Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho (UKSUP). V priemere odoberú tisíc vzoriek ročne.“
Komarová dodala, že inšpekcie sa zameriavajú aj na zákaz používania živočíšnych bielkovín u výrobcov krmív. Aj vďaka týmto kontrolným mechanizmom od roku 2006 nezaznamenali porušenie zákazu.
V období pred rokom 2006 sa vyskytli ojedinelé prípady, že v sóji a rybej múčke sa našli stopy tkanív živočíšneho pôvodu.
Po informáciách médií o prípade v Poľsku, však vykonali veterinári aj cielené kontroly v rizikových oblastiach a odobrali vzorky krmív aj kŕmnych surovín . Porušenia nenašli ani v prípade krmovín, dovezených z Poľska.
Účinná liečba neexistuje
V tomto roku zaznamenali epidemiológovia deväť prípadov ochorení, najviac v Banskobystrickom a Žilinskom kraji. Vysvetľuje vedúca oddelenia infekčnej epidemiológie úradu Viera Morihladková: „Na človeka sa ochorenie pravdepodobne prenáša konzumáciou mäsa nakazených kráv , lymfatickým a nervovým tkanivom, vnútornými orgánmi, pričom však ide o novú formu s rovnakou symtomatológiou- ako Creutzfeldt-Jakobova choroba (CJCH). Od r. 1983 do roku 2012 sa vyskytlo na Slovensku 151 prípadov tohto ochorenia, v tomto roku evidujú epidemiológovia ďalších deväť s prevahou výskytu v Banskobystrickom a Žilinskom kraji. Lokality s najvyšším počtom ochorení sú Orava a Liptov. Účinná liečba neexistuje ani v prípade BSE, ani CJCH. Obe končia fatálne.
Dodáva, že ide o neurodegeneratívne ochorenie mozgu, ktoré sa prejavuje príznakmi postihnutia centrálneho nervového systému. Tie vyplývajú z poškodenia mozgu a prejavujú sa celkovou zmenou osobnosti, zhoršením artikulácie, pamäti, písma, poruchami vnímania, zraku, spánku, neskôr zhoršenou koordináciou pohybov, bolesťami hlavy, svalov, kĺbov, zášklbmi, demenciou, depresiami, či halucináciami.
Spúšťačom môže byť stres
Najčastejšie postihuje osoby medzi 55- 70 rokom života. Spúšťacím mechanizmom môže byť stres, či úraz.
Ochorenie spôsobujú bielkovinové čiastočky - prióny , ktoré sú veľmi odolné voči chemickým látkam, ÚV žiareniu, ionizačnému žiareniu, či teplote.
Ide o nízko molekulovú bielkovinú bez DNA, ktorá nie je rozpustná, odoláva štiepaniu enzýmami a hromadí sa v centrálnej nervovej sústave. Zostáva zablokovaná v nervových bunkách, zapríčiňuje ich poškodenie a neskôr odumretie.
Premena normálnych proteínov na infekčné je reťazová reakcia. Po tom, ako sa prióny dostanú do žalúdka, putujú až do buniek mozgu a začínajú svoju ničivú činnosť.